Eerste fase upgrade besturingsysteem Brouwen/Energie succesvol beëindigd RIEN OP 'T HOOG NAAR DE SEDIBENG BROUWERIJ BIOGAS VERWERKEN OP BRANDERS VAN GASTURBINES Het Control Processor (CP) deel van het Foxboro-besturingsysteem bij Brouwen/Energie is zo goed als geüpgrade. Het 'oude' systeem vol deed niet meer aan de toenemende informatie- en communicatiebe hoefte voor onder andere MES Brouwen en Cruise Control, bood geen ruimte meer voor uitbreidingen en optimalisatie van installaties en liep op zijn laatste benen ten aanzien van ondersteuning en beschik bare reserve-onderdelen. ZOETERWOUDE. Het Foxboro-besturingsy steem op de brouwerij in Zoeterwoude stuurt alle processen aan van Brouwen, Energie en BIKE, en enkele installaties van Verpakken. De eerste fase van het upgrade-project bestond uit de vervanging van alle 120 Control Proces soren (CP's) en de uitbreiding van het bestu ringsnetwerk (Mesh-netwerk). Alle CP's zijn vervangen door nieuwe, veel krachtiger types, waardoor het uiteindelijk ook mogelijk was om het aantal CP's te halveren. De voorbereiding voor de tweede fase gaat direct na de zomer van start. In deze fase worden de Foxboro operator stations/Display Manager licenties vervangen en worden de displays geconver teerd naar het Mesh-netwerk. Uitrol Na de nodige voorbereidingen zijn we begin februari 2009 begonnen met een pilot op Apol- loblok 5. Na een evaluatieperiode van twee weken waarin de geconverteerde processen nauwlettend zijn gevolgd, is begonnen met de verdere uitrol. Per week werden gemid deld vier nieuwe CP's in bedrijf gesteld. De tijd tussen het uitbedrijf nemen van de oude CP's en het opstarten van de nieuwe CP bedroeg ge middeld twee uur. Begin juni 2009 waren alle CP's geüpgrade, de Bike-plant volgde op 5 au gustus. Vanwege de grote afhankelijkheid die dit systeem voor de brouwerijprocessen vormt, was er een precieuze afstemming noodzakelijk tussen het Projectbureau, de Onderhouds- groep Brouwen, Operatie Brouwen/Energie, Operation Scheduling (OS), tactische planning en Invensys (leverancier Foxboro-besturings- systeem). Dankzij die goede samenwerking en het inplannen van de nodige weekenddagen, was het mogelijk om de CP's en processen op korte termijn en met minimale verstoring van het productieproces te migreren. De upgrade is niet zonder slag of stoot verlopen, maar over het geheel gezien kunnen we terugkijken op een zeer geslaagd project. We mogen hier gerust spreken van een 'huzarenstukje'. Frank de Koning (projectmanager Projectbureau) Edwin Cevaal (Senior Automation Engineer Projectbureau) Han van Rij (Automation Engineer Projectbureau) Eric van den Nouland (Automation Engineer Onderhoudsgroep Brouwen) Joop de Graaf (Engineer E&I Projectbureau) Rien Op 't Hoog, medewerker van de Energiedienst op de Bossche brouwerij, maakte vorig jaar met zijn gezin een rondreis door Zuid-Afrika. Op 10 septem ber 'mag' hij voor tien weken terug, nu om er mee te werken aan de nieuwe brouwerij in Sedibeng. 'S-HERTOGENBOSCH. Tijdens de rondreis vertelde Rien zijn vrouw Anke en hun dochter Esther en Joyce al over de nieuwe brouwerij die Hei- neken aan het bouwen is in de buurt van Johannesburg. Rien: "Verder zei ik hen nog dat, als zich de kans voor zou doen om zo'n nieuwe brouwerij een goede opstart te geven, ik daar graag aan zou willen meewerken. En wat wil, een paar maanden geleden kreeg ik het verzoek om support en training te geven aan de utilities medewerkers op de Sedibeng brouwerij. Nou, daar had ik uiteraard weinig bedenktijd voor nodig! Na enige voor bereidingen voor mijn afwezigheid bij de Energiedienst is het dan zover. Na onze zomervakantie vertrek ik op 10 september naar de Sedibeng brouwerij voor een periode van tien weken. Mijn belangrijkste taak is om de medewerkers van de Energiedienst te begeleiden en te trainen in hun dagelijkse werkzaamheden. Ook help ik bij het opzetten van checklists, eenpuntslessen en procedures om hun werk tot een Heineken standaard te brengen. Ik ga er met enorm veel enthousiasme naartoe om mijn prak tijkervaringen over te dragen aan mijn 'nieuwe collega's'. Uiteraard zie ik er ook naar uit enkele 'oude bekenden' van de Bossche brouwerij terug te zien, zoals Fred Waij, Charles van de Splinter en Jeroen de Jong." Het project 'Biogas naar gasturbines' is op een haar na gereed. In september 2009 volgt de ingebruikname waarna het beschik bare biogas efficiënter dan tot op heden het geval was, kan worden benut. ZOETERWOUDE. Heineken Zoeterwoude staat in de top 10 van de meest efficiënte brouwerijen ter wereld. Deze positie heeft Zoeterwoude verworven door continue verbeteringen in de energie-efficiency, waardoor deze in de laatste tien jaar met 25% is verbeterd. Het project 'Biogas naar gasturbines' maakt onderdeel uit van de doorlopende verbeteringen van Heineken op het gebied van energiebesparende maatregelen. Projectdoelstelling In de huidige situatie wordt in twee anaë robe reactoren (nominale productiecapa citeit van 150 Nm3/h =normaal kubieke meter per uur, een eenheid om capaciteit van de-installatie uit te drukkenbiogas elk) van de afvalwaterzuiveringsinstallatie (AWZI) biogas geproduceerd. Dit biogas werd voorheen naar een gasmotor met een maximumcapaciteit van 250 Nm3/h getransporteerd om gecombineerd elektri citeit en warmte op te wekken. De warmte werd ingezet om het hoofdkantoor te verwarmen. Tijdens werkdagen werd ech ter gemiddeld 300 Nm3/h geproduceerd, zodat gemiddeld 50 Nm3/h moest worden afgefakkeld. Gecombineerd met het feit dat de opgewekte warmte niet altijd nodig was, betekende dit pure energieverspilling. Om een betere energietoepassing voor het biogas te vinden, is besloten om deze in de bestaande warmtekrachtcentrale (WKK) van Heineken te gebruiken in plaats van de hierboven genoemde gasmotor. Het voordeel hiervan is dat deze installatie zo groot is dat het biogas altijd benut kan worden zonder afgefakkeld te worden. Daarnaast wordt deze energie vanwege de grote vraag naar elektriciteit altijd nuttig ingezet. De besparing die Zoeterwoude hiermee op jaarbasis behaalt, is aan zienlijk. De WKK-centrale bestaat uit drie Detroit Diesel Allison gasturbines. Deze hebben bij ontwerpcondities een elektrisch vermogen van 3,63 MW. Het asvermogen wordt via een tandwielkast, in een gene rator omgezet in elektrisch vermogen. Het spanningsniveau van de generatoren ligt op 10 kV. Duurzame energie Uit onderzoek is gebleken dat de kwaliteit van het biogas zowel qua energie-inhoud, namelijk 30 MJ (Mega Joules)/Nm3 als op het gebied van zuiverheid zo hoog is dat deze ingezet kan worden in de WKK-in- stallatie. Om dit te realiseren bleek het wel noodzakelijk een aantal technische maat regelen te nemen om het biogas te mengen met het aardgas. De WKK-installatie heeft namelijk een hoge druk aardgastoevoer van circa 20 bar. Deze druk ligt hoger dan de gasdruk van de bestaande biogaslei ding. Om het biogas volledig bij te kunnen mengen, bleek een druk van minimaal 23 bar noodzakelijk. Om deze te verkrijgen is een compressor nodig die het biogas tot de genoemde druk comprimeert. Door deze overdruk ten opzichte van de aardgas toevoer wordt het biogas als het ware de leiding in geperst. De investering in een compressor en andere aanpassingen leidt ertoe dat het gehele biogasaanbod omgezet kan worden in duurzame ener gie. Uitgangspunt hierbij is: de huidige gemiddelde biogasopbrengst 300 Nm3/h met twee anaërobe reactoren (11 miljoen hectoliter bier per jaar). Frank de Koning (projectmanager Projectbu reau Zoeterwoude) Arie van Dijk (montageleider Projectbureau) Wim Schaap (technoloog Brouwen) 11 ISO-condities 21 Afstemming met Fa.Centrax (onderhoud gasturbines) en leverancier Rolls Royce leverde de informatie op dat het biogas geen problemen geeft tot 23% injectie in de aardgasstroom. Kwaliteitstesten door KIWA verricht (rapport M41439-KGT-FSt d.d. 19-11-2007) vormden bij deze beoordeling/conclusie de grondslag. LEVERING VAN DE EERSTE ONDERDELEN VAN DE BIOGASINSTALLATIE. AUG/SEPT 2009

HNL - Supply Nieuws | 2009 | | pagina 5