We hebben ons Amstel terug! Zuid-Afrika: een goed land voor bier Zuid-Afrika Feedback tot nog toe Speciale uitgave Zuid-Afrika Nieuwsbrief Nr. 1, juli 2007 HEINEKEN NEDERLAND SUPPLY NIEUWS Q %r.i&&ÈÊltÊÊ Zuid-Afrikanen brengen veel tijd buitens huis door; dat maakt ze dorstig. En omdat een goed biertje prima smaakt wanneer je dorst hebt, houden Zuid-Afrikanen van goed bier. In feite is bier de meest populai re alcoholhoudende drank in Zuid-Afrika. Zes van iedere tien geserveerde alcoho lische consumpties in Zuid-Afrika betref fen bier. De consumptie per hoofd van de bevolking ligt rond de 56 liter per jaar. De totale Zuid-Afrikaanse biermarkt is goed voor ongeveer 27 miljoen hectoliter, waar- We hebben ons legendarische Amstel- merk in Zuid-Afrika terug; daarmee ligt op het Afrikaanse continent een belangrijke markt met groot potentieel voor ons open. Wij in het Zuid-Afrikaanse zijn ons ervan bewust dat het brouwen, bottelen en vervoeren van het voor de Zuid- Afrikaanse markt benodigde bier op iedereen een zware wissel zal trekken. Wij onderschatten de inspanning die dit vergt niet; de inzet en krachtsinspan ning vanuit Frankrijk, Italië en Neder land wordt zeer gewaardeerd. Op al onze agenda's prijken nu drie za ken van de allerhoogste prioriteit: 1. Een begin te maken met het brouwen van de enorme benodigde export volumes. We zullen een volume tot twee miljoen hl per jaar nodig heb ben. Het eerste (blik)bier zal eind mei in Afrika aankomen. 2. Versterking van onze Brandhouse-or- ganisatie. We zullen vanuit de markt ongeveer 200 medewerkers - hoofd zakelijk verkoopvertegenwoordigers - aantrekken. 3. Het bouwen van een splinternieuwe brouwerij bij Johannesburg. We heb ben tijdens de bouw van onze brou werijen in Ama (Nigeria) en Sevilla (Spanje) een aanzienlijk hoeveelheid best practices opgedaan. De brouwerij moet midden 2009 in productie zijn. Dit is een opwindende tijd voor ons allen in de Afrikaanse regio; wij zien ernaar uit onze opwinding met jou te delen! Ik wil graag mijn dank uitspreken aan iedereen bij Heineken die bij de voorbe reiding hiervan betrokken is geweest. Speciale dank gaat uit naar de drie Europese brouwerijen Aosta, Mons en Zoeterwoude, die in de nabije toekomst de levering van Amstel aan Zuid-Afrika gaan verzorgen. Nogmaals hartelijk dank voor jullie steun. Thom de Man Bevolking Oppervlakte Valuta Bruto Binnenlands Product per hoofd van de bevolking Bierconsumptie per hoofd van de bevolking 43,9 miljoen 1.219.912 km2 Rand 9.570 56 liter per jaar Wist je dat: Zuid-Afrika de op een na grootste exporteur van fruit in de wereld is? Zuid-Afrika over 30.600 km aan spoorwegen beschikt? En dat dit 80% van de gehele railinfrastructuur van het Afrikaanse continent uitmaakt? Zuid-Afrika de grootste wereldgoud reserve (40%) bezit? er in Zuid-Afrika 11 officiële talen ge sproken worden, waaronder Zoeloe en Xhosa (allebei Afrikaanse talen), Afrikaans (een taal die is afgeleid van het Nederlands en die in de 17e eeuw is geïntroduceerd) en Engels? in het Kruger National Park alleen al 450 verschillende vogelsoorten leven? geeft Amstel in de enorme groei van het premiumbiersegment in Zuid-Afrika de toon aan. Het Amstel-merk is in 2006 in Zuid-Afrika sterk gegroeid. Het merk was de snelste groeier in het premiumsegment, dat een toename van 20 procent vertoonde. Als gevolg van de Brandhouse joint venture groeide het volume van het Heineken- merk in dezelfde periode in Zuid-Afrika met 48 procent. Heineken wordt sinds de oprichting van de onderneming in juli 2004 door Brand house gedistribueerd. Brandhouse gaat nu ook Amstel in Zuid-Afrika distribueren. Brandhouse is een joint venture tussen Diageo, Heineken en Namibia Breweries (zie: De Cijfers), die als strategische doel stelling heeft een flink aandeel van de premiumdrankenmarket in Zuid-Afrika te veroveren. Brandhouse beschikt over uitmuntende distributiekanalen en een goede infra structuur voor marketing en verkoop. De organisatie vertoont nu een sterke personeelsgroei om te voldoen aan de uitdaging om Heineken op de markt te brengen. Heineken heeft aangekondigd een nieuwe brouwerij in Zuid-Afrika te willen bouwen om aan de toekomstige vraag naar Amstel te kunnen voldoen. Tot aan de voltooiing van die nieuwe brouwerij zal Amstel door drie prestigieuze brouwerijen in Europa gebrouwen worden: Aosta (Italië), Mons (Frankrijk) en Zoeterwoude (Nederland). van het premiumsegment zo'n 11 procent uitmaakt. Een solide markt dus - en de cijfers worden steeds beter. De economie van Zuid-Afrika heeft sinds 1994 een fenomenale groei te zien gegeven, waarbij in alle lagen van de bevolking een toenemend besteed baar inkomen waarneembaar is. Er is een invloedrijke consument in de middenklasse opgestaan, die met een grotere vraag naar premiummerken zoals Amstel en Heineken van zich doet spreken. Om die reden is het in één woord fantas tisch dat Heineken haar Amstel-merk in Zuid-Afrika terug heeft. Amstel Lager is goed voor een aandeel van 46 procent van de totale premiummarkt; daarbij komt dat Amstel het favoriete premiumbier van de Zuid-Afrikanen is. Samen met Heineken In Zuid-Afrika schijnt de zon het grootste deel van het jaar gemiddeld acht tot tien uur per dag. De zomers zijn er lang en warm. Activiteiten buitenshuis, variërend van sport tot braaivleis (barbecue) staan hoog op een ieders lijstje van favoriete bezigheden. £^"i" -4 fVfc* w "\><i Sas»-** U In de afgelopen anderhalfjaar die hij nu als allerhoogste chef bij Heineken werkzaam is, heeft Jean-Frangois van Boxmeer geprobeerd een meer pragmatische cultuur in te voeren en zijn mensen aan te moedigen meer tijd te besteden aan 'doen' en minder aan 'denken'. De mate waarin Heineken is veran derd zal op de proef worden gesteld in Zuid-Afrika, waar de brouwer de strijd moet aanbinden met SABMiller, een agressieve onderneming die er - opererend vanuit haar Afrikaanse roots - in is geslaagd wereldwijde aanwezigheid op te bouwen. SABMiller, dat met een aandeel van 98 procent op de Zuid-Afrikaanse biermarkt nog net geen monopolie positie bezit, heeft gisteren beves tigd dat Heineken de 41 jaar oude licentie van SAB voor het brouwen en de verkoop van Heinekens Amstel Lager heeft beëindigd. Financial Times, 14 maart 2007 De onderneming die is aangewezen om de distributie en de verkoop van Amstel Lager van South African Breweries (SAB) over te 4 2.'i •- *t rï~ï lees verder op pagina 8 JULI 2007

HNL - Supply Nieuws | 2007 | | pagina 7