Arbeids omstandigheden i» waarom Stuurgroep lawaaibestrijding gecoördineerd worden. Ons gehoorbeschermingsprogramma is erop gericht in eerste instantie het geluidsniveau aan de bron te verlagen. Uit metingen aan de colonnes is gebleken dat in de afgelopen tijd reeds goede resultaten werden geboekt. Aan leveranciers van nieuwe machines worden voorts hoge eisen gesteld ten aanzien van een laag geluidsniveau van de installaties. In dat verband zijn de verwachtingen wat betreft de in aanbouw zijnde colonne in Zoeterwoude hoog gespannen. Vermindering van geluid in een bottelarij wordt verder verkregen door de flessenbanen breder te maken, waardoor de transportsnelheid verlaagd kan worden. Door de aandrijving van flessenbanen van een regeling te voorzien waardoor de snelheid van de banen wordt aangepast aan het aanbod van flessen, wordt het op elkaar stoten van de flessen belangrijk verminderd. Ook heeft men in enkele bottelarijen de geleidestrips langs de flessenbanen met kunststof bekleed. Nieuw is dat in een van onze vestigingen de kroonkurken, in plaats van pneumatisch, nu met behulp van (speciaal behandeld) water naar de kroonkurkmachines worden gestuwd. I n tweede instantie wordt het geluid op weg van de bron naar de werkende mens zo veel mogelijk opgevangen. Dit gebeurt door middel van het aanbrengen van geluidabsorberende plafonds of panelen en door bijvoorbeeld het 'omkasten' van bepaalde installaties zoals de krattenkeerder. Het effect van al deze technische middelen en voorzieningen is echter begrensd. Te begrensd in ieder geval om een zodanig geluidsniveau te bereiken dat het dragen van gehoorbeschermingsmiddelen niet meer nodig is. Het is dan ook van het grootste belang dat iedereen de beschikbare middelen gebruikt. Geconstateerd is dat het dragen van gehoorbeschermingsmiddelen toeneemt. Dit stemt tot voldoening. In Zoeterwoude is een proef gaande, waarbij gehoorkappen-met-muziek worden toegepast. Na een Het is ons streven de omstandigheden, gewerkt wordt, zo gunstig mogelijk te doen zijn. komt een groot aantal zaken aan de orde. Voorop de veiligheid en de gezondheid van onze Een van de uitvloeisels van het veiligheidsbeleid was de aanstelling, in het voorjaar van 1979, van een functionaris die op dit gebied adviseert. Tot zijn taak behoort onder andere de landelijke coördinatie van de activiteiten op het terrein van de veiligheid. Het veiligheidsbeleid in de bedrijven bestrijkt een tweetal gebieden. Op de eerste plaats is er de zorg voor de veiligheid op de arbeidsplaats. Persoonlijke beschermingsmiddelen zoals veiligheidshelm, -bril en -schoeisel, alsmede een reeks van maatregelen om ongevallen te voorkomen, zijn hier de meest bekende voorbeelden. Op de tweede plaats in het veiligheidsbeleid staat het voorkómen van calamiteiten. In dit verband spelen onder andere de opslag en het werken met bepaalde stoffen zoals koolzuur, ammoniak en loog, een belangrijke rol. Vooruitlopend op de elders genoemde, nieuwe Wet op de Arbeidsomstandigheden richten wij in het bijzonder onze aandacht op het voorkómen van calamiteiten. Van overheidswege valt op dit gebied een toenemende belangstelling te constateren, met name ten aanzien van het bestaan van rampenplannen Een van de maatregelen, die in de afgelopen periode zijn genomen, betreft de verplaatsing van de twee voorraadtanks met vloeibare ammoniak in Zoeterwoude. Deze zijn zodanig geplaatst dat risico's door oorzaken van buiten vermeden worden. Een ander soort gevaar vormt de mogelijkheid van het optreden van stofexplosies in silo's. Door toepassing van de laatste technische ontwikkelingen op dit gebied is ook hier het risico tot een minimum beperkt. Het is uitermate belangrijk dat wij in onze bedrijven beschikken over doelmatige BZB-organisaties met goedgetrainde brandweerkorpsen, reddings- en EHBO-ploegen. Bij eventueel optredende calamiteiten kunnen deze als eerste ingezet worden. De zorg voor een gezonde werkomgeving is een ander belangrijk gegeven op het gebied van de arbeidsomstandigheden. Wij realiseren ons dat in onze bedrijven in verschillende fasen van het produktieproces hinderlijke omstandigheden optreden. Lawaai, tocht en koude zijn wel de meest irriterende 'invloeden' die op de werkende mens afkomen. Met alle ter beschikking staande middelen wordt getracht die invloeden zo veel mogelijk te beperken Velerlei zijn de maatregelen, die reeds werden en nog zullen worden genomen om het geluidsniveau op de arbeidsplaatsen te verlagen. Dit betreft niet alleen de bottelarijenmaar ook andere afdelingen waar een hoog geluidsniveau aanwezig is. Voor het doen van voorstellen op het gebied van de bestrijding van de geluidshinder zijn per vestiging commissies ingesteld, waarvan de activiteiten door de 17

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1978 | | pagina 21