14 MILIEU J A A R V LAG 1994 AFVALWATER BODEM Als je veel schoonmaakt heb je veel afvalwater. Ook dat heeft de aandacht van onze onderneming. Het waterverbruik is in 1994 teruggedrongen door de installatie van zuiniger flessenwasma- chines en door de invoering van gesloten reinigingssystemen. Onze produktievestigingen in Zoeterwoude en Den Bosch hebben eigen afvalwaterzuiveringsinstallaties. Die zuiveren het in de produktieafdelingen opgevangen water vóórdat het wordt geloosd op het gemeentelijk riool of op het oppervlaktewater. Dit laatste gebeurt uiteraard met vergunning. In Zoeterwoude is in 1994 een nieuwe anaërobe afvalwaterzuiveringsinstallatie gebouwd, naast de bestaande aërobe zuivering. In Den Bosch wordt het afvalwater al vele jaren voor ruim 65% voorgezuiverd in een anaërobe installatie. Daarna volgt verdere (na)zuivering door het waterschap. Onze brouwerij in Maastricht en Vrumona in Bunnik hebben een vergunning voor het rechtstreeks lozen van afvalwater op het riool. Overigens worden bij Vrumona pure limonaderesten opgevangen en gebruikt voor een varkensvoer- project. Bij de zuivering van het afvalwater in de anaërobe instal laties ontstaat biogas, dat naast aardgas wordt gebruikt als brand stof voor stoomketels van de brouwerij. Daardoor wordt weer op het gebruik van fossiele brandstoffen bespaard. Het milieubeheersysteem voorziet onder andere in voorschriften voor bodembescherming. De bodem van de terreinen van onze onderneming wordt door betonnen bakken beschermd tegen eventuele invloeden van reinigings- en desinfectiemiddelen, gevaarlijke afvalstoffen en aardolieprodukten. Dat laatste geldt

Heineken - Milieuverslag | 1994 | | pagina 16