Brandweer Heineken Zoeterwoude traint op Maasvlakte SINTERKLAAS FEESTEN 2007 GROTE CRISISOEFENINGEN OP BROUWERIJTERREINEN A fal HEINEKEN NEDERLAND SUPPLY NIEUWS Afgelopen oktober trainde de brandweer van Heineken in Zoeterwoude, die inmiddels uit zestig medewerkers bestaat, in vijf groepen op vijf verschillende dagen op de Maasvlakte in Rotterdam. Aad van der Meer doet verslag. ZOETERWOUDE. "Dit jaar zijn we toch weer naar RISC (Rotterdam International Safety Centre) op de Maas vlakte in Rotterdam gegaan voor onze oefeningen. Als brandweerman kun je daar het beste trainen. Je kunt er echte branden nabootsen en die met water, C02, schuim of poeder bestrijden. Dat mag niet op alle oefenterreinen. Er staat bij RISC ook van alles klaar. Watje nodig hebt wordt bezorgd, net als bij een echte calamiteit. We hebben op de Maasvlakte drie inzetten gedaan, waaronder een chemische brand, een brand in een werkplaats en een industriebrand. als brandweerman heel goed mee moet oppassen. Je eigen veiligheid blijft het belangrijk ste! Bij een industriebrand is de omgeving - de naastgelegen panden of bedrijven - weer erg belangrijk. We hadden tijdens de training een brand bij een pomp naast C02-opslagtanken. We hebben geleerd datje dan eerst zorgt dat de tanken wor den gekoeld en dan pas kijkt of je de brand kan blussen. Het is goed om deze trainingen te blijven uitvoeren. Het besef wat vuur en temperatuur met je kunnen doen en het oefenen met blustechnieken kan alleen maar bij echt vuur." Op de vestigingen in Zoeterwoude, 's-Hertogenbosch en Wijlre worden ook dit jaar weer Sinterklaasfeesten voor kinderen van Heineken-medewerkers georganiseerd. Hierbij een overzicht van de data en bijzonderheden. 's-Hertogenbosch Die verschillende branden hebben zo hun eigen moeilijk heden. De slachtofferbehande ling is bij een chemische brand bijvoorbeeld heel moeilijk. Veel moeilijker dan bij een normale brand met brandwon den. Het lastige bij een brand in een werkplaats is dat er vaak gasflessen staan, waar je Zoeterwoude Wijlre Om bij een mogelijk echte crisissituaties goed beslagen ten ijs komen, worden op de verschillende brouwerijterreinen regelmatig oefe ningen gehouden. De meest grootschalige oefeningen zijn die waarbij ook externe partijen zijn betrokken, zoals gemeentebestuur en de locale brandweer. In Wijlre en 's-Hertogenbosch werden respectievelijk op 28 september en 11 oktober dergelijke oefeningen gehouden. Tijdens beide oefeningen was de 'crisis' een ammoniaklek dat ook nog slachtoffers had veroorzaakt. Bij een ramp is het van groot belang de taken goed te verdelen. Het is de taak van de BHV om eerstelijnshulp te verlenen en de om vang en ernst van de ramp in te schatten. De beveiliging heeft de rol van calamiteitencoördinator, zij schakelen de verschillende hulpdiensten en het crisisteam in. Dan vallen de taken in twee groepen uiteen. Onder leiding van de brandweer wordt de ramp bestreden en worden slacht offers gezocht en verzorgd. Het crisisteam dat bestaat uit leden van het management en soms van het gemeentebe stuur heeft de zorg voor de veiligheid van medewerkers en de omgeving, de continuïteit van de bedrijfsvoering en het contact met de media. Hoe verliep de oefening in 's-Hertogenbosch? In 's-Hertogenbosch constateerde de calamiteitencoördi nator direct dat het om een relatief grote wolk ging. Hij gaf opdracht om de brandweer te alarmeren en de gehele brouwerij te ontruimen. Ook riep hij het crisisteam bijeen. De brandweer uit 's-Hertogenbosch was snel ter plaatse. Kort daarna stonden alle medewerkers op de aangewezen ontruimingsplaats. Het crisisteam, inmiddels bij elkaar gekomen in de crisisruimte, bracht de situatie in kaart en stelde vast wat er moest gebeuren. Rond 14.15 uur gaf de brandweer aan alles onder controle te hebben. De 'slacht offers' waren inmiddels gevonden en overgebracht naar het ziekenhuis. De medewerkers konden terug naar hun werkplek. Na afloop evalueerde het crisisteam de oefe ning, samen met de BHV'ers en de brandweer. Hoe verliep de oefening in Wijlre? In Wijlre kwam om 19.02 uur een melding binnen van een ammoniakuitbraak bij de machinekamer. Binnen acht minuten waren de hulpdiensten aanwezig. Het crisis team was opgeroepen en in vergadering bijeen. Er was een monteur in de machinekamer en er waren enkele labmedewerkers op de eerste verdieping gemeld. Enkele brandweerlieden werden in gaspakken gehesen om op zoek te gaan naar de 'vermisten'. Een (gespeelde) zeer opdringerige pers probeerde her en der informatie te achterhalen, maar kon van de verantwoordelijken alleen vernemen dat er in de loop van de avond een persconfe rentie zou worden gehouden. Tijdens de oefening had de Hoofdofficier van Dienst van de Brandweer een comman dopost ingericht op het brouwerijterrein aan de Geulzijde. Toen de brandweer de situatie meester was, werd een persconferentie belegd, waaraan politie, brandweer, loco-burgemeester Bormans namens de gemeente en Pe ter van Besouw namens Brand Bierbrouwerij deelnamen. Daarmee kwam een einde aan de feitelijke oefening. "Een geslaagde oefening", aldus Peter van Besouw, "waarbij natuurlijk wat verbeterpuntjes naar voren kwamen. Maar riog belangrijker is dat de diverse plannen goed op elkaar aansluiten en praktisch werkbaar zijn!" Een conclusie waar ook de mensen in 's-Hertogenbosch zich zeker in kunnen vinden. Datum: Locatie: Tijdstip: Datum: Locatie Tijdstip Bijzonderheden: Datum Locatie Tijdstip Zaterdag 1 december 2007 Hotel Bemelmans De Sint en zijn knechten worden omstreeks 14.30 uur verwacht. Zaterdag 1 december 2007 Heineken Ontspanningscentrum Zaal open om 10.00 uur, het programma begint om 10.30 uur Bijzonderheden: Om 10.45 uur gaat de deur van het HOC écht dicht, ieder een dient dus op tijd aanwezig te zijn. Per gezin kan slechts één begeleid(st)er aanwezig zijn. Zaterdag 24 november 2007 Ontvangstgebouw De Hooiberg in Zoeterwoude Om 09.45 uur voor kinderen van 3,4 en 5 jaar Om 14.00 uur voor kinderen van 6,7 en 8 Jaar ledereen wordt verzocht de auto op parkeerterrein P2 te parkeren. Vanaf P2 rijden er dubbeldekkers naar de Hooiberg. Per gezin kan slechts één begeleid(st)er aanwezig zijn. Ook hier geldt: kom op tijd! OEfBtSW NOVEMBER 2007

HNL - Supply Nieuws | 2007 | | pagina 4