Productie met 'weekendploeg' levert belangrijke leerpunten op ACTUEEL "Het was geen makkelijke opgave, elke mogelijke oplossing raakte mensen persoonlijk" Het afgelopen halfjaar is er door diverse afdelingen wederom een grote inspanning geleverd om aan de vraag naar blik te kunnen voldoen. Bij de afdelingen Verpakken in Zoeterwoude en Den Bosch heeft dit geleid tot de introductie van een extra ploeg, de 'weekendploeg'. Deze ploeg werkte van vrijdag op zaterdag, had op zondag een late dienst en vulde nog een dagdienst door de week. Tijd voor een evaluatie. Werkbare oplossing Ook Rayonmanager Martine Kruiswijk is tevre den over wat de ploeg heeft neergezet. Tegelijker tijd heeft ze ook een duidelijke wens over hoe het in 2013 anders moet. Martine: "We zijn letterlijk uit de drieploegendienst gegroeid en moesten eind 2011 een werkbare oplossing vinden om aan de stijgende vraag naar blik te voldoen. Dit was geen makkelijke opgave, elke mogelijke oplossing raakte mensen persoonlijk. Om de verandering zo klein mogelijk te houden, is de 'weekendploeg' geformeerd. Naar de ploeg en naar Serge spreek ik mijn waardering uit voor het feit dat ze de productiedoelstellingen hebben gehaald. Heel belangrijk is dat we uiteindelijk onze klant van bier hebben kunnen voorzien. Uiteraard waren er ook problemen. In het begin heeft het tijd gekost om erachter te komen wat je in de ploegen van elkaar nodig hebt en wat je van elkaar kunt verwachten. Dit verliep niet altijd zonder irritatie. Een leerpunt is dat we de volgende keer meer tijd en aandacht aan de communicatie met en tussen de ploegen willen geven." Teamleider Serge Peeters spreekt van een intensief jaar: "Ons team bestond uit vier vaste krachten en zeven uitzendkrachten, die met maar enkele weken interne opleiding vol aan de bak moesten. Ze hebben het goed opgepakt, zeker het bedienen van de machines. Je merkte wel dat hun technische kennis minder was dan die van onze eigen mensen, waardoor vooral het oplossen van storingen langer duurt. Wat opvalt is dat onze vaste mensen zich echt werkplek eigenaar voelen. Zonder hen tekort te willen doen, maar dat proefje bij de uitzendkrachten net wat minder." Eigenaarschap Wat betreft het organiseren van de 'weekend ploeg' geeft Martine aan dat er vooral in de selectie en opleiding van uitzendkrachten veel tijd geïnvesteerd moest worden: "Een belangrijke competentie waar we alert op zijn is of mensen in staat zijn zelfstandig te werken, wat past binnen de Visie HNS waar eigenaarschap een belangrijke competentie is. Op dat punt vielen veel uitzend krachten af. In 2013 zal er weer een seizoenspiek zijn in de productie van blik. Ik zou graag toe werken naar een structurele oplossing voor het hele jaar, die als het ware 'meebeweegt' met de seizoensdrukte. Dat wil zeggen dat er in de zomer meer uren wordt gewerkt, in de winter minder." Wichert de Jong Zoeterwoude In Zoeterwoude is Rayonmanager Wichert de Jong bij het project betrokken. Wichert: "De weekendploeg in Zoeterwoude heeft dit jaar wel opgeleverd wat we nodig hadden aan productietijd. Gelukkig hebben we niet veel extra overwerkdiensten hoeven draaien. Wel gaf de weekendploeg aan dat ze wat aansluiting miste bij de rest van de ploegen. De teamleiders gaven aan dat het moeilijk is gebleken die ploeg te betrekken en aan te sturen. Daarbij blijven de hoeveelheid kennis op de lijn en de bezet tingsgraad vooral in de vakantieperiode kritisch. Voor het komende jaar zijn we nu al bezig met het zoeken naar oplossingen, zodat de ploegen ook de tijd krijgen te wennen en op te leiden. Ik vind daarbij belangrijk dat we werken aan een constructieve en structurele oplossing waarin je kunt bouwen aan de ploegen en meer rust op de lijn kunt creëren." Martine Kruiswijk Den Bosch De ervaringen met de weekendploeg zijn ook geëvalueerd samen met OR en medewerkers als input voor een structurele oplossing voor de komende jaren. fêl HE1NEKEN NEDERLAND SUPPLY

HNL - Supply Nieuws | 2012 | | pagina 6