Zij gaat de Deelnemersraad na twaalf jaar verlaten, hij volgde haar op: Miryam van der Linden en Wentzel Klever praten nog een keer samen over het belang van de Deelnemersraad. Wentzel: "Ik las in Heineken NL Magazine dat ze nieuwe deelnemers zochten en heb me via het VMHP (de vakbond Vereniging van Middelbaar en Hoger Personeel bij Heineken, red.) aangemeld bij de Centrale Ondernemingsraad. Ik werd aangenomen, net als Matthijs Brantjes, Supply Manager bij Vrumona, en Pieter Walraven, Quality Assurance Manager bij Group IT. In mijn dagelijkse werk houd ik me onder andere bezig met het berekenen van prepensioenvoor zieningen. Als deelnemer ben ik nu zelf betrokken bij de besluitvorming. Dat maakt het interessant." Miryam: "De combinatie was voor mij ook reden om deel te nemen. Ik ben Sociaal Contacten Werker en voor Wentzel: "Juist omdat we zelf ook binnen de Heinekenorganisatie werken, hebben wij als Deelnemersraad een belangrijke toegevoegde waarde. Die wordt ook erkend; door het Pensioenfonds zelf, maar ook door de directeur van Heineken Nederland, Philip de Ridder." Miryam: "In de afgelopen zeventien jaar - sinds de oprichting - is de Raad echt gegroeid in zijn rol. Alle deelne mers hebben hun eigen expertise. De een is juridisch sterk, de ander heeft een financiële achtergrond. Ook op het gebied van pensioenen is er veel veranderd. De regels zijn strenger, het toezicht op de pensioenfondsen aangescherpt." Wentzel: "Een ontwikkeling die nu natuurlijk een grote rol speelt, is het verschuiven van de pensioengerech tigde leeftijd van 65 naar 67 jaar." Miryam: "De crisis blijft ook een punt van aandacht. Op zich doet Heineken Pensioenfonds het goed, maar eind vorig jaar was de dekkingsgraad gezakt tot circa 90 procent. Dat terwijl 105 procent eigenlijk het minimum is. Die situatie heeft zich hersteld, mede doordat er maatregelen zijn genomen. Zo overlegt de beleggingscommissie van het Pensioenfonds nu dagelijks met elkaar. Vroeger was dat eens per maand." Wentzel: "Juist omdat er zoveel speelt op pensioen- gebied, moeten wij als Deelnemersraad nog alerter zijn. Door proactiever te zijn, door meer ongevraagd advies te geven en door ook onze eigen processen te stroomlijnen. Om de adviesaanvragen beter te kunnen beoordelen hebben we plannen om in 2010 een aantal expertise-clusters samen te stellen; financieel, juridisch en HR. Deze plannen moeten nog verder uitgewerkt worden. Verder ben ik bezig met de informatieverspreiding naar de DR-leden. Het versturen van alle stukken kost veel tijd. Daarom wil ik een e-room opzetten, waardoor alle informatie voor alle Deelnemersraad-leden via een site toegankelijk zal zijn." Miryam: "Informatie-uitwisseling is ook voor de medewerkers van belang. Zij moeten weten waar ze aan toe zijn. Voorwaarde is wel dat zij ook het Pensioenfonds op de hoogte houden van hun situatie. Ik ga na een overlijden altijd op bezoek bij de nabestaanden. Laatst kon iemand geen aanspraak maken op het pensioen van haar partner omdat het Pensioenfonds niet wist dat de man in kwestie samen woonde. Dat soort zaken moetje als medewerker zelf doorge ven aan het Pensioenfonds." Wentzel: "Kortom: er is nog veel te doen." Twaalf mensen, met allemaal een eigen expertise, houden het Pensioenfonds van Heineken scherp. Deze zogenaamde Deelnemersraad geeft gevraagd en ongevraagd advies en bestaat uit vertegenwoordigers van zowel de werkgever als de werknemers als van de gepensioneerden zelf. Sinds deze zomer vervult Wentzel Klever de functie van secretaris. Hij nam het stokje over van Miryam van der Linden, die na twaalf jaar afscheid nam. Ze werken alle twee voor Heineken. Sim.: "In 1997 werd ik door de Centrale Ondernemingsraad gevraagd voor de Deelnemersraad. Als secretaris was ik verantwoordelijk voor het samenstellen van de agendastukken, het versturen daarvan en het uitwerken en rondsturen van de notulen. Met zo'n twaalf tot vijftien vergaderingen per jaar was ik er veel tijd aan kwijt. Een beetje te veel, zeker sinds ik nog maar drie dagen per week werk." Heineken-medewerkers die met pensioen gaan, of al zijn, het eerste aanspreekpunt. Ik weet dus welke vragen er leven en met welke materiële en immateriële problemen mensen te maken hebben. Dat zijn dan weer zaken die binnen de Deelnemersraad aan de orde kunnen komen." [8] Heineken nl kwartaalnieuws Komen &gaan

HNL kwartaalnieuws | 2009 | | pagina 8