Werkoverleg Dorp aan de rivier... vestiging veelal verschillende, dagelijkse patroon diende men zich in te leven in één grote, min of meer gelijkvormige werkgemeenschap. Voor 1980 ligt een aantal plannen klaar, waarin veel aandacht wordt besteed aan het bevorderen van de intermenselijke relaties. De bewoners van ons dorp aan de rivier moeten zich van hun kant realiseren dat, wil deze grote gemeenschap goed en plezierig functioneren, er van hen de nodige discipline gevraagd wordt. Over het onderwerp werkoverleg is de afgelopen jaren veel gesproken en geschreven. In (C)OR-verband is ook in onze onderneming werkoverleg reeds een aantal malen punt van bespreking geweest. Dit heeft vorig jaar geleid tot een verzoek van de zijde van de COR een toelichting te mogen ontvangen over de visie van de ondernemingsleiding op werkoverleg bij Heineken. Naar aanleiding van dit verzoek is in januari 1979 op een bijeenkomst van de gezamenlijke ondernemingsraden deze visie door een van de directieleden uiteengezet. In deze visie kwam tot uiting dat werkoverleg betekent, dat medewerkers in groepsverband met hun chef praten en overleggen over de eigen werksituatie. Anders gezegd, werkoverleg heeft altijd betrekking op zaken die verband houden met de directe werksituatie zoals werkverdeling, werkinhoud, werkomstandigheden, onderlinge verhoudingen en dergelijke. Werkoverleg is, zo werd in deze uiteenzetting gesteld, een door de ondernemingsleiding erkende vorm van onderling beraad. Het is een manier van samenwerken, waarbij besluiten over werkomstandigheden en alles wat daarmee samenhangt via besprekingen tussen direct betrokkenen tot stand komen. uitvoerenden. Het doel hiervan was inzicht te verkrijgen in de organisatie van de veiligheidszorg. Ook dit gedeelte van het onderzoek werd afgesloten met een aantal aanbevelingen. Enkele van de te nemen maatregelen zijn in studie genomen, andere werden uitgevoerd. Het veiligheidsplan, dat wordt b«schp«/vd als het uitgangspunVooHÉét te^ierer beJ^id.Jwari tegen het einde van 1vyg|re^a. Herafin hél begin van de nieuwe verslagperioVj^aancjpx» y Ondernemingsraad worden voorgelegd. Met het opstellen van dit plan wordt tevens reeds ingespeeld op een van de eerdergenoemde verplichtingen in de nieuwe wet. Een van de onderdelen van het veiligheidsplan is een uitgebreid opleidings- en voorlichtingsprogramma, waarvan eind 1979 werd vastgelegd dat het in de loop van 1980 van start zal gaan. Het klinkt wellicht wat poëtisch wanneer iemand onze vestiging in Zoeterwoude met bovenstaande benaming versiert. DeWeipoortsche Vliet, die het terrein in tweeën deelt, is slechts een mini-rivier en het merendeel van de bewoners aldaar bevolkt alleen overdag de behuizing. Niettemin, in het ene gedeelte van het dorp, het kantoorgebouw, leven en werken gedurende vijf dagen in de week zo'n duizend mensen, terwijl in het andere gedeelte, in de brouwerij, zo'n achthonderd mensen werkzaam zijn. Leven, ofwel zich thuisvoelen op z'n dagelijkse stek, wordt in sterke mate bepaald door de persoonlijke instelling. Vast staat wel, dat voor de mens van heden minimaal een aantal voorwaarden moet zijn geschapen voor het zich welbevinden op de dagelijkse werkplek. In dit opzicht mogen we zeggen dat qua inrichting, huisvesting, serviceverlening en algemene voorzieningen in en rond het kantoorcomplex te Zoeterwoude het maximale is gedaan om voor de bewoners een goed werk- en leefklimaat te scheppen. In ruim een jaar is het aantal inwoners van dit deel van het dorp aan de rivier meer dan verdubbeld. Medio 1978 telde het kantoor zo'n vierhonderd, meest technisch georiënteerde medewerkers. In de herfst van dat jaar begon de grote intocht. Met tussenpozen van enkele weken of soms maanden betrokken kleine dan wel grote afdelingen hun nieuwe kwartieren. Vogels van diverse pluimage streken neer in het voor hen nog vreemde nest. Aan de opvang van de nieuwkomers is veel aandacht besteed. Niet alleen om hen te introduceren in en zo snel mogelijk vertrouwd te maken met de nieuwe behuizing. Ook de kennismaking, tevens aanzet tot integratie met de 'oude' bewoners, vormde een onderdeel van het verhuisprogramma. Daarna begon voor de nieuwelingen het werken en leven in de nieuwe omgeving. Een gewenningsproces dat voor de een sneller en gemakkelijker verliep dan voor de ander. Natuurlijk deden zich hier en daar problemen voor, waren er haken en ogen. Deels werden deze veroorzaakt doordat voor iedereen de overplaatsing tevens een omschakeling betekende. Vanuit de oude, vertrouwde omgeving met het daarin van vestiging tot 20

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1978 | | pagina 24