A. C.J. Maljers: IN KANNEN EN KRUIKEN, MATEN EN GEWICHTEN Dit is zijn hobby (3) PRONKSTUK Middelburg, 17 juni 1970. Hoe komt een man ertoe een verzameling aan te leggen van winkelattributen, zoals die in de tijd van onze vaders en grootvaders werden gebruiktWe praten deze keer met de heer A. C. Maljers, directeur van de N.V. F. Maljers Zn., groot handel in levensmiddelen, een van de belangrijkste grossierderijen in Zeeland, leverancier van talloze winkels verspreid over de gehele provincie. De heer Maljers heeft zijn hele leven in het vak gezeten. Als zeven tienjarige kwam hij in 1922 in de zaak, die op 1 oktober 1896 door zijn vader was opgericht. De halve eeuw zal de heer Maljers niet volmaken. Hij is nu 65 en vindt het tijd, dat er een nieuwe kapitein op het schip komt. Eind dit jaar wil hij het roer overgeven aan zijn zoon, drs. P. C. Maljers, die reeds geruime tijd in de zaak werkzaam is. Ongetwijfeld komt er dan meer tijd beschikbaar voor zijn liefhebbe rijen. Een daarvan is het verzamelen van winkelattributen uit een tijdperk, dat althans voor de jongere generatie reeds tot het onbe kende verleden behoort. Waarmee we dan terug zijn bij de vraag in de aanhef van ons verhaal. De hobby van de heer Maljers is in de loop der jaren ontstaan als een min of meer logisch gevolg van zijn liefde voor het vak. Van zijn bewon dering ook voor het vakmanschap waarmee destijds al die verschillende attributen vervaardigd werden. Zelf zegt hij hierover: „Het is eigenlijk vanzelf gegaan, ik heb me altijd ge- interesseerd voor dit soort dingen". Daarnaast gaat in hem misschien onbewust de historicus schuil, die niet alleen bewondering heeft voor oude, deels reeds antiek geworden voorwerpen uit het verleden, maar deze dingen ook voor de vergetelheid wil behoeden. De verzameling van de heer Maljers is niet bijzonder groot, noch gespe cialiseerd. Het merendeel van de voorwerpen bevindt zich op zijn ka mer in het kantoor van de N.V., die gevestigd is op het adres Achter de Houttuinen 12 in Middelburg. Daar kan men de meest uiteenlopende attri buten bewonderen, van een schitte rende 90 cm hoge koffiemolen, enkele zeldzame weegschalen, verschillende inhoudsmaten en gewichten tot een klompen(meet)stokje en een kandij tang toe. Het aardige van de verzameling is verder, dat hierin bijna uitsluitend stukken voorkomen waarvan de (voor)geschiedenis bekend is. Van nagenoeg alle attributen met uitzon dering van een grote barometer (een geschenk) en een Peugeot-koffiemolen (gekocht op een veiling) weet de heer Maljers de herkomst te vertellen, het geen in sommige gevallen een bijzon der aardig verhaal betekent. Zoals bij- 1. De heer Maljers bij de Coaching Inn, een gelagkamerbarometer, waarin be halve een barometer nog een thermo meter en een hygrometer verwerkt zijn. De Coaching Inn dateert van rond het jaar 1800. 2. De voorzijde van het pand van de N.V. Maljers, Achter de Houttuinen 12. Op de achtergrond De Kloveniersdoelen, die in 1607 voltooid werd. 19

Het meest getapt | 1970 | | pagina 19