0 r Duurzame uw HEINEKEN NEDERLAND SUPPLY NIEUWS Heineken wil haar ketens voeden met duurzame ingrediënten. De ontwik keling van duurzame akkerbouw voor gerst is een belangrijke stap in die richting. Stichting Veldleeuwerik, waar akkerbouwers en afnemers waaronder Heineken in verenigd zijn, ontwikkelde de opleiding Adviseur Duurzame Akkerbouw. Anna Zwijnenburg behaalde als eerste haar diploma. "Stichting Veldleeuwerik zet zich in voor de ontwikkeling van duurzame akkerbouw en de inrichting van duurzame ketens", aldus manager Sustainable Development, Jan Kempers. "Akkerbouwers en afnemers als Heineken, Unilever, Van Liere, Sui kerunie, McCain en Agrifirm hebben deze stichting een aantal jaren geleden opge richt met als doel kennis over duurzame akkerbouw te ontwikkelen en te delen, zodat onze ketens duurzaam kunnen wor den ingericht." Sinds 2003 "Heineken is hier eigenlijk al sinds 2002 mee bezig", vervolgt Jan. "In de Flevopol- der zijn we ooit met tien boeren aan de keukentafel begonnen met de vraag hoe je gerst nu eigenlijk duurzaam teelt. Dat was niet eenvoudig; eigenlijk wist niemand goed hoe dat moest. Op de percelen van de akkerbouwers worden naast gerst ook andere gewassen verbouwd zoals winter peen, aardappels, suikerbieten, uien en andere granen. Wil je de grond niet uitput ten, dan is afwisseling van groot belang. Het allerbelangrijkste voor duurzame teelt is namelijk dat de bodem vruchtbaar blijft. Instituten hebben ons destijds geadviseerd hoe je daarmee om moet gaan. Dat is goed gelukt en resulteerde in een manier van telen die gericht is op het behoud van een optimale bodemvruchtbaarheid. Na de oprichting van de Stichting Veldleeu werik hebben zich ongeveer vijftig telers aangesloten, maar dat is nog steeds niet voldoende om een duurzame gerstketen te voeden. Met de ontwikkeling van de opleiding Adviseur Duurzame Akkerbouw en de inzet van deze adviseurs, verandert dat hopelijk snel." Beter herstellend vermogen Anna Zwijnenburg werkt voor de Stichting Veldleeuwerik en is de eerste geaccredi teerde Adviseur Duurzame Akkerbouw. Anna: "Als Stichting hebben we ons tot doel gesteld om dé standaard te worden voor duurzame akkerbouw met de door ons ontwikkelde werkwijze. Wij zijn de eer ste in Nederland die dat doen. De meeste adviseurs bezoeken akkerbouwers en adviseren hen over bemesting en gewas bescherming in de gewassen. Als Adviseur Duurzame Akkerbouw kijken we of we het bedrijfssysteem kunnen verduurzamen. Hiervoor stellen we samen een duurzaam heidsplan op. Duurzaam telen levert voor akkerbouwers grote voordelen op. Doordat de bodemvruchtbaarheid verbetert, is er minder input nodig van kunstmest en gewasbescherming. Hierdoor vermindert de uitspoeling van voedingsstoffen naar grond- en oppervlaktewater. Een vrucht bare bodem heeft een groter herstellend vermogen en een hogere weerbaar heid waardoor gewassen beter kunnen groeien." Meer duurzame gerst "Met meer boeren is er straks voldoende aanvoer waardoor we de continuïteit van duurzame gerst naar onze markten kunnen waarborgen", zegt Jan Kempers. "Er zijn nu 51 akkerbouwers aangeslo ten bij de Stichting, ons streven is dat de komende jaren uit te breiden. Naar 400, 4.000, 40.000, wie zal het zeggen!" Adviseur Duurzame Akkerbouw, Anna Zwijnenburg. u

HNL - Supply Nieuws | 2011 | | pagina 8