faciliteiten voor oudere werknemers als keuzemogelijkheid en dus niet dwingend aan de individuele werknemer moeten worden aangeboden. Het is overigens niet eenvoudig voor deze oudere werknemers die de ploegendienst willen verlaten een arbeidsplaats te vinden, welke door betrokkene als een acceptabele oplossing wprdt ervaren. Wanneer geen passende andere taak wordt gevonden is in enkele gevallen vervroegde beëindiging van het dienstverband opneming in onze wachtgeldregeling met behoud van pensioenrechten de beste oplossing. Soms zijn er ook medische redenen die vervulling van een werkkring niet meer mogelijk maken. In deze gevallen heeft onze onderneming een eigen invaliditeitsregeling. Op 30 september hadden wij 23 personeelsleden op wachtgeld en 255 personen voor wie de invaliditeitsregeling van toepassing was. Aan de 5-daagse bijeenkomst 'Pensioen in Zicht', georganiseerd door de Volkshogeschool te Bergen N-H, namen 12 personen deel. Deze cursus waarvoor alle te pensioneren personeelsleden en hun echtgenotes worden uitgenodigd bereidt voor op de situatie die gaat ontstaan wanneer de dagelijkse werkkring wegvalt. Onder meer wordt uitgebreide informatie gegeven over de mogelijkheden en regelingen die er voor de gepensioneerde zijn. 'Pensioen in Zicht' wordt door de deelnemers als zeer nuttig en waardevol ervaren. Wij betreuren het dat niet allen, die binnenkort met pensioen gaan, gebruik maken van deze toch zo belangrijke voorbereiding op het gepensioneerd-zijn. Wellicht heeft dit te maken met een lichte drempelvrees. Als de nood aan de man komt Onze Stichting Heineken Personeelfonds, met een vermogen van ruim f 800.000,verleent binnen een aantal nauwkeurig omlijnde regels, financiële hulp aan werknemers, gepensioneerden en nagelaten betrekkingen van personeelsleden. Dit boekjaar kon 61 maal financiële steun worden geboden. De aanvragen worden in eerste instantie op de vestiging behandeld door twee vertrouwenslieden. Het dagelijks bestuur beslist over de verzoeken. Als uitvloeisel van het binnen de plaatselijke personeeldiensten uitgeoefende sociale contactenwerk, kan ook vanuit deze vorm van maatschappelijk werk het personeelfonds worden ingeschakeld. Andere facetten van het sociale contactenwerk zijn huisbezoek, ziekenbezoek, voorlichting, contacten met de bedrijfsarts en zo nodig met instanties buiten het bedrijf. Dit geldt zowel voor onze werknemers als voor de gepensioneerden. Buiten werktijd Er is niet alieen werk, er is ook ontspanning. De meeste vestigingen, thans ook Zoeterwoude, hebben een personeelsvereniging die financieel wordt gesteund door de onderneming. Belangrijk is de plaatselijke sportbeoefening, met als hoogtepunt de concernsportdag. Dit jaar was Hattem gastheer. De organisatie was in handen van de groep Gedistilleerd Wijn. De dag was een succes en het Bronzen Brouwerspaard mocht zijn 'Bossche' stal wisselen voor Amsterdam. Grote personeelsfeesten werden georganiseerd in Rotterdam/Zoeterwoude en in 's-Hertogenbosch. Voor Amsterdam en Bunnik stond dit voor het najaar 1976 op het programma. Aan de Sint Nicolaasfeesten en de uitstapjes voor gepensioneerden werd weer met enthousiasme deelgenomen. De Heineken Fanfare uit 's-Hertogenbosch kwam in de afdeling 'Uitmuntendheid' opnieuw goed voor de dag. 17

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1975 | | pagina 19