Heineken duurzaam! Heineken doet veel meer aan duurzaamheid dan de meeste mensen weten. Of het nu is op het gebied van energie, water, lucht of landbouw, er wordt voortdurend gezocht naar nieuwe oplossingen. In de serie Heineken duurzaamheid dit keer aandacht voor: landbouw. OPERATIE VELDLEEUWERIK In 2002 nam Heineken in Nederland, samen met de Agrarische Unie, het initiatief om de mogelijkheden van duurzame land bouw te onderzoeken. Het was het begin van het project Veldleeuwerik. Samen met tien landbouwers uit de Flevopolder werd een samenwerking op touw gezet waarin om te beginnen werd onderzocht wat duurzame teelt eigenlijk inhoudt. Binnen het project worden ervaringen uitgewisseld, deskundigen geven adviezen en er worden cursussen georganiseerd. Inmiddels is in 2006 de Stichting Veldleeuwerik opgericht, waar naast de oorspronkelijke tien nog vijftig landbouwers lid van zijn die, elk op hun eigen manier, de ervaringen van Veldleeuwerik in prak tijk brengen. En de bevindingen van het project worden zoveel mogelijk ook in het buitenland overgenomen. TELKENS EEN ANDER GEWAS Al snel was het de Veldleeuwerik-deelnemers duidelijk dat duurzame teelt zich niet laat beperken tot één gewas. Voor optimaal gebruik van de grond is het nodig dat er afwisselend verschillende gewassen op worden verbouwd: het ene jaar gerst, het andere jaar aardappelen, dan weer suikerbieten of bijvoorbeeld grondverbeterende gewassen. Dat betekent dus ook dat een duurzaam opererende landbouwer niet 'vast' moet zitten aan één afnemer, maar de vrijheid moet hebben om een meerjarenplan te maken waarin hij achtereenvolgens verschil lende gewassen verbouwt. Dit inzicht leidde ertoe dat ook andere grote afnemers van landbouwproducten bij het project werden betrokken. Inmiddels zijn naast Heineken ook interna tionale concerns als Cargill (onder andere aardappelzetmeel), CSM en Suikerunie (suiker), Unilever (onder andere plantaar dige olie) en McCain (onder andere diepvriesaardappelproduc- ten) partners van Veldleeuwerik. GERST EN HOP [14] Heineken nl kwartaalnieuws Binnen het project Veldleeuwerik volgen de akker bouwers cursussen over thema's als bodemvruchtbaar heid en gewasbe scherming, maar ook werkplezier en eigen baas zijn komen aan de orde. Een van de belangrijkste ingrediënten voor bier komt uit de landbouw: gerst. Het is voor Heineken van levensbelang dat die gerst een uitstekende kwaliteit heeft en dat er voldoende van verkrijgbaar is. Nu en in de toekomst. Daarvoor is duur zaamheid nodig, een duurzaam gebruik van grond, water, energie maar ook menskracht. Heineken spant zich wereldwijd in voor die duurzame teelt. Door gerst, met name in Afrika, zoveel mogelijk lokaal te verbouwen, dus in het land waar het ook wordt verwerkt. Dat scheelt in transport en dus in broeikasgassen. En het is goed voor de lokale landbouwsector, en daarmee voor de mensen die daarin werken.

HNL kwartaalnieuws | 2009 | | pagina 14