zeer nauw overleg tussen chef, betrokkene, personeeldienst en opleidingsafdeling over te volgen opleidingen. Volledige vergoeding van studiekosten vindt plaats in geval een studie op korte of langere termijn direct betrekking heeft op de functie die wordt uitgeoefend. Een gedeeltelijke vergoeding, studiesubsidie genoemd, wordt gegeven voor deelname aan opleidingen die meer de persoonlijke ontplooiingsmogelijkheden in algemene zin vergroten. Voor studiekostenvergoeding kwamen 296 werknemers in aanmerking, voor studiesubsidie 104. Overplaatsing en interne verhuizing Veranderingen in werksituatie en werkomgeving worden in eerste instantie door veel mensen met tegenzin aanvaard. Soms is er voldoening, zoals bij de ingebruikneming van het nieuwe kantoorgebouw te 's-Hertogenbosch. In andere gevallen zijn er gemengde gevoelens, zoals bij de interne verhuizingen in Amsterdam. Het gereedkomen van het Amsterdamse distributiecentrum Bullewijk betekende voor een groep medewerkers enerzijds een moderne werksituatie, anderzijds voor een aantal van hen werk op grotere afstand van huis. Er zijn echter ook meer ingrijpende wijzigingen, zoals overplaatsing naar andere vestigingen, die een langere reistijd of een verhuizing noodzakelijk maken. We zijn ons de gevoelens en spanningen, die dergelijke zaken in het persoonlijke leven en in het gezin met zich mee kunnen brengen, terdege bewust en realiseren ons, dat materiële voorzieningen de problemen niet altijd kunnen wegnemen. Ontwikkelingen binnen en buiten de onderneming kunnen echter overplaatsing van afdelingen en personen om organisatorische of economische redenen gewenst maken. Bij het nemen van beslissingen in dit vlak worden uiteraard de sociale aspecten zorgvuldig betrokken in de afweging van alle belangen. Het besluit om de landelijke diensten van de Divisie Nederland over enkele jaren in Zoeterwoude te concentreren houdt een verplaatsing in van werkzaamheden voor ongeveer 175 personeelsleden. Een deel van hen zal verhuizen. Onderhandelingen over een regeling ten behoeve van deze medewerkers zijn aan het einde van het verslagjaar geopend. Een begeleidingscommissie, samengesteld uit ondernemingsraadsleden en personeelfunctio narissen, zal zorg dragen voor begeleiding en advies. De aankondiging van de studie over de meest verantwoorde vestigingsplaats van de groep Informatieverwerking heeft uiteraard reacties opgeroepen bij het betrokken personeel. In de laatste weken van het boekjaar werd overleg geopend over een concentratie van de produktiebedrijven voor gedistilleerd, gelegen in westelijk Nederland. Vertrek Uiteraard blijft niet iedere medewerker bij ons in dienst. Enerzijds kan voor de werknemer de werkkring niet de gewenste voldoening geven, anderzijds kan het zijn dat de werknemer niet voor zijn taak berekend blijkt te zijn. Beide categorieën worden samen wel aangeduid als zuiver verloop. Daarnaast kennen we het natuurlijke verloop, waaronder vallen: overlijden, pensionering, blijvende arbeidsongeschiktheid, toekenning van wachtgeld, einde van tijdelijke aanstelling etc. In het boekjaar 1975/1976 verlieten 530 medewerkers ons bedrijf. Het totale personeelsverloop (d.w.z. het aantal personeelsleden, met wie om welke reden dan ook het dienstverband werd beëindigd, uitgedrukt in de gemiddelde personeelssterkte) bedroeg 10,4% tegenover 15,4% in 1974/1975 en 17,3% in 1973/1974. Van dit percentage besloeg het natuurlijke verloop 3,1%, het overige verloop dus 7,3%. Het nauwkeurig volgen van het verloop in de diverse bedrijfsonderdelen is een belangrijke zaak, omdat het verloop soms mede een graadmeter is van de wijze waarop de medewerkers het bedrijfsgebeuren beleven. 7

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1975 | | pagina 9