Ideeënbus Personeelfonds Personeels verenigingen Uit een vergelijking van de ziektecijfers in verschillende sectoren van een onderneming, bijvoorbeeld tussen produktie- en niet-produktiepersoneel, kunnen niet zonder meer conclusies worden getrokken. De werk omstandigheden, in de ruimste zin van het woord, lopen daarvoor te sterk uiteen. Om dezelfde reden is het raadzaam om bij een vergelijking met het verzuim in andere bedrijven of met het landelijk ziektecijfer voorzichtig te zijn. Hierbij spelen namelijk, naast de arbeidsomstandigheden, ook de verhoudingen in aantallen medewerkers in de verschillende sectoren en afdelingen een belangrijke rol. Ook als we rekening houden met deze factoren komen we tot de conclusie, dat de ontwikkeling in verschillende van onze vestigingen in het afgelopen jaar verontrustend is geweest. Dit is te meer teleurstellend omdat aan dit onderwerp veel extra aandacht is besteed. Zo is in Bunnik, na het vorig jaar ingestelde onderzoek naar de oorzaken van het stijgende ziekteverzuim, het actieprogramma verder uitgevoerd. Dit programma richt zich met name op verbetering van de werkomstandigheden en de werksfeer. Er is uitgebreid aandacht besteed aan de introductie van nieuwe medewerkers en aan opleiding en communicatie. Er zijn maatregelen getroffen ter ver betering van de bestrijding van koude, tocht en geluidsoverlast. Formele en informele contacten werden gestimuleerd. Duidelijke verwachtingen waren er en zijn er nog met betrekking tot de extra begeleiding, die zowel op het medische als op het sociale vlak aan personeelsleden wordt gegeven. Van de aanbevelingen, die door de werkgroep in 's-Hertogenbosch zijn gedaan, is aldaar een deel in een vergevorderd stadium van uitvoering. We noemen in dit verband de verbetering van werkmethoden om lichamelijke overbelasting met name in de kelders te voorkomen en de faciliteiten voor ploegendienstwerkers, die in noodgevallen tijdelijke onderbreking van het werk mogelijk maken. Verder valt een uitbreiding van de contacten tussen bedrijfsarts en leidinggevend personeel, alsmede tussen medische dienst/personeelzaken en zieken te vermelden. Aan het omlaagbrengen van het ziektecijfer zal intensief voortgewerkt moeten worden. Ten aanzien van de ontwikkelingen op dit terrein verwijzen we naar het jaarverslag van de Centrale Ideeënbuscommissie, dat voor alle werknemers verkrijgbaar wordt gesteld. De Stichting Heineken Personeelfonds is ook dit jaar regelmatig benaderd door werknemers en gepensioneerden voor het oplossen van sociale en financiële problemen. In 72 gevallen werd bij deze problemen financiële steun gegeven. Naast de plaatselijke sportactiviteiten werden personeelfeesten georganiseerd in 's-Hertogenbosch en Rotterdam. De concernsportdag werd dit jaar voor de eerste keer georganiseerd door Bunnik. Van de zes deelnemende teams - van vestigingen of combinaties van vestigingen - behaalde Rotterdam de meeste punten en kwam daardoor voor een jaar in het bezit van het bronzen brouwerspaard. De Sint Nicolaasfeesten voor de kinderen en de 16

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1977 | | pagina 18