Loopbaan planning Ondernemings- radenwerk 1 Wanneer wij spreken over loopbaanplanning, dan dient onderscheid te worden gemaakt tussen loopbaanplanning vanuit het gezichtspunt van de medewerker gezien en vanuit dat van de onderneming (manpowerplanning). De medewerker streeft in de meeste gevallen naar een functie, waarbij hij zijn capaciteiten ten volle kan ontplooien. De onderneming streeft daarnaast naar het optimaal bemannen van functies en het goed functioneren van de organisatie. Wij stellen ons tot taak deze doelstellingen zo veel mogelijk op elkaar af te stemmen, wetende dat een organisatie in de praktijk niet iedereen de functie kan aanbieden die hij graag zou willen. Om gestalte te geven aan een loopbaanplanning voor het lager- en middenkader werd besloten tot de instelling van de afdeling Loopbaanontwikkeling in de Divisie Nederland naast de concernstafdienst Management Development. Voor verdere ontwikkeling van de kwalitatieve en kwantitatieve manpowerplanning wordt het noodzakelijk geacht dat de loopbaanplanning van het hoger kader en van het lager- en middenkader wordt gecoördineerd. De afdeling Loopbaanontwikkeling heeft in het afgelopen boekjaar de opleidingen en cursussen van het lager- en middenkader geïnventariseerd. Vervolgens is in nauw overleg met het management gestart met een inventarisatie van kwaliteiten, mogelijkheden en de belangstelling van de medewerkers over wie beoordelingen zijn opgemaakt. Hieruit blijkt dat bij een grote groep medewerkers behoefte bestaat aan het volgen van vakgerichte cursussen. Onder loopbaanplanning dient, mede in belang van de werknemer, eveneens een eventuele noodzakelijke functieafbouw te worden verstaan. Deze situatie kan zich bijvoorbeeld voordoen, wanneer blijkt dat, of door uitgroei van taken of door oorzaken van persoonlijke aard, een medewerker zijn functie niet meer volledig en ook voor hem zelf bevredigend kan vervullen. Men zal dit tijdig moeten signaleren. In het afgelopen jaar vonden 539 promoties plaats. Onder promotie wordt hier verstaan: het geplaatst worden in een andere functie, die in een hogere functiegroep valt. We hebben de indruk, dat het functioneren van onze ondernemingsraden zich in positieve zin ontwikkelt. De wijze waarop belangrijke zaken werden behandeld vormt hiervoor mede het bewijs. Een voorstel tot wijziging van de Wet op de Ondernemingsraden, dat bij het afsluiten van het boekjaar in de Tweede Kamer in behandeling was, kent een uitbreiding van de bevoegdheden aan de raden toe. Wil een ondernemingsraad zich ook in de toekomst naar behoren van zijn taak kunnen kwijten, dan zal gezorgd moeten worden voor een extra pakket aan kennis en vaardigheid. Een critische beoordeling van de opleiding van OR-leden lag, mede met het oog op de verkiezingen in 1979, dan ook voor de hand. Het overleg met onze raden hierover is gaande. Verwacht mag worden, dat in het nieuwe programma enerzijds aandacht zal worden besteed aan de groepsvorming, anderzijds de opleiding meer op de gesignaleerde behoeften van de verschillende groepen en individuele leden zal worden afgestemd. In het kader van de opleiding voor leden van de Centrale Ondernemingsraad werd een tweedaagse conferentie belegd, waarin de onderlinge verhouding 10

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1977 | | pagina 12