Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat aan vorming, met name ook van het lager- en middenkader, een grotere behoefte bestaat dan voorheen het geval was. Voor deze categorie is een eerste aanzet tot een programma voor scholing in leidinggeven en samenwerking in voorbereiding. De afdeling Opleidingen voor de hogere technische en technologische functies van Heineken Technisch Beheer te Zoeterwoude verzorgde het afgelopen jaar de opleiding van 22 functionarissen uit de eigen organisatie. Daarnaast namen 104 medewerkers van met ons geassocieerde bedrijven in het buitenland deel aan scholings- en bijscholingsprogramma's. Voor de derde keer werd een engelstalig 'brouwerij-seminar' georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door een groot aantal Nederlanders en een twintigtal medewerkers van met Heineken geassocieerde brouwerijen. De afdeling Commerciële Opleiding en Training van de Divisie Nederland verhuisd van Bunnik naar De Hooge Vuursche verzorgt basisopleidingen voor nieuwe vertegenwoordigers, alsmede diverse uiteenlopende cursussen voor commerciële medewerkers. Deze opleidingen worden in principe groepsgewijs gegeven. In dit verslagjaar werd voor de thuisverbruikgroep speciale aandacht besteed aan individuele begeleiding tijdens het werk. Deze methodiek stelt de opleidingsfunctionaris in staat werkomstandigheden en werkproblemen waar te nemen. Met de aldus opgedane ervaring kan bij de voorbereiding van de volgende cursussen rekening worden gehouden. Ten behoeve van het personeel van de drankengroothandels werd het afgelopen jaar een aantal cursussen ontwikkeld, waarbij de werking en verzorging van de apparatuur voor het tappen van bier en frisdranken werd uiteengezet. Dit verslagjaar namen ruim 300 medewerkers deel aan cursussen in de commerciële sector. Financieel-economische en administratieve opleidingen, alsmede een aantal meer algemene vooral externe cursussen, worden gecoördineerd vanuit de opleidingssector van de EFI-groep (Economische Zaken, Financiën en Informatieverwerking). De ontwikkeling en toepassing van computertechnieken vraagt een voortdurende aandacht, hetgeen resulteert in opleidingsprogramma's, zowel vaktechnisch als meer oriënterend. Met name de meer op oriëntatie en op de gebruiker gerichte computeropleidingen die in eigen beheer plaatsvinden worden ook gevolgd door daarvoor in aanmerking komende functionarissen buiten de EFI-groep. In totaal namen ongeveer 200 cursisten deel aan diverse opleidingen voor officiële diploma's. De afdeling Management Development heeft een aantal interne cursussen ontwikkeld en regelt daarnaast het individueel of groepsgewijs deelnemen van hogere functionarissen aan externe cursussen in binnen- en buitenland. In het afgelopen boekjaar zijn de volgende eigen opleidingen gegeven: - vier centrale introductiebijeenkomsten; - een zgn. 'draaimolencursus' voor nieuwe medewerkers met hogere beroepsopleiding en jonge academici. Tot deze over twaalf maanden opgezette cursus kan men elk moment van het jaar toetreden. Wie afstapt na zijn volledige rondje te hebben gedraaid, heeft inzicht verkregen in de belangrijkste aspecten van Heineken; - twee algemene managementcursussen, voor twee leeftijdscategorieën, respectievelijk beneden 35 jaar en 35 jaar en ouder; - een tweetal zgn. 'Bosno-opleidingen' (Bedrijfsgeïntegreerde Opleiding door Samenwerkende Nederlandse Ondernemingen), waarin leidinggevenden en specialisten met verschillende achtergrond als groep, in nauw contact met soortgelijke teams van andere ondernemingen, een actueel probleem bestuderen; - een tiental 'Stijl van Werken'-programma's, gericht op verhoging van een effectieve samenwerking.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1976 | | pagina 10