12 M 9 9 Vergunningen Om bier te kunnen brouwen heb je niet alleen water, gerste- mout en hop nodig, maar ook tal van vergunningen. Bovendien moet een brouwerij zich houden aan diverse andere wettelijke bepalingen en verordeningen van de overheid. En dat geldt eveneens voor een frisdrankenfabrikant als Vrumona. Beide soorten drankenproducenten hebben bijvoorbeeld vergunningen nodig voor waterwinning, voor het lozen van afvalwater en het laten verwerken van sommige afvalstromen. Opleiding en voorlichting In het opleidingsprogramma van Heineken is milieu een regel matig terugkerend onderwerp. Het geven van voorlichting en onderricht tijdens werkoverleg of tijdens daarvoor georganiseer de cursussen, is een taak van de afdeling zelf. De onderwerpen voor een dergelijke cursus worden door de medewerkers zelf of door de afdelingsleiding aangedragen. Op verzoek kan de desbe treffende milieufunctionaris (elke produktievestiging heeft er op zijn minst één) zijn medewerking hieraan verlenen in de vorm van adviezen en/of informatieverstrekking. De milieufunctiona rissen hebben in 1994 zowel binnen als buiten de Heineken - organisatie presentaties gegeven. Besef Het besef dat gescheiden afval-inzameling en recycling een noodzaak is, reikt verder dan het produktieproces. Al sinds jaren staat in elke kantoorruimte een aparte papierbak en een aparte bak voor overig afval. Die laatste is niet bedoeld voor gebruikte pennen of ander klein chemisch afval. Die gaan in de zogeheten 'milieuboxen', die op diverse plekken in onze kantoren zijn geplaatst. Heineken Zoeterwoude heeft in 1994 het direct con tact met de omwonenden voortgezet. Het is inmiddels een goed gebruik, dat voor de buren van deze brouwerij informatiebijeen komsten worden georganiseerd. De eventuele daar naar voren gebrachte klachten worden serieus opgepakt. WATERWINNING De Heineken brouwerij in Den Bosch en Vrumona gebruiken natuurzuiver grondwater voor het maken van bier, respectieve lijk frisdranken. In het geval van de Bossche brouwerij wordt het water opgepompt uit diep in de grond aanwezige waterhouden de lagen. Het gaat hier om water dat stamt uit de laatste ijstijd. Vrumona beschikt daarnaast ook nog over een wettelijk erkende mineraalwaterbron voor het merk Sourcy. In Zoeterwoude gebruikt Heineken drinkwater voor het brouwen van bier. Dat wordt geleverd door het plaatselijke waterleidingbedrijf. De kwaliteitscontrole is bij al onze produktievestigingen zéér streng. Het risico dat het water iets bevat dat er niet in hoort, kan natuurlijk niet worden genomen. Al het water wordt, voorafgaand aan het produktieproces, eerst nog behandeld. Voor het brouwen van bier is het noodzakelijk dat het brouwwater de juiste minerale samenstelling heeft, omdat anders het brouwpro- ces wordt verstoord. Een teveel aan kalk bijvoorbeeld, geeft al gauw grote problemen in brouwketels en leidingen. Heineken Nederlands Beheer kent een waterbeleid dat te verdelen is in twee hoofdstukken: kwaliteit en kwantiteit. Brouwwater van goede kwaliteit is essentieel voor het eind- piodukt. Heineken houdt zich dan ook strikt aan de eigen water- kwaliteitsstandaards. Water dat in aanraking kan komen met het produkt moet tenminste drinkwater zijn. Naast het feit dat in het kader van de Grondwaterwet regelmatig bemonsteringen en analyses van het grondwater plaatsvinden, controleert Heineken Nederlands Beheer het bronwater dagelijks in de eigen laboratoria. Waar grondwater wordt gewonnen oefent Heineken invloed uit

Heineken - Milieuverslag | 1994 | | pagina 14