VAN BOXMEER IN WORD-RAP Scottish Newcastle, maar ook in Algerije, Tunesië, Zuid- Afrika, Mongolië, Laos, Servië en Wit-Rusland. Allemaal met bedrijven die in hun markt de nummer één of twee zijn. Het snel integreren van die bedrijven is een gevecht dat we moeten winnen." Hoe kijkje aan tegen cashmanagement? "Vroeger waren we gespitst op het verhogen van de producti viteit. In tijden van schaarste moet je kijken wat het kost om te herstructureren. Cash heeft voorrang, zodat we schulden van de recente overnames zo snel mogelijk afbouwen. Dan heb je weer slagvaardigheid om verder door te kunnen groeien." Even over de Nederlandse markt gesproken: botst cashmanagement niet met innovaties als Jillz en Strongbow Gold? "Je moet keuzes maken. Ik heb het zelf meegemaakt in Centraal-Afrika. Als je erg in geldnood komt, denk je twee keer na oor je geld uitgeeft. Je wordt creatiever. Hoe kunnen we meer doen met minder? Dat hoeft geen contradictie te zijn. Er wordt niet bezuinigd op research development. Maar we moeten ons wel afvragen hoe we processen beter kunnen uitvoeren met minder geld. Meer met minder. Dat is efficiency." Welke rol moet Heineken Nederland algemeen in de bedrijfsstrategie van het concern spelen? "Dit is de bakermat van de onderneming. Het is de plaats waar we ons hoofdkantoor hebben en waar we onze research development doen. Er komen heel veel ideeën uit Nederland. Binnen Heineken heeft de Nederlandse organisatie een voorbeeldfunctie. Als buitenlandse collega's Nederland bezoe ken, moeten ze onder de indruk zijn. Dat is niet vanzelfsprekend. Een aantal jaren geleden stonden we in Europa onderaan op het gebied van productiviteit en productkwaliteit. In vijf jaar tijd is er een grote inhaalslag gemaakt. Vandaag de dag staat Nederland, zeker in de productie, aangeschreven als een referentie. Zo hoort het ook." Maatschappelijk verantwoord ondernemen is een 'hot issue'. Is dit niet een beetje 'wassen neus' voor grote bedrijven zoals Heineken? "Absoluut niet. Duurzaam ondernemen heeft te maken met het respect datje toont naar het milieu waarin je opereert. Daar zijn we begin jaren negentig al mee gestart. Omdat we minder water wilden verbruiken in de productie, maar ook het milieu minder wilden belasten. We nemen ook onze verantwoordelijkheid als het gaat om alcoholconsumptie. En overal hanteren we meetbare doelstellingen en rappor teren ook daarover. Dus beslist geen 'wassen neus'-verhaal!" Ten slotte, hoe wil je de geschiedenis ingaan? "Geschiedenisboeken worden pas over tientallen jaren geschreven. Daar werk ik niet voor. Alles wat ik doe, staat in dienst van het bedrijf. Je moet de functie van CEO niet te persoonlijk maken. Ik kan je verzekeren: het interesseert de consument die in een bar in New York zeven dollar neertelt voor een Heineken geen fluit wie hier de CEO is. Winsten laten groeien, kosten verlagen en marktaandeel vergroten. Daar ben je als CEO verantwoordelijk voor. En met mij alle Heineken-collega's." Heineken nl kwartaalnieuws 7 'Geloven en durven, Mijn kinderen. They can do it all over again. 'De mensen die ik ontmoet. Bureaucratie en risicomijdend gedrag [lacht] "Ik loop met twee glazen Heineken naar ze toe. 'Zou ik toch bij Heineken werken. "Durf door te zetten. Ga voor de eerste prijs. Leer van je fou ten." 'Enthousiasme, betrokkenheid en plezier.

HNL kwartaalnieuws | 2009 | | pagina 7