i De onlangs overleden oud-directeur Piet Kranenberg was een man van staal. Een ook met een gouden hart voor Heineken. Niet voor niets bleef hij tot op zeer hoge leeftijd doorwerken. "Piet kón gewoon niet anders." 'Of iemand nu productiewerk deed of hoog in het bestuur zat; hij kon met iedereen overweg' Wapenfeiten van Piet Kranenberg Joke Gelissen glimlacht als haar wordt gevraagd naar haar voormalige werkgever Piet Kranenberg. Ze heeft maar enkele jaren voor hem gewerkt als zijn secretaresse, maar kijkt daar met veel liefde op terug. "Hij was een onverzettelijk man; als hij ergens in geloofde, dan deed hij er alles voor om het voor elkaar te krijgen. Vandaar de bijnaam 'Piet Graniet'. Maar dat wil niet zeggen dat hij door roeien en ruiten ging. Zijn charme was juist dat hij met iedereen in gesprek ging. Of iemand nu productiewerk deed of hoog in het bestuur zat; hij kon met iedereen overweg. En hij was persoonlijk betrokken. Zo herinner ik me dat ik, toen ik nog maar kort voor hem werkte, vertelde dat ik zou gaan trouwen. 'Dat gaat zomaar niet', zei hij licht spottend. 'Ik wil de jongeman eerst wel eens ontmoeten. Laten we samen gaan eten.' Dat hebben we toen gedaan en hij feliciteerde me naderhand hartelijk." BIEFSTUK MET BROOD Die humor en betrokkenheid zij ook wat oud-medewerker en vriend Cees van Es zich herinnert van Piet Kranenberg. Ze hebben vanaf 1958, het jaar waarin Cees bij Amstel in dienst trad, samengewerkt. "We moesten een keer samen naar een afscheidsfeestje van de directeur van Krasnapolsky. Er stond een enorme rij om de aanstaande gepensioneerde een handje te schudden. Daar had Piet geen zin in. Hij liep naar binnen, passeerde iedereen in de rij en zei: 'Ik ben maar een eenvoudig koopman in bier. U neemt het me vast niet kwalijk als ik even voordring.' En ja hoor, hij kwam ermee weg. Hij wist zulke dingen met een bepaalde flair te brengen, maar hij was eigen lijk heel recht voor zijn raap. Het was ook een ongeduldig man, zeker in de Amstel-jaren. Als we samen op pad waren, wilde hij bijvoorbeeld nooit tijd besteden aan de lunch. En liefst ook geen geld. Dan zocht hij een goedkoop etablissement in de buurt en nam altijd biefstuk met brood. In drie happen werkte hij het weg en stond alweer op om te vertrekken, terwijl ik dan nog niet eens op de helft van mijn maaltijd was. Maar dat was het gedrevene in hem; hij moest van zichzelf zoveel doen. Ik heb eerlijk gezegd nooit begrepen waar hij de energie vandaan haalde. Heb hem zelfs wel eens gezegd: 'Kan het niet een tandje minder?' Maar Piet kón gewoon niet anders. Ondanks zijn bijnaam was het geen harde man. Helemaal niet zelfs. Ik ken genoeg mensen die door hem zijn geholpen toen ze in de problemen zaten. Het menselijke contact stond bij hem altijd voorop." REDDER VAN HET OLYMPISCH STADION "Hij had ook een enorm netwerk. Hij kende werkelijk ieder een", voegt vriend en oud-collega Robert Elfrink toe. In de Heineken-jaren van Kranenberg was Elfrink onder meer hoofd PR bij Heineken. "En dat netwerk kwam hem goed van pas tij dens zijn pensioen, toen hij dus eigenlijk gewoon doorwerkte. Hij zette zich namelijk in voor allerlei maatschappelijke en culturele organisaties. En die hadden natuurlijk altijd geld nodig. Ging hij even dineren met een hotemetoot van een bedrijf. En ja hoor: dan peuterde hij rustig 100.000 gulden los. Hij was daar op een charmante manier heel brutaal in. Of dan belde hij iemand op: 'Ik kom nu bij je langs. Oh, zit je in bad? Geeft niks.' Zo wist hij namelijk dat de man in kwestie niet weg kon zodat hij kon krijgen wat hij wilde. Maar alle verhalen ten spijt, laten we vooral niet vergeten wat Piet heeft betekend voor Amstel en Heineken. Zo heeft hij alle uiterst ingewikkelde onderhandelingen gedaan toen de Heineken-brouwerij in Amsterdam dicht moest. Hetzelfde geldt voor de Amstel-brouwerij een paar jaar daarvoor. Ook het Heineken-museum in de voormalige brouwerij komt uit zijn koker. Om over de redding van het Olympisch Stadion door zijn toedoen nog maar te zwijgen. Ik heb een prachtige cartoon, gemaakt door cartoonist Dik Bruynesteyn, die hij heeft gekregen naar aanleiding van deze prestatie. Hij is daarop getekend terwijl hij stenen en stoelen op zijn rug draagt. En zo klopt het precies: deze man was een formida bel sjouwer." Piet Kranenberg is 91 jaar geworden. Heineken nl kwartaalnieuws [17] Integratie van brouwerijen Heineken en Amstel Onderhandelingen en verkoop van Heineken-terrein in Amsterdam. Voorzitter van de stichting Amsterdam Promotion, Artis en De Industrieele Groote Club. Lid van de raad van commissarissen van het Olympisch Stadion. in 1996 benoemd tot voorzitter van de stichting Nationaal Reddingsfonds Olympisch Stadion.

HNL kwartaalnieuws | 2009 | | pagina 17