4 MILIEU JAARVERS LAG 1994 Heineken Den Bosch (archieffoto) teitenbrouwerij in die zin dat daar naast de kleinere orders Heineken en Amstel, bijvoorbeeld ook Heineken Oud Bruin, Lingen's Blond, Amstel Gold, Amstel Malt, Heineken Tarwebok en Amstel Bock worden gebrouwen. Bij De Ridder in Maastricht wordt naast de Ridder-bieren het witbier Wieckse Witte gebrou wen, en sinds 1994 ook het amberkleurige Vos. De verschillende bieren worden op deze locaties verpakt in fust, fles en blik. De flesjes bier worden op hun beurt verpakt in retourkratten, kartonnen verpakkingen (dozen, sixpacks en trays). De blikjes in omdozen, zesdragers van kunststof (de zoge heten 'hicones') en in trayverpakkingen. De produkten worden vervoerd naar de afnemers via alle mogelijke manieren van transport. Met name Heineken bier wordt geëxporteerd naar zeer veel markten. Al die markten stellen zo hun eigen eisen aan het produkt bier en de verpakking ervan. Bijvoorbeeld in de Verenigde Staten, waar elke staat er een eigen regelgeving op nahoudt. Vrumona, sinds 1968 onderdeel van Heineken, produ ceert frisdranken, vruchtesappen en mineraalwater. Het bedrijf, bekend van 7UP, Pepsi, Sisi, Royal Club, Rivella en Sourcy, heeft daarnaast de nieuwe veelbelovende dranken Pickwick Ice Tea en Gatorade in het assortiment. Als voornaamste grondstoffen wor den water, suiker (of zoetstof), siroop en vruchtesapconcentraat gebruikt. De bekende 'prik' in de meeste frisdranken ontstaat door koolzuurgas (C02) toe te voegen. Na het mengen worden de dranken afgevuld in de bottelarij. Dat gebeurt in retourflessen van glas of van de kunststof PET (polyetheentereftalaat) en in blikjes. Het Bunnikse bedrijf loopt in de frismarkt voorop als het gaat om verpakkingsontwikkeling. Zo zijn de hervulbare PET- flessen van Vrumona met een inhoud van 1 liter en van 1,5 liter door de levensmiddelenhandel uitgeroepen tot standaard. Hervulbare PET-flessen hebben diverse voordelen. Door hun

Heineken - Milieuverslag | 1994 | | pagina 6