HEINEKEN Rol operator steeds technischer Focus op continu verbeteren Urgentie is groot Eef Stiekema, rayonmanager Brouwen, Filtratie Energie in Den Bosch, heeft al wel een dui delijk plaatje voor ogen als hij aan HNS Visie 2015 denkt. Eef: "Voor mij betekent het ambitie! Ambitie om de beste te willen zijn op kosten, kwaliteit, klanttevredenheid en duurzaam heid. Om dit te kunnen bereiken zullen we ook nummer 1 moeten zijn als organisatie! Vanuit mijn functie als rayonmanager ben ik natuurlijk dicht bij het proces betrokken. Samen met mijn manager Eric Roersma, maar ook samen met de collega's van Brouwen Zoeterwoude hebben we de visie doorvertaald naar onze eigen afdeling." Ook voor de afdeling Verpakken heeft HNS Visie 2015 veel impact. Verpakken moet uiteinde lijk met minder mensen meer werk verzetten. Het opleidingsniveau van de operators moet omhoog, met name op de AM stappen 4 en 5 is meer kennis nodig. Verder krijgen operators meer verantwoordelijkheid, met name ook voor het proces. Er komen nieuwe functieprofielen, waardoor overigens ook weer nieuwe kansen worden geboden voor promotie. Arjen van der Toorn, teamleider Verpakken in Zoeterwoude, is zich er terdege van bewust dat er voor zijn afdeling veel zal veranderen. "Operators gaan meer en meer ieder een eigen rol krijgen. We verwachten steeds meer van een operator. Het gaat niet meer alleen om het kunnen bedie nen van de machines, maar ook allerlei zaken eromheen zoals kwaliteit, techniek, opleidingen en contact met klanten. Je moet het zo zien dat de operators veel meer autonoom zullen zijn. Eigenlijk runnen ze een soort van eigen mini- brouwerij. Het voordeel daarvan is dat als je het gehele proces onder controle hebt, je uiteindelijk in alle lagen van de organisatie minder mensen in dagdienst nodig hebt en de kosten dus omlaag kunnen. En daarmee maak je je concurrentie positie alleen maar sterker." Gert van Leeuwen, eveneens teamleider Verpakken in Zoeterwou de, beaamt dit: "De taken van onze operators zullen veranderen. De rol van de operator wordt steeds technischer. Knowhow wordt steeds belangrijker om de juiste dingen sneller te doen. Operators zullen minder afhankelijk zijn van de ondersteunende afdelingen en meer zelf moeten doen. Die nieuwe rol is voor de operators zeer uitdagend. We zullen veel tijd moeten investe ren in opleidingen. Ook zal de samenwerking over de afdelingen heen nog belangrijker wor den. Kostenreductie moet in totaliteit voordeel opleveren. Het heeft geen zin om op een afdeling te besparen om er vervolgens een andere afde ling last van te geven. Op die manier levert het niets op". Ook andere afdelingen geven aan dat er straks meer taken door de lijn, de operators, worden uitgevoerd. Bij de afdeling Brouwen, Filtratie Energie zal de focus op continue verbeteren nog sterker worden. Eef Stiekema: "Wij gaan investeren in onze installaties, onze kwaliteitssystemen, maar vooral in onze mensen. Door mensen te trainen in verbetermethodieken kunnen we overal continu verbeteren. Om daar ook tijd voor te hebben, is het wel van belang dat we met behulp van Cruise Control meer tijd vrij maken voor de operators. Als hierdoor de gemiddelde tijd tussen twee opeenvolgende storingen (de zo genaamde MTBA - Mean Time Between Assist) vergroot wordt, krijgen we meer tijd om proces sen te verbeteren. En dat is nodig om onze visie waar te maken. Wat ook gaat veranderen, is dat we een aantal processen gaan automatiseren. Met name het inline meten van de product- kwaliteit zal impact hebben omdat dit nu door een aantal mensen gedaan wordt. Door dit en nog andere projecten zullen er in totaal zes fte's minder nodig zijn op de afdeling. De productivi teit stijgt dan met meer dan 15%." De meeste afdelingen zijn inmiddels doordron gen van de noodzaak van de veranderingen. Eef Stiekema: "De urgentie van HNS Visie 2015 is voor mij groot. Ik kan dat aan de hand van één voorbeeld direct duidelijk maken. Op dit moment zijn op onze afdeling namelijk zes mensen uit Zoeterwoude op tijdelijke basis gedetacheerd. We hebben nu een aantal aan passingen bedacht. Als we die daadwerkelijk doorvoeren, hoeven we hen niet te vervangen wanneer de detachering ophoudt. Dat levert dus direct een kostenbesparing op. HEINEKEN NEDERLAND SUPPLY [7]

HNL - Supply Nieuws | 2011 | | pagina 5