Gördüéjünüz bu raporda, kendi dilinizden birkag sözle, müessesemize göstermis oldugunuz yardim ve takdirlerinizi sizlere duyurmayi arzuladik. Afim de manifestar a nossa apreciagao para a sua contribuigao nossa empresa inserimos gostosamente neste relatório algumas frases na sua propria lingua. alleen om deze belangstelling te stimuleren, maar ook om onze medewerkers zoveel mogelijk kansen te bieden. Daartoe vinden binnen het bedrijf verschillende opleidingen plaats. Voor kosten van studie buiten het bedrijf zijn er vergoedings- en subsidieregelingen. De vakopleiding ten behoeve van scholing en bijscholing in eigen beheer kunnen we globaal in drie 'families' indelen, namelijk technische, commerciële en economisch-administratieve vakopleidingen. De technische vakopleidingen in de produktiebedrijven zijn ondergebracht bij de personeeldiensten van de vestigingen. Een centrale technische opleidingsorganisatie, binnen de Concernstafdienst Heineken Technisch Beheer, verzorgt hogere technologische en technische opleidingen, niet alleen voor ons eigen personeel, doch ook voor medewerkers van bedrijven in het buitenland waarbij Heineken belangen heeft. De commerciële opleidingen zijn geconcentreerd bij de afdeling Opleiding en Training van de Divisie Nederland. In het afgelopen jaar werden voor 138 opleidingsbijeenkomsten van uiteenlopende aard 1705 inschrijvingen genoteerd. Individueel vond van hieruit begeleiding in de werksituatie plaats. De economisch-administratieve vakopleidingen, alsmede een aantal meer algemene cursussen, worden gecoördineerd vanuit de EFI-groep (Economische Zaken, Financiën en Informatieverwerking). Aan de cursussen in eigen beheer namen dit jaar 71 medewerkers deel. Het gaat in de praktijk echter om meer dan alleen vaktechniek. Even belangrijk is de goede samenwerking met collega's, alsook met de leiding en eventuele ondergeschikten. Wij kennen bij Heineken drie uitgangspunten voor de wijze van leidinggeven en samenwerken. Dat zijn: 1 De chef heeft de eindverantwoordelijkheid voor het onder hem geplaatste deel van de organisatie. 2 In samenwerking met zijn medewerkers richt de chef zich op het behalen van de gewenste resultaten. 3 Naast het samenspel binnen de eigen groep moet in voorkomende gevallen worden samengewerkt met de deskundigen die wegens hun specialisme zijn opgenomen in de organisatie van de onderneming. Via onze managementcursussen en in het bijzonder door een speciaal vormingsprogramma, 'Stijl van Werken' genoemd, trachten wij deze principes uit te dragen in de organisatie en in de diverse werksituaties te realiseren. De 'Stijl van Werken'-programma's zijn centraal georganiseerd. Het is de bedoeling dat geleidelijk decentralisatie plaatsvindt. De afdeling Management Development is het centrale punt van de ondernemingsactiviteiten die zijn gericht op de continuïteit van de bezetting van hogere functies. Hieronder wordt verstaan de systematische aanpak om blijvend te kunnen beschikken over een juiste bezetting van de hogere leidinggevende en specialistische functies. Daartoe vindt afstemming plaats van persoonlijke belangstelling, capaciteiten en opleidingsverlangens op de behoefte van de onderneming. Er kwam een verdere systematisering tot stand op het gebied van de verschillende managementcursussen. Bijzondere vermelding verdient, dat samen met een aantal andere Nederlandse bedrijven een nieuwe vorm van management-opleiding tot stand kwam, de zogenaamde Bosno. Per bedrijf bestudeert hierbij een groep van 5 a 6 deelnemers gezamenlijk een reëel bestaand bedrijfsvraagstuk. Door het geregeld samenbrengen van alle teams heeft ieder team de gelegenheid de problemen die men ontmoet in breder verband te bespreken, zo nodig samen met deskundigen. Met de Centrale Ondernemingsraad werden nieuwe afspraken gemaakt over onze studiekosten- en studiesubsidieregeling. Uitgangspunt hierbij is een

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1975 | | pagina 8