'Mensen betaalden hun koffie met bonnetjes; iedere vrij dag moest er met de koffie dame worden afgerekend' keer ging ik op pad toen er net nieuwe elektrische karren werden gebruikt en ik wist niet precies hoe die werkten. Je gaf gas als je in de hendels kneep en remde als je losliet. Maar dat is precies tegenovergesteld aan een brommer. Dus ik liep een lift in en moest remmen, maar kneep in de hendels en gaf dus eigenlijk gas. Voordat ik door had dat ik niet moest knijpen maar loslaten lag alles al van mijn kar af. Die stond maar tegen de spiegel aan te botsen." Mary: "Ja die karren, dat was even wennen. Het is wel gebeurd dat er iemand dwars door de glazen toegangspoortjes ging. Dat gaf een enorme herrie en was een kostbare zaak. Maar het kan gebeuren." UITBESTEED En toen werd vijfjaar geleden de catering overgenomen door Albron. Lida: "Er is veel veranderd in die tussentijd. Wij kwamen bij Albron in dienst." Mary: "Er zijn nu nog vier krachten die hier al heel lang zitten. Sommige collega's wer ken wel bij Albron, maar hebben voor een andere locatie gekozen. We werken ook geen acht uur per dag meer, een vroege dienst is van halfacht tot twee uur en de late dienst van halfelf tot vier uur. Vroeger was het echt acht uur per dag. Maar dan gebeurde er in de late dienst ook niet veel, dus nam je je puzzelboekje maar mee." Lida: "Toen ik twee jaar geleden weg moest, was ik graag wat langer gebleven, maar dat kon niet. Nu zou ik hier niet meer terug willen, weg is weg. Ik ben nog even voor het uitzendbureau teruggeweest. Maar dat doe ik ook niet meer. Ik werk nog wel, gewoon omdat ik het geld nodig heb. Je wilt toch je autootje houden, als ik dat niet meer heb kom ik nergens meer. Maar ik vind mijn werk nu niet leuk. Ik probeer een klein bedrijf te vinden waar je alleen of met z'n tweeën de koffie en de lunch verzorgt. Dat lijkt me geweldig. Maar de meeste bedrijven hebben dit werk uitbesteed, bijna geen enkel bedrijf doet het nog zelf." BALLETJE GEHAKT Mary is best tevreden met het werk dat ze nu doet. Ze runt de broodjeswinkel in Zoeterwoude. "Hier ben je lekker onder de mensen, laatst met Nieuwjaar kwam een afdeling ontbijten, dan maak je het hier gezellig. Als ze om halfacht komen, staat er van alles klaar: roereieren, uitgebakken spek, croissantjes, versgebakken brood, daar krijg je dan leuke reacties op. En het is weer wat anders. Vroeger kreeg zo'n afdeling een hoek in het restaurant. Maar dat was niet erg sfeervol. Wij hebben het hier drukker dan het restaurant beneden. Het heeft even geduurd voordat iedereen doorhad dat we hier zaten, maar nu loopt het als een trein. Op donderdag staat er om halftwaalf al een rij want dan hebben we een balletje gehakt. Mensen bellen op of we het apart willen leggen zodat ze niet misgrijpen want we zijn er zo doorheen. Ik vind het ook leuk datje hier steeds vaker ziet dat mensen met een kopje koffie of verse jus even komen verga deren. Mensen zijn zo druk, maar voor sommige dingen moet je even tijd maken. Even rustig zitten zonder telefoon is gewoon goed voor je. Wat zijn nou tien minuten?" [22] Heineken nl kwartaalnieuws

HNL kwartaalnieuws | 2009 | | pagina 22