Functieclassificatie Eerste begin De basis van werkoverleg is een goed verlopend communicatieproces, waarvooreen bepaald klimaat aanwezig moet zijn dan wel geschapen dient te worden Voor deelnemers aan werkoverleg is het noodzakelijk dat zij kunnen luisteren, willen praten, in staat zijn probleemgebieden te isoleren en dat zij kunnen overleggen met het doel tot resultaat te komen De besprekingen, waarin de tot het werkoverf behorende onderwerpen aan de orde komen/zijn aan bepaalde regels gebonden. Te denken valt andere agenda, notulen en besluitenlijst. De eerste voorwaarde voor het houden van werkoverleg is dat chef en medewerkers zelf de wens te kenSen geven dat zij op deze manier met elkaar willen pra Een andere voorwaarde voor goed werkoverleg is dat alle deelnemers invloed moeten kunnen hebben op het te nemen besluit. Essentieel is dat de deelnemers zich in het besluit herkennen. Dat zal niet altijd mogelijk zijn omdat de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor het besluit bij de chef ligt. Die verantwoordelijkheid van de chef betreft niet alleen het nemen van het besluit, maar ook de verantwoording voor het waarom van het besluit. Met andere woorden, hij zal moeten motiveren waarom het besluit eventueel afwijkt van hetgeen de groep zal willen. nonder In een aantal vestigingen, onder andere Leeuwarden, Amsterdam I en Bunnik is werkoverleg van start gegaan. Alle begin is moeilijk, zeker omdat bij dit onderwerp van enige ervaring nauwelijks of geen sprake is. In die groepen, waarin werkoverleg plaatsvindt, is men dan ook pas op weg om die gunstige omstandigheden te scheppen, die bepalend zijn voor goed werkoverleg. Verder zal bijvoorbeeld in de werkbesprekingen nog een vaste regelmaat gebracht moeten worden. Ook de afbakening van de te bespreken onderwerpen is nog niet geheel duidelijk. Dat werkoverleg verband houdt met een bepaalde instelling is duidelijk gebleken in de vestiging aan de Van der Helststraat. Het naar elkaar leren luisteren en de ander in zijn waarde laten, zijn -zo heeft men daar ervaren- eveneens voorwaarden voor het welslagen van werkoverleg. Alles bijeengenomen zijn aan werkoverleg vele voorwaarden verbonden. Tenslotte, werkoverleg zal ook in elke situatie anders zijn omdat het hebben van invloed door de groep op de besluitvorming van de leidinggevende nooit op dezelfde wijze tot uitdrukking zal komen. Functieclassificatie geeft de onderlinge verhouding van aanwezige functies weer. Daaruit ontstaat een rangorde. Momenteel zijn de volgende functieclassificatie systemen bij ons in gebruik: - het USF-systeem voor de functies in het CAO-gebied - een aangepaste versie van het USF-systeem voor de functiegroepen 16 en 17 - een eigen Heineken systeem voor de hogere functies, ook wel 'huismethode' genoemd. Met een vierde systeem, de Hay-methode, is een uitgebreide proef genomen. De voorbereidingen voor het gebruik van de Hay-methodiek hebben, als gevolg van de herstructurering van het concern, meer tijd genomen dan wasvoorzien en zijn dan ook nog niet geheel afgesloten. Het naast elkaar bestaan van verschillende systemen vraagt om een goede afstemming van die systemen op elkaar. Er wordt aan gewerkt om de procedurele gang van zaken bij het totstandkomen van een 21

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1978 | | pagina 25