OETELDONKSE HOFBROUWERIJ De 11e van de 11e 2011, deze bijzondere datum zorgde op de Bossche brouwerij voor extra euforie op het altijd even traditionele als gezellige Biersteken. Hcmeken BierKogl5 OETELDONK. Zijne Koninklijke Fioogheid Prins Amadeiro Ricosto di Carnevallo XXV en zijn gevolg waren dit keer met de speciale Heineken paarden- koets naar de Bossche brouwerij gekomen. Ze wer den verwelkomd door Hofbrouwer Paul Bleijs. Deze nodigde het gezelschap vervolgens uit om mee te komen naar de brouwzaal waar brouwer van dienst Swiep de Bever de regie overnam. Eerst nam Swiep de peilstok ter hand en doopte deze in de ketel met het brouwsel dat over enkele maanden bij Carnaval aan de Bossche horeca wordt uitgeleverd. Zonder met zijn ogen te knipperen gaf Swiep luidkeels aan dat het kostelijke vocht precies tot aan het magische getal 1111 hectoliter bier had gereikt. Die mededeling bracht het gezelschap feestvierders tot een grote staat van euforie. De tweede officiële handeling van de brouwer van dienst is traditioneel het met de sacharime- ter bepalen van het extractgehalte, ook wel het stamwortgehalte genoemd. Dit gehalte wordt uitgedrukt in graden Plato. Het ritueel begint ermee dat de brouwer van dienst een monster uit de brouwketel neemt en dit eerst laat afkoelen. Vervolgens kan hij het aantal graden Plato meten. Ook met de mededeling dat de teller stilstond bij 15,82 graden Plato bracht Swiep het gezelschap tot nauwelijks in te tomen enthousiasme. Prins en gevolg verlieten de brouwzaal met de wetenschap dat er tijdens het aankomende Carnaval genoeg uitstekend Heineken bier te krijgen is. Het biersteken vindt zijn oorsprong in vroegere fabeltjes, dat het bier tijdens grote volksfeesten zou worden aangelengd met water. In Oeteldonk is het niemand anders dan Prins Amadeiro zelf die op de Hofbrouwerij ieder jaar persoonlijk het stamwortgehalte komt vaststellen en dit vervol gens per decreet bevestigt. Op het moment dat het bier net voor Carnaval bij de horecaklanten, ook wel Ordenarissen genoemd, wordt afgeleverd, zit daar ook een door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Amadeiro Ricosto di Carnevallo persoonlijk ondertekend Kwaliteitscertificaat bij. [71 HEINEKEN NEDERLAND SUPPLY

HNL - Supply Nieuws | 2011 | | pagina 8