"Dankzij het initiatief voor de monthly review meetingen, verloopt onze samenwerking nu erg prettig." HNS VISIE 2015 Transparantie "Procurement HEINEKEN Nederland levert Finance de tarieven aan van alle goederen die wij inkopen," legt Manager Procurement HNL Werner Vogt uit. "Met de prijzen van de goederen die voor HNS van belang zijn, zoals grondstoffen en verpakkingsmaterialen, stelt Finance ieder jaar de HNS transferprice vast. Piet is belangrijk dat Procurement de prijzen op tijd en nauw keurig aanlevert. Geven wij prijzen af die niet in orde zijn, dan factureren we te veel of te weinig aan onze klanten. Wij streven altijd naar het laagste kostenniveau en naar transparantie en betrouwbaarheid naar onze klanten toe." Business Controller Supply Chain Wouter Winkels: "Aan het begin van het jaar wordt het bedrag dat HNS aan verpakkingsmaterialen en grondstoffen uit denkt te gaan geven, door ons gebudgetteerd op artikelniveau. Als dat vast staat, kijken we iedere maand of we de kosten die we verwachten ook daadwerkelijk uitgeven zoals gepland. Er gebeurt veel in de markt. Prijzen van materialen kunnen iedere maand fluctueren en sommige contracten met leveranciers zijn variabel. Samen met Procurement analyseren we aan het einde van iedere maand wat de verschil len zijn tussen de gebudgetteerde prijzen en de prijzen die we uiteindelijk hebben betaald." Uitleggen Werner: "Schommelingen gedurende het jaar zor gen er inderdaad voor dat kosten hoger of lager kunnen uitvallen. Samen moeten we begrijpen waarom er eventuele verschillen zijn ontstaan bij bepaalde leveranciers of bepaalde materialen, en wat daarvan de oorzaak is. Zo kunnen we aan de business uitleggen waarom het financiële resul taat is zoals het is, en kunnen we voorspellen hoe zich dat in de toekomst gaat ontwikkelen." "Willem de Jonge moet aan West Europa kunnen uitleggen wat er aan de hand is," vult Wouter aan. "Het gaat er vooral om goed te snappen welke route een prijs volgt en wat voor effect dat op jaarniveau kan hebben. Zien we dat prijzen voor bijvoorbeeld grondstoffen of verpakkings materialen enorm omhoog gaan, dan verhogen we de transferprijs niet direct. We brengen onze klanten wel op de hoogte dat er volgend jaar iets gaat veranderen. Daarover wordt heel transpa rant gecommuniceerd." Samenwerking "De samenwerking met Finance verloopt buitengewoon goed," aldus Werner. "Begin 2012 waren er nog wel strubbelingen en verliep het vaak met horten en stoten. We begrepen eikaars processen niet altijd. Finance wilde aan het einde van de maand precies weten wat er was gebeurd. Hoeveel is er ingekocht, wat was de prognose, hoeveel is er uitgegeven, wat was de verwachting voor de rest van het jaar? Als Inkoop voelden we ons regelmatig opgejaagd. Dan waren wij weer drie dagen bezig met graven om de verschillen te kunnen verklaren. Het gevolg was - eerlijk is eerlijk - verwijten over en weer. Nadat we onze gezamenlijke maandelijkse meeting in het leven hebben geroepen, is het steeds beter gegaan. Procurement heeft een grote omslag gemaakt en de rollen zijn nu omgedraaid. Dat ging niet vanzelf, het hele proces heeft een paar maanden in beslag genomen. Maar we zijn heel tevreden over de verbeterde manier waarop we nu werken. Wij bereiden ons nu beter voor op de meeting en rapporteren en verklaren de afwijkingen ten opzichte van het plan. We waarschuwen ook en geven extra informatie. Onze medewerkers hebben er een goed gevoel over dat ze nu op de hoogte zijn van alles wat er speelt. Ze voelen zich meer eigenaar van hun werk." Joint effort "Dankzij het initiatief voor de monthly review meetingen, verloopt onze samenwerking nu erg prettig," beaamt Wouter. "Als Finance zijn we nu beter in staat om de financiële resultaten- maandelijks te monitoren en aan te geven of alles volgens plan verloopt of niet. Dankzij de samenwerking is het planningsproces beter gestructureerd en zijn er minder afwijkingen op de plannen. Procurement werkt nu proactiever en is meer betrokken bij haar eigen proces. Toch zie ik het vooral als een joint effort, want we hebben de verbeteringen samen tot stand gebracht. Wij begrijpen ook beter hoe Procurement naar de cijfers kijkt en wat zij belangrijk vinden. Samen weten we nu beter waar we staan en waar we naartoe gaan. Dat geeft veel minder stress en het is goed voor de scherpe transferprice die onze klanten van ons vragen." Ze hebben een gezamenlijke monitorrol als het gaat om kostprijseffecten op lange ter mijn. Procurement (Inkoop) weet alles over de ontwikkelingen in de markt en de afspraken die zijn gemaakt met leveranciers, Finance ziet wat er in de administratie gebeurt en wat de financiële effecten zijn. Samen managen zij de verwachtingen met betrekking tot de financiële resultaten van HNS en de HNS transferprice, de prijs waartegen wij onze producten kunnen aanbieden aan onze klanten. HEINEKEN NEDERLAND SUPPLY |T]

HNL - Supply Nieuws | 2013 | | pagina 7