0 'Ideale bierbalans' afhankelijk van veel factoren HEINEKEN NEDERLAND SUPPLY NIEUWS Kennisinstituut Bier in Wageningen is het wetenschappelijke instituut op het gebied van verantwoorde bierconsumptie in relatie tot gezond heid. Na een eerste artikel in HNS 59, vertelt het instituut in dit artikel welke effecten bier consumptie heeft op onze gezondheid. De effecten van bierconsumptie op onze gezond heid kunnen positief en negatief zijn en zowel op lange als op korte termijn optreden. Nog lang niet alle effecten zijn uitgebreid wetenschappe lijk onderzocht, maar één ding is in ieder geval duidelijk: overmatige alcoholconsumptie heeft schadelijke gevolgen. Ook is duidelijk dat als iemand zich beperkt tot één a twee glazen per dag en af en toe een dagje niet drinkt, de kans om vroegtijdig te sterven met 20% afneemt ten opzichte van mensen die geen alcohol drinken. Dit is een optelsom van de effecten die alcohol heeft op bijvoorbeeld het risico op kanker, hart en vaatziekten en ouderdomssuikerziekte. Plussen en minnen Wie overmatig drinkt, heeft meer kans om kanker te krijgen. Voor sommige soorten kanker, zoals borstkanker en kanker in het mond- en hals- gebied, neemt het risico al toe vanaf het eerste glas. Dit geldt vooral voor vrouwen met borstkan ker in de familie en voor rokers. Matige, regel matige alcoholconsumptie - dus zonder pieken - kan positieve effecten hebben. Zo geldt een 25% lager risico op hart- en vaat ziekten en lijkt het erop dat het ook de kans op ouderdomssuikerziekte kan verlagen met zo'n 30%. In hoeverre bij matige bierconsumptie het risico op bepaalde soorten kanker opweegt tegen de beschermende werking op hart- en vaat ziekten en ouderdomssuikerziekte, is een lastige afweging die iedereen het beste zelf in overleg met (para)medici kan maken. De 'ideale bier- balans' is afhankelijk van vele factoren. Balans Als je niet drinkt, dan hou je dat het beste zo. Het is niet de bedoeling om - voor de gezond heid - met mate te gaan drinken. Verder is het in sommige situaties absoluut niet verstandig om alcohol te drinken. Zo gaan alcohol en jonge ren, alcohol en verkeer en alcohol en zwanger schap absoluut niet samen. Ook bij sport, ziekte, medicijngebruik, borstvoeding en risicovol werk geldt datje het beste niet kunt drinken. Gebruik dus je gezonde verstand en raadpleeg bij twijfel een arts of diëtist. Kennisinstituut Bier

HNL - Supply Nieuws | 2011 | | pagina 7