HNS VISIE 2015 Tijdens de Leiderschapsdag van 11 juni 2012 werd duidelijk dat samenwerking tussen afdelingen een belangrijke sleutel is bij het realiseren van de HNS Visie 2015. In HNS Nieuws vind je daarom een serie artikelen over hoe afdelingen succesvol samenwerken Deze keer aandacht voor de afdelingen die zich bezig houden met de implementatie van het Mexicaanse Sol. In 2010 werd HEINEKEN eigenaar van Sol. De Mexicaanse brouwerij die Sol maakt, kon de grote vraag niet aan en na een grondige analyse werd de brouwerij in Zoeterwoude als tweede brouwerij gekozen. De brouwerij in Mexico brouwt en distribueert nu voor Mexico en Noord Amerika. Zoeterwoude voor de overige landen. Vicky Vriend is Projectmanager N Pi voor Sol: "Het traject was en is nog steeds een enorme uitdaging. Samenwerking is essentieel om de vele disciplines en afdelingen die bij een uitgebreid project als Sol betrokken zijn, 100% op elkaar aan te sluiten. Beslissingen van een discipline hebben direct invloed op het werkge bied van anderen." Mexico Technoloog Paul van der Aar zocht aan de start van het project de samenwerking met de brouwers van Sol in Mexico en is nog steeds blij verrast over hun behulpzaamheid: "Ze hebben steeds met een open mind meegedacht in het be lang van HEINEKEN als totaal. Dat leek vooraf lastig te worden, want zij brouwen Sol met maïs en dat kunnen we in Nederland niet. Het brouwrecept is nu geschreven met daarin mout en maltosesiroop. Overigens smaakt de in Zoe terwoude gebrouwen Sol volgens de Mexicaanse brouwers hetzelfde als die uit de Femsa-ketels. Ons recept is door hen zelf getest middels een proefbrouwsel. Verzuiling Als technisch projectleider is Misja Adamczyk verantwoordelijk voor het budget, de organisatie en realisatie van alle plannen, de technische aanpassingen bij Verpakken en de communica tie daarover. Misja: "Dat betekent veel overleg gen met veel mensen. De doorzichtige Sol fles en de 4-pack carrier zijn twee grote innovaties voor Verpakken Zoeterwoude. Op Colonne 3 en 7 zijn daarvoor aanpassingen gedaan bij de vuiler, de pasteur, de etiketteer, de dozenstraat en de palletiser. Qua planning zat het niet altijd mee omdat het bij Verpakken een drukke periode is met revisies en andere NPl's. Wat nieuw was, is dat we bij de implementatie een bewuste keuze hebben gemaakt om in belangrijke mate speci alisten van de Onderhoudsgroep in te zetten in plaats van servicemonteurs van de leveranciers. De samenwerking is heel intensief en dat is voor sommigen even wennen. Af en toe ontstaat er dan wrevel over wie verantwoordelijk is voor wat. We doen nog vaak onze eigen dingen in ons eigen 'zuiltje'. We zijn bovendien veel tijd kwijt geweest met het reviseren van installaties, bijsturen en branden blussen." Verhoogde bezetting Jördy van der Zwet, Proces Control Operator Rayon 5 Verpakken is Opstartcoördinator voor Verpakken: "Op dit moment is er bij Verpakken verhoogde aandacht voor het inregelen van de Sol 4-pack. Die plannen we in de vroege diensten met een verhoogde bezetting van de operatie en met ondersteuning van vier a vijf medewerkers van de Onderhoudsgroep. Dat is een heel nieuwe manier van samenwerken en voor sommigen is dat wennen. In de 4-pack diensten draaien er twee extra fte's mee om de output te garanderen om onze klanten te kunnen beleveren." Helaas blijven de resultaten wat achter. De functione ringscriteria voor de machine en handlingvan de onstabielere Sol 4-pack en fles, zijn kritischer dan voor de 6-pack en bijvoorbeeld de K2 fles, waardoor er andere dingen aan het licht komen. Bijvoorbeeld meer slijtage of onderdelen die sneller moeten worden vervangen. Er is daarom veel tijd gestoken in het in basisconditie krijgen van machines. Jördy: "We overleggen dagelijks met elkaar over de planning, de bezetting en de problemen die we tegen komen. Hoewel iedereen een ander perspectief heeft, komen we toch altijd weer tot een goede consensus. We snappen van elkaar dat we allemaal hetzelfde doel hebben: op tijd een goed product afleveren bij onze klanten. Als er voldoende vertrouwen is en de waardes zijn geborgd, kunnen we regulier gaan produceren." Linking pin Strategic Supply Chain Planner Tjeerd den Os is vanaf het begin bij het project betrokken geweest en linking pin tussen het project en de normale operaties. Tjeerd: "Ik ben verantwoor delijk voor het gehele logistieke proces zoals be schikbaarheid van materialen en het inplannen van producties. Ik bepaal met welke cycliciteit we afvullen, welke colonnes daarbij betrokken zijn en in hoeverre de klantvraag daarop kan worden afgestemd. Dat zijn veel afwegingen die ik moet inpassen in de normale bierstromen. Ik zorg ervoor dat alles in balans is. Aanvankelijk was het moeilijk om de klantvraag te matchen met de productie-opstart, maar het is iedere keer gelukt. Dat komt omdat Misja, Vicky en ik er een half jaar geleden al over zijn gaan nadenken. Ik heb maanden van tevoren talloze scenario's doorgerekend. Dat is nooit eerder op deze schaal gebeurd. Het uiteindelijke resultaat is dat we aan alle klantvraag hebben voldaan en kosten maximaal hebben gereduceerd - onder andere door proefbatches te gebruiken. Door de gedegen voorbereiding konden we direct plan B of C uit de kast trekken als dat nodig was. Dank zij de goede samenwerking tussen de partijen, stemmen we klantorders af met wensen van Verpakken om technische verbeteringen door te voeren, of juist langere en efficiëntere runs te creëren met minimale omstellingen." Betrouwbaarheid "Vooraf hebben we nagedacht over allerlei oplossingen zodat de klant er zo weinig mogelijk van zou merken," vult Market Demand Manager Mieke Kortekaas aan. "Ik schakel veel met mijn collega's van MDM, Tjeerd en Vicky, en het CSE team (Customer Service Export). De samenwer king verloopt goed. We hebben alle markten eenmalig gevraagd om hun orders eerder op te sturen zodat we er direct op konden inspelen als de productie sneller of langzamer verliep. In overleg met de klanten hebben we orders soms over meerdere weken gefaseerd uitgeleverd. We doen er echt alles aan om aan de klantvraag te voldoen. Zo hebben we een keer een leverancier terug laten komen op een feestdag. De reactie van de klanten is heel positief omdat we hen steeds hebben uitgelegd voor welke uitdagingen we staan en welke oplossingen er zijn. De kost prijs en betrouwbaarheid van HNS is gunstig, waardoor landen heel graag bij HNS aanklop pen. Dat is iets om trots op te zijn. Dat komt voor een groot deel omdat onze interne samenwer king zich kenmerkt door het denken in oplos singen en het weten waar de risico's liggen." HEINEKEN NEDERLAND SUPPLY

HNL - Supply Nieuws | 2013 | | pagina 7