In 2010 heeft elk huis een leiding waaruit je bier kunt tappen. En zelfs op de maan wordt Heineken geserveerd... Een aantal collega's probeerde in het eindejaarsnummer van Vers van 't Vat in 1985 te voorspellen hoe de wereld er 25 jaar later uit zou zien. Nu dus. Aan de vooravond van 2010 kijken we wat er van die voorspellingen is terechtgekomen. Voorspellingen die zeker niet uitkwamen: We blikken terug op het artikel met twee van de mensen die destijds een kwart eeuw vooruitkeken: Wim Hoogeveen (56) en Miep van Dijk (70). Miep bemande het reisbureau aan het Weteringplantsoen. Inmiddels is ze gepensioneerd. Wim werkt nog steeds voor Heineken, als hoofd P&O bij Proseco, het beveiligingsbedrijf van Heineken wereldwijd. In 1985 was hij pas begonnen als personeelsfunctionaris. 'De mens is in 2010 inventief genoeg om eventuele tekorten aan arbeidskrachten op te lossen', zo voorspelde hij toen. 'Heb ik dat gezegd?' reageert Wim verbaasd als hij zijn voorspellingen uit 1985 herleest. Het beeld dat hij toen schetste van de arbeidsmarkt is uitgekomen. 'We halen de krachten elders vandaan of bouwen machines die het werk overnemen. Heineken was een ontzettend goede werkgever. Een werkgever die iets te bieden heeft, hoeft zich geen zorgen te maken, leek mij.' GEEN COMPUTERS In 1985 zei Wim Hoogeveen ook dat de maatschappij zich in 2010 - vooral door de invloed van automatisering en de komst van robots - meer en meer zou ontwikkelen naar een dien stenmaatschappij. 'Techniek neemt mensen het werk uit handen.' Ook andere geïnterviewden vermoedden dit. Ze hadden het bij het juiste eind, veel van het werk in de brouwe rij is geautomatiseerd. Miep van Dijk: 'Kijk alleen al naar mijn functie: die is totaal anders geworden. Ik kende in die tijd geen computer. Alle boekingen gebeurden telefonisch. Nu kun je met je Iphone zelf een e-ticket kopen. Ik vind het trouwens wel heel raak dat Marion van Wichen van de Telefooncentrale in het artikel al voorspelde dat we zouden werken met een telefoontoestel met beeldscherm.' GENIETEN VAN VRIJE TIJD Het arbeidsethos zal behoorlijk veranderen, dacht Wim Hoogeveen. Hij zegt in 1985: 'Thans geldt voor veel mensen nog dat ze leven om te werken. Maar als je meer vrije tijd krijgt en je weet daarvan te genieten, dan geldt datje leeft om te werken én te leven.' Wim lacht als hij zijn eigen citaat weer hoort. 'Wat was ik filosofisch toen. Ik weet niet of we nu meer vrije tijd hebben. We werkten toen ook al gemiddeld 38 uur per week. We delen vrije tijd nu wel anders In: maakte je destijds nog spontane afspraken, nu is alles veel meer inge deeld en benoemd. We gaan sowieso heel anders om met werk. In de jaren tachtig speelde de sluiting van de brouwerij in Amsterdam. Mensen wilden zelfs voor niets werken, als de brouwerij maar open bleef. En ze leverden liever geld in dan dat ze de jubileumspeld zouden mislopen. Hoewel het groene Heineken-gevoel vandaag nog steeds sterk is, zie ik dat niet meer gebeuren.' HEINEKEN-VLIEGTUIGEN? De voorspellingen die Miep van Dijk in het artikel doet over het reisverkeer in 2010 blijken grotendeels uitgekomen. In 1985 zegt zij: 'De vliegtuigen zijn dan een stuk sneller en comfortabeler. Snelle treinen zullen steeds vaker gebruikt worden omdat de autowegen tegen die tijd verstopt zullen raken door de vele auto's. Heineken zal de beschikking hebben over een enkele privévliegtuigen.' Miep van Dijk: 'Het verkeer begon toen al druk te worden. Ik zag daar geen verbetering in, zeker niet in zo'n klein en drukbevolkt landje als Nederland.' Reizen stopte wat haar betreft niet bij de aardbol. Ze voorspelde: 'Ik verwacht stellig dat er tegen die tijd mensen op de maan zullen zijn, en dat Heineken dan het alleenrecht heeft om bier, frisdrank en gedistilleerd naar de maan te exporteren, waar het met gejuich zal worden ontvangen.' Miep van Dijk verontschuldigt zich direct. "Het was een onzinnig verhaal dat ik destijds heb opgehangen. Om je rot te lachen. Het was nattevingerwerk." VROUWEN TE VEEL Maar er waren meer mensen die er naast zaten met hun voorspellingen. Zoals de heer Van Zenderen van de perso neelsadministratie, die het geboortecijfer in de personeelsge gevens zag teruglopen en constateerde dat er drie keer zoveel meisjes als jongens werden geboren. Hij concludeerde: 'Misschien moet in 2010 iedere man getrouwd zijn met twee vrouwen om de zaak in evenwicht te brengen.' André Schlaepfer van de afdeling Verpakken zat wel in de goede richting: hij verwachtte dat elk huis een leiding heeft waar bier uit te tappen is. 'Bier in flesjes? Dat is alleen nog in een enkel café te koop, dat het als lokkertje gebruikt voor toeristen.' Een bierleiding is het niet geworden, maar met de BeerTender en het Tapvat is die thuistapverwachting wel degelijk uitgekomen! Heineken nl kwartaalnieuws [15] Iedere man is getrouwd met twee vrouwen. Er wonen mensen op de maan; Heineken serveert er bier, frisdrank en gedistilleerd.

HNL kwartaalnieuws | 2009 | | pagina 15