Dit houdt niet alleen in dat wij maatregelen dienen te nemen om de kans op letsel tot een minimum te beperken. Minstens even belangrijk is onze taak om de werknemers te doordringen van de gevaren die niet door technische voorzieningen zijn weg te nemen Daarnaast is er de verantwoordelijkheid van elk personeelslid om mee te werken aan de bescherming van zichzelf en van anderen. In het belang van allen is in overleg met de veiligheidscommissies en de Centrale Ondernemingsraad besloten een aantal punten van veiligheidszorg binnen de bedrijfsdisciplineregels te brengen. Het na waarschuwingen niet dragen van veiligheidsschoeisel, veiligheidshelmen en veiligheidsbrillen is thans een zaak die tot strafmaatregelen kan leiden. Ten aanzien van het verplicht gebruiken van gehoorbeschermende apparatuur werd overeengekomen om alvorens over te gaan op eventuele correctiemaatregelen een campagne te voeren teneinde betrokkenen te overtuigen van het grote belang van het voorkomen van gehoorbeschadigingen. Het zoeken naar technische oplossingen om geluidsoverlast te beperken gaat uiteraard onverminderd door. Onze veiligheidscommissies werden dit jaar extra geactiveerd. Hun taak is het om op het gebied van de veiligheid de bedrijfsleiding te steunen en bij de medewerkers een optimale instelling te bereiken. In het kader van de BZB (bedrijfszelfbescherming) was de belangstelling voor de EHBO-cursussen verheugend. Het streven is om door inschakeling van personeel van de in drie ploegen werkende storingsdiensten tot een dag- en nachtbezetting van de brandweerkorpsen te komen. In enkele vestigingen is dit reeds gerealiseerd. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim is in ons land de laatste jaren een punt van voortdurende zorg. In verschillende ondernemingen steeg het afwezigheidspercentage wegens ziekte tot een zodanige hoogte, dat het voortbestaan van die ondernemingen in het geding kwam. Bij onze ondernemingen bedroeg in de produktiesector het ziekteverzuim over het afgelopen boekjaar 11,0%. Over 1974/1975 was dit 10,4%, over 1973/1974 10,7%. Of wel: gemiddeld waren er van elke 100 man 11 ziek. We achten dit een situatie, die voortdurend aandacht behoeft. Als uitvloeisel hiervan is dit jaar, na overleg met de Centrale Ondernemingsraad en de bedrijfsgeneeskundige diensten, samen met een extern bureau, een eerste onderzoek uitgevoerd naar de oorzaken van afwezigheid wegens ziekte bij onze onderneming. Bij dit onderzoek lag het zwaartepunt in de vestiging 's-Hertogenbosch. Het resultaat hiervan is inmiddels met de Centrale Ondernemingsraad en de Ondernemingsraad te 's-Hertogenbosch besproken. Van de factoren die, volgens de eerste conclusies van dit rapport, ons ziektecijfer waarschijnlijk beïnvloeden, noemen we: het snipperdagenbeleid, het werken in grote groepen en bepaalde werkomstandigheden zoals bijvoorbeeld werken in tocht. Belangrijk is de indicatie, dat de ploegendienst niet negatief wordt beleefd en dat een passende ziektecontrole nuttig werd geacht. Omdat het onderzoek voor wat betreft de interviews met niet-leidinggevenden zich tot de vestiging 's-Hertogenbosch heeft beperkt, is in een tweede vestiging, Bunnik, een vervolgonderzoek gestart. Hiermede wordt beoogd meer inzicht te krijgen in eventuele invloeden van plaatselijke oorzaken en effecten. Wanneer wij de ziektecijfers in dit boekjaar meer gedetailleerd bezien, valt het op dat de verschillen 15

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1975 | | pagina 17