Ziekteverzuim Arbeids omstandigheden 19 Bunnik Amsterdam in het hele bedrijf werden de bedie ningsschakelaars voorzien van sloten er is een systeem geïnstalleerd waarmee men alarm kan slaan bij ammoniaklekkage. een aantal leidingen in het bedrijf is gemarkeerd en de slangen, die bij het reinigen worden gebruikt, zijn voorzien van een veiliger type koppeling. In het verzuim ten gevolge van ziekte en ongevallen kon aan het einde van verslagjaar opnieuw een lichte daling genoteerd worden. De cijfers van het hierbij geplaatste overzicht zijn niet zonder meer ver gelijkbaar met die van vorig(e) ja(a)r- (en), omdat deze keer bij de bereke ning ook het verzuim ten gevolge van ongevallen werd meegenomen. Vol gens deze berekening bedroeg het totale verzuim voor 1979 met betrek king tot de medewerkers van Heine- ken Brouwerijen B.V. 10 procent. In 1980 daalde het verzuimpercentage tot 9,2. Reeds eerder in onze verslag geving, evenals in talloze externe publikaties, is aangegeven hoe groot de verscheidenheid aan oorzaken van het ziekteverzuim is. In dit licht gezien zal het duidelijk zijn dat het nemen van maatregelen niet een zaak is van eenvoudigweg het pro bleem stellen en vervolgens een op lossing aandragen. In ons beleid is de bestrijding van het ziekteverzuim een continue zaak. Om te beginnen iser, periodiek, het over leg tussen de bedrijfsarts en de be trokken afdelingen. Ook voorlichting, met name op het gebied van lawaaibestrijding en ge- hoorbescherming, intensivering van veiligheidsprogramma's en veilig heidsacties en verbetering van de ar beidsmotivatie door middel van een gerichte introductie en opleiding zijn activiteiten, die bijdragen tot vermin dering van het ziekteverzuim. Direct op de bestrijding van dit ver zuim gerichte maatregelen zijn en worden genomen door het verbete ren van arbeidsomstandigheden op het gebied van tocht, koude en la waai. Totslotdientte worden aangetekend dat het in dit bestek niet doenlijk is een opsomming van alle maatrege len per vestiging te geven. Het voor gaande overzicht moge dienen om een globaal inzichtte verkrijgen in de activiteiten die plaatsvinden. De nieuwe Arbeidsomstandigheden wet (Arbo-wet) die bij gedeelten zal worden ingevoerd, te beginnen waar schijnlijk in 1982, regelt het gehele terrein van veiligheid, gezondheid en welzijn op het werk. Het geformuleer de beleid, neergelegd in de nota So ciaal Plan van onze onderneming, speelt hier al duidelijk op in. De personeelszorg, zoals daarin ge noemd, is erop gericht een werkkli maat te scheppen en te behouden dat waarborgen biedt voor de lichamelij ke en geestelijke gezondheid van de medewerkers. Een aantal doelstellingen is geformu leerd, te weten: Het veiligheidsjaarplan voor 1981 kwam gereed. In de loop van het verslagjaar werd in deze vestiging een veiligheidsfunc tionaris benoemd. We noemen nog enkele maatregelen: - Het opsporen en signaleren van factoren die een negatieve invloed hebben op de gezondheid. - Het verlenen van hulp bij acute hulpvragende situaties. - Het creëren van werkomstandig heden waarin mensen optimaal kunnen werken. Van groot belang voor beide vestigin gen was de doorlichting op het ge bied van de veiligheid die in het afge lopen jaar uitgevoerd werd. Deskun digen van het Veiligheidsinstituut voerden een inspectie uit. Ook wer den interviews gehouden met zowel leidinggevenden als uitvoerenden. Het rapport van de deskundigen voor wat betreft de Mauritskade brouwerij werd medio december aan de Veiligheidscommissie voorge legd. Nog in het verslagjaar is een begin gemaakt met maatregelen om de aanbevolen voorzieningen te tref fen. Tot de activiteiten behoorde de in februari 1980 gestarte voor lichtingscampagne. Verder werden ontvluchtings maskers aangeschaft. Ook is veel aandacht besteed aan de persoonlijke beschermingsmiddelen en aan het gevaar van en het omgaan met bepaalde stoffen.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1980 | | pagina 20