Aan onze medewerkers KTC. Ten geleide U ontvangt hierbij het Sociaal Jaarverslag 1978/1979. Het is het zesde dat bij onze onderneming verschijnt, in een reeks die in 1974 is begonnen. De periode, waarop dit verslag betrekking heeft, strekt zich uit over vijftien maanden, te weten van 1 oktober 1978 tot en met 31 december 1979. De reden van het verlengen van het traditionele boekjaar 1978/1979 is u bekend. In het desbetreffende hoofdstuk leest u er meer over. In het hierna volgende 'Ten geleide' geven wij een korte beschouwing over de inhoud van dit jaarverslag. Daaruit en uit de overige tekst moge blijken dat wij deze wijze van verslag uitbrengen niet uitsluitend zien als een verantwoording over dat wat bereikt werd, maar ook als een bezinning op wat ons in de toekomst te doen staat. Hoewel onder de verwachtingen gebleven, kunnen de resultaten van onze Nederlandse organisatie bevredigend genoemd worden. Voor uw aandeel in het totale resultaat spreken wij hier gaarne onze erkentelijkheid uit. In de komende jaren zal op ons allen steeds dringender een beroep worden gedaan wegen te vinden om de vele problemen van uiteenlopende aard het hoofd te bieden. Daarbij zullen verstand en hart elkaar moeten aanvullen. Directie Heineken Nederlands Beheer B.V. Zoals reeds vermeld werd, bestrijkt deze uitgave een langere periode dan in de voorgaande jaren het geval was. Ook bij de samenstelling van het verslag is sprake van een enigszins andere opzet. Zo is naast de algemene onderwerpen aandacht geschonken aan ontwikkelingen dan wel activiteiten, die zich in een bepaalde vestiging hebben voorgedaan en die met het desbetreffende onderwerp in relatie staan. Voorts hebben wij ons bij de behandeling van een aantal voor onze werkgemeenschap belangrijke zaken meer dan voorheen kritisch opgesteld. En dat niet alleen ten aanzien van het gevoerde beleid. Ons bewust zijnde van de taak ook op sociaal gebied leiding te geven aan de werkgemeenschap, waarvan wij allen deel uitmaken, menen wij dat dit verslag méér dient te zijn dan alleen een verantwoording van wat op dat terrein in de afgelopen periode tot stand kwam. Waar mogelijk moet het tevens een weergave zijn van onze visie op en, aan de hand daarvan, ons beleid voor de toekomst. Daarmee geven wij uitdrukking aan ons streven u zo veel mogelijk te informeren over en te betrekken bij alles wat voor u als mens-in-de-onderneming van belang is. Een onderneming, ook de onze, is niet een op zichzelf staande, onafhankelijk opererende eenheid. Zij is onderworpen aan allerlei invloeden van buiten. Ook in het afgelopen jaar was op maatschappelijk gebied sprake van een aantal belangwekkende ontwikkelingen en vernieuwingen. Hoe men de toekomst ook moge zien, een feit is dat wij aan het begin staan van een nieuw tijdperk. Een tijdperk, waarin de mens terecht steeds meer centraal komt te staan in de wereld van het arbeidsgebeuren. Democratisering in de onderneming, humanisering van de arbeid en openheid zijn begrippen, die in de komende tijd steeds sterker op de voorgrond zullen treden. De uitwerking ervan is deels al een realiteit of is bezig dat te worden. In dit verband denken wij aan werkoverleg, het wetsontwerp Openbaarheid van inkomens uit arbeid, de nieuwe Wet op de Ondernemingsraden en de komende Wet op de Arbeidsomstandigheden. Heineken, als onderneming, zal niet alleen rekening moeten houden met die ontwikkelingen, maar zal daaraan vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid ook vorm moeten geven. De taken, die daarbij aan de orde komen, zullen slechts in een hecht samenspel tot een goed einde kunnen worden gebracht. Daaraan zult u door uw inzet, instelling en verantwoordelijkheidsgevoel uw bijdrage moeten leveren. Wij menen, in het belang van u en van ons allen, daarop een ernstig beroep te mogen en moeten doen. 1

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1978 | | pagina 3