15 Ontwikkeling van het beleid Aandacht in de O V voor. malen op de agenda verscheen. Bovendien werd in de vergadering van de gezamenlijke onderne mingsraden in het afgelopen jaar tweemaal een overzicht gegeven van de financiële gang van zaken in de Nederlandse organisatie. Het interne overleg via de vertegen woordiging van het personeel - met name de ondernemingsraad - heeft zich in de afgelopen decennia ont wikkeld tot een samenwerkingsvorm met een tweeledig doel. Enerzijds het bevorderen van het goed functioneren van de onderne ming, anderzijds het behartigen van de belangen van het in de onderne ming werkzame personeel. In dit kader streven wij bij het intern vertegenwoordigend overleg naar het geven van alle van belang zijnde informatie over het ondernemings beleid en naar de mogelijkheid tot toetsing en medebeïnvloeding van het ondernemingsbeleid. Bij dit alles mag niet uit het oog wor den verloren dat ondernemen slag vaardigheid van handelen vereist. de ondernemingsleiding en de OR- Bunnik, anderzijds tussen eerstge noemde en de Centrale Onderne mingsraad. Het meningsverschil over het eerste punt is voorgelegd aan de Bedrijfs- commissie voor de bierbrouwerijen, een instantie die is samengesteld uit een gelijk aantal vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. In het onderhavige geval werd het ad vies gegeven opnieuw met elkaar rond de overlegtafel te gaan zitten. Met de voorstellen tot wijziging van de organisatie, die eind december 1980 bekend zijn gemaakt, hebben wij als ondernemingsleiding mede beoogd het ontstaan van dergelijke meningsverschillen in de toekomst te voorkomen. Het tweede punt betrof een verschil van mening over de vraag hoe de be grippen onderneming, ondernemer en bestuurder in het kader van de huidige wet moeten worden uitge legd. Voor zover opgesteld zijn de reglementen, zoals wettelijk is voor geschreven, aan genoemde Bedrijfs- commissie ter goedkeuring voorge legd. De Bedrijfscommissie heeft de onderneming in de gelegenheid ge steld commentaar te geven op de reeds bij deze commissie ingediende reglementen. Ruime aandacht kreeg tevens de scholing van de leden van de raden. Ook werden tussen de Centra le Ondernemingsraad en de in 1980 ingestelde Personeelscommissies afspraken gemaakt inzake het onderlinge contact. In 1980 werden drie Personeels commissies ingesteld, te weten Nuth, Breda en Arnhem/Nijmegen. Verder hebben de raden zich in de overlegvergadering (OV) intensief beziggehouden met onderne mingsaangelegenheden, die liggen op het vlak van het sociaal, het financieel/economisch en het technisch beleid. Het accent lag hier bij vooral op het in deze tijd steeds meer op de voorgrond tredende so ciaal beleid. De personeelsvoorzie ning in haar verschillende facetten, zoals werving, her- en overplaatsing, uitzendkrachten en de bezetting in het algemeen, kwam in dit verband meermalen aan de orde. De overige door de OR-leden in de overlegvergadering aanhangig ge maakte onderwerpen waren werk omstandigheden (functie-inhoud, woon/werkverhoudingen), arbeids voorwaarden, ziekteverzuim, loopbaanbegeleiding/-ontwikkeling, opleiding, werktijden, welzijnsbeleid en arbeidsomstandigheden (ge luidshinder, veiligheid). Het financieel/economisch beleid, in het bijzonder op het gebied van in vesteringen, was een punt dat meer-

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1980 | | pagina 16