Stap voor stap spannende afvalrace. Je bedenkt vijftig ideeën waar van er uiteindelijk twee of drie overblijven. Heineken Nederland's innovatie-expert Kamiel de Leur: 'Dat hoort erbij. Je ontwikkelt om de beste te kunnen kiezen/ Zijn verhaal over innoveren, van trend naar product. (kelt Een nieuwe fles. Een nieuwe sluiting. Een heel nieuw product. Een bedrijf dat innoveert, blijft bij de tijd. Het laat zien dat het luistert naar zijn consumenten. Wie niet steeds nieuwe ideeën bedenkt, verliest de aandacht van de consument. De Heineken-vestigingen in heel West-Europa denken samen na over nieuwe, innovatieve ideeën. Soms kan dat een geheel nieuw product zijn, soms een verandering van een bestaande verpakking. Dat nadenken gebeurt in een innovatieteam, vertelt Kamiel. Op basis van gesignaleerde trends ontwikkelt deze internationale groep mensen (tot voor kort onder leiding van onze nieuwe marketingdirecteur Hans Böhm - red.) productideeën voor diverse doelgroepen. Erg nuttig en leuk, vindt Kamiel. 'Het blijkt dat de verschillen tussen wat bierconsumenten in de diverse West-Europese landen willen, niet zo groot zijn. Daarom zijn ideeën uit het ene land vaak goed te vertalen naar een ander land. Zo weten we dat de meeste Nederlandse vrouwen graag meedoen met een mannen-bierrondje, maar niet altijd zin hebben in bier of dure mixdrankjes. Wij vulden dit "gat" met ciders zoals Jillz. Dat zou ook goed kunnen werken in andere landen.' Het is zonde als Heineken op verschillende plekken met hetzelfde idee aan de slag gaat, vindt hij. 'Juist om dubbel werk te voorkomen, werken we samen. Zo had Frankrijk laatst een mooi nieuw aluminium flesconcept ontwikkeld. Dat wordt dan rondgestuurd en hier doorgerekend voor de Nederlandse markt. Je kunt veel van elkaar leren en werk delen.' EERST TRENDS ANALYSEREN Wie denkt dat het bedenken van een innovatief idee op een middag achter een bureau te realiseren is, heeft het mis. Daar gaat een lang en gestructureerd proces aan vooraf. Het begint met vooronderzoek doen naar de ideerichting. Kamiel: 'We kijken naar de belangrijkste maatschappelijke en consumen tentrends. Op basis daarvan formuleren we innovatie-uit- riciiiu b gangspunten: daar moeten onze ideeën straks aan voldoen. Een voorbeeld van zo'n uitgangspunt waar wij nu mee werken, is "Design for the moment": de consument wil voor elk moment het meest geschikte product hebben. Zo'n startpunt bepaalt dan onze denkrichting. Hoe zien die momenten er voor een bierconsu ment uit? Hoe zouden wij die in kunnen vullen met producten? Waar het om gaat is datje innovatiekracht structureert, een soort kapstok ervoor bedenkt. In het wilde weg ideeën verzinnen; dat werkt niet. Je moet een duidelijke focus hebben. Dan komt de meeste energie vrij.' AMSTEL OP DE MUUR Dat laat zich het best illustreren met een voorbeeld uit de Nederlandse praktijk. In 2010 worden twee tot drie innovaties voor Amstel op de markt gezet. Het Amstel-innovatieteam dat hiervoor werd samengesteld, volgde eenzelfde gestructureer de aanpak als de internationale 'denktank'. Het kreeg de opdracht innovaties te bedenken om de kwaliteitsperceptie van Amstel verhogen en Amstel ook aantrekkelijk te maken voor jong volwassen mannen. Kamiel: 'We moesten allereerst Heineken nl kwartaalnieuws [11] ras-* tapbier-* idee! Het Amstel-innovatietraject nam zo'n drie maanden in beslag, en kende de volgende stappen: trend denkrichting ideeën concepten testen ontwikkelen terug naar tekentafel, prullenbak, ijskast of: verder ontwikkelen marktintroductie 2010

HNL kwartaalnieuws | 2009 | | pagina 11