KOGELFLESJE MORIAAN voorbeeld van de reeds genoemde kof fiemolen, die uit de Verenigde Staten (Philadelphia) afkomstig is en uit 1898 dateert. Tot 1962 was dit maal- gerei in gebruik bij een relatie, de winkelier Blaakman in Koudekerke. De koffiemolen kwam in het bezit van de heer Maljers, die hem liet restaureren door de heer J. de Visser, vroeger etaleur van de N.V. Maljers en nu vertegenwoordiger bij de Han- delmij. Van Olffen. Met zijn twee van een handvat voorziene wielen, zijn rode maalhuis en zware ronde voet vormt de koffiemolen een van de pronkstukken uit de verzameling. Deze bevat nog een drietal klei nere koffiemolens, alsook enkele weegschalen. Meer dan honderd jaar oud moet de slagersweegschaal zijn, waarvan de heer Maljers vertelt, dat het een van de eerste exemplaren is, die in deze branche gebruikt werden. Een weegschaaltje, dat hij van zijn grootmoeder kreeg, moet nog ouder zijn, naar schatting van rond 1800. In maten en gewichten is de heer Maljers goed gesorteerd. We noem den reeds het klompen(meet)stokje, een eenvoudig, rond stokje met enkele inkepingen. Hiermee werd de maat genomen door het stokje in de neus van de oude klomp te steken. De klompenhandelaar zocht vervol gens in zijn voorraad tot hij een nieuw paar van de gewenste „maat" gevonden had. Vanzelfsprekend zijn in de verzameling ook de metalen inhoudsmaten in de vorm van een schenkkan aanwezig. Minder bekend is misschien de „kop" als inhouds maat voor droge waren. Hiervan heeft de heer Maljers een set van drie stuks weten te bemachtigen. De koperen gewichten, die vroeger op de (balans)weegschalen werden ge bruikt, ontbreken evenmin. De heer Maljers bezit er twee sets van. De ene, een houten blokje met tien gewichten, dateert uit 1880. Een zogeheten siga- renplank, twee houten helften met uitsparingen waarin (twintig) sigaren liggen, een tweetal fraai bewerkte inktstellen, een kogelflesje en een kruikje, waarin destijds een grape fruitdrank werd verkocht, maken eveneens deel uit van de verzameling. Uit een tabakswinkel afkomstig is de Moriaan, die met een pijpje in zijn mond en een rol tabak onder zijn arm in vele van die winkels op de toonbank prijkte. Verder zijn er de blikken bussen waarin tabak, koffie, specerijen en andere waren, die niet 9 en 10. De uit Philadelphia afkomstige, uit 1898 daterende koffiemolen vormt een van de pronkstukken van de verzameling. 11Vroeger waren er ook weegschalen, die aan de zoldering werden opgehangen. 12. De Moriaan, met links een koffiemolen met bovenmaalwerk en verder enkele van de blikken bussen, waarin o.a. tabak en specerijen bewaard werden. vochtig mochten worden, bewaard werden. Het zijn evenals een grote stenen kruik, een oud kasregister, waarvan de bel nog vrolijk rinkelt, simpele attributen, die echter nu reeds historische waarde beginnen te krijgen. Tot slot van de rondleiding langs zijn verzameling laat de heer Maljers ons nog een soort asbakje zien, waarin een grappige voorstelling is verwerkt. Een hondje, dat kiespijn heeft, ver smaadt de medicijn en neemt liever bier in. Op de pul staan de letters HB, aaneengeschreven. Waarschijnlijk is het bakje, dat stamt uit grootmoe ders tijd, afkomstig uit Duitsland. Naast deze hobby, het bijeenbrengen van dingen uit het vak, heeft de heer Maljers nog een minstens zo interes sante liefhebberij, het verzamelen van historische prenten en van even eens Zeeuwse sieraden. Misschien dat wij hiervoor later nog eens bij de kapitein-in-ruste aan boord mogen komen. Dit is de derde aflevering in onze rubriek „Dit is zijn hobby." Tot nu toe traden daarin de heer A. Pluimgraaff met zijn schilderijen, de heer A. Haans, een bekende rallyrijder en deze keer de heer Maljers, voor het voetlicht. Met deze rubriek willen wij het zakelijke nieuws zo nu en dan onderbreken met een persoonlijke noot. Uw medewerking is daarvoor onontbeerlijk. Heeft u een interessante hobby en wilt u daarvan iets laten zien, meldt het ons. Wij komen graag bij u op bezoek. 21

Het meest getapt | 1970 | | pagina 21