Sparen met premie Wel en wee in werk en werkomgeving Het initiatief van de COR van Elsevier, om tijdens de beraadslagingen over de nieuwe wet op de ondernemingsraden de Tweede Kamer der Staten Generaal te verzoeken in deze wet ter zake van de verkiezingsprocedure ook de mogelijkheid op te nemen, om de leden bij toerbeurt te laten aftreden, werd door onze COR gesteund. De afsluitende behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer vond na het verstrijken van dit boekjaar plaats. Inmiddels is duidelijk geworden dat een ruime meerderheid voorstander is vpn een zelfstandige ondernemingsraad met meer bevoegdheden. Uiteraard volgen wij deze ontwikkeling met belangstelling. Het wetsontwerp mag dan de mogelijkheid van een zekere polarisatie in zich bergen, wij vertrouwen erop dat ook in de toekomst de samenwerking goed zal blijven. Wij zijn een groot voorstander van een ruime mogelijkheid tot dialoog tussen ondernemingsleiding en ondernemingsraad. Het aantal deelnemers aan de regeling bedroeg aan het einde van het boekjaar 3120, een vermeerdering met 195 in vergelijking met het vorige jaar. Vanaf 1 januari 1978 is de hoogst toegestane jaarlijkse belastingvrije spaarpremie door de onderneming uit te keren aangepast aan het nieuwe wettelijke maximum van 750,Het daarmee verbonden hoogste inlegbedrag werd derhalve 1.500,per jaar. De inleg van de deelnemers bedroeg 3.796.000 (1976/1977 2.735.000), de bijdrage van het bedrijf 1.898.000 1.367.000). Aan rente over de via deze regeling gespaarde gelden en de zogenaamde vrije spaarrekening werd een bedrag van 2.033.500 (vorig jaar 1.608.000) uitgekeerd. Het feit, dat een ontwerp voor de Wet op de Arbeidsomstandigheden tot stand is gekomen, benadrukt de bestaande behoefte om de omstandigheden waaronder wordt gewerkt zo gunstig mogelijk te doen zijn. Het ontwerp is weinig ingrijpend ten aanzien van de maatregelen met het oog op directe lichamelijke veiligheid. Veel sterker dan voorheen wordt aandacht geschonken aan irriterende werkomstandigheden en aan het welzijn van de werkende mens. De aard van ons bedrijfsgebeuren brengt weinig, direct zeer gevaarlijke situaties met zich mee. Het blijft echter onze plicht om de aandacht niet te laten verslappen. In de vestigingen waar bier en frisdranken worden geproduceerd, werd dit jaar een veiligheidsfunctionaris benoemd. In Zoeterwoude werd in samenwerking met een deskundige op dit terrein het veiligheidsbeleid doorgelicht. Dit resulteerde in een aantal bijstellingen in het beleid en een hierop gebaseerd veiligheidsprogramma. Een ernstige zaak is het hoge geluidsniveau op een aantal plaatsen in het produktieproces. Hoewel het bij de huidige stand van de techniek niet mogelijk is om een voldoende verlaging van het geluidsniveau in de bottelarijen te bereiken, werden in samenwerking met leveranciers van de apparatuur en akoestische adviseurs verbeteringen aan de nieuwe kolonne in Zoeterwoude aangebracht. Bijzondere zorg wordt met hulp van deskundigen aan het tweede bottelarijgebouw in Zoeterwoude en de installaties daarin besteed. Hierover vindt ook overleg met 13

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1977 | | pagina 15