nt&es Verkoop op basis van vriendschap Toon een aansprekersmentaliteit Gebruik de „hoge druk" verkoopmethode hem te vertellen wat uw mening is over de binding tussen de kerk en de staat, het nut van bepaalde po litieke partijen en de economische hulp aan onderontwikkelde gebie den. U moet dit echter alleen doen wanneer u een eigen inkomen heeft. Monopoliseer het gesprek Tenslotte wordt u er toch voor be taald om te praten. Natuurlijk, dan praat u alleen. Vragen Nonsens. Ja, als die klant nu maar leren wilde zijn mond te houden, dan kan hij van u alles te horen krijgen. Waar zouden we blijven wanneer ook de klant nog een stem in het kapittel wil hebben? Toch nergens! Wees strijdlustig Een vertegenwoordiger moet agres sief zijn. Dat weet iedereen. En geen enkele klant hoeft u iets te vertellen. Weet u wat alleen zo jammer is? Zo'n klant heeft altijd nog een troef achter de hand. Als u klaar bent zegt hij alleen maar ,,nee" Wat heeft kwaliteit en service nu eigenlijk te maken met koopman schap Het gaat er om wie je kent in de branche. En vooral met grote namen schermen. Want het zou toch bijna de dood van de klant kunnen zijn wanneer u tegen hem zou zeg gen: „Koop van me, anders verlies je de vriendschap van mijn baas, Dirk Doordrijver." Het enige risico dat u loopt is na tuurlijk wel dat u in de toekomst ook de vriendschap van Dirk Door drijver verliest. Ga vooral nijdig weg als u niets hebt kunnen verkopen En vergeet vooral niet, voordat u weggaat hem eens precies te ver tellen hoe u nu in werkelijkheid over zijn „snertzaak" denkt. Goede ver liezer? Onzin Mag blij zijn dat hij zaken met ons kan doen. Nu is het grappige dat succesvolle vertegenwoordigers er altijd voor zorgen dat zij elke deur die ze achter zich dicht doen, ook weer kunnen openen. Wees een order-ophaler ,,ls er nog wat voor mij te verdie nen?" „Nog wat nodig vandaag?" Twee prachtige manieren om het verkoopgesprek te beginnen. Wer kelijk indrukwekkend. Recht toe recht aan. Het bestempelt u direct als een echte bona fide loopjongen. Toch is het mogelijk dat uw klanten liever met een echte vertegenwoordiger zaken doen. De zaken zijn nog nooit zo slecht geweest. In de hele branche zullen ze de broekriem wel wat strakker moeten aanhalen. En dan die jon gens van de belasting! Zouden die eigenlijk wel beseffen wat ze doen. Het loont nauwelijks meer de moeite om wat te verdienen. Zo'n Sombere Simon is altijd een welkome gast bij de klanten, want hij helpt ze aan uitstekende argu menten om niet te kopen. Bluf u er door heen Weet u het antwoord niet op een vraag van de klant? Geen nood, verzin maar wat! Heeft men een klacht? Geef de schuld maar aan iemand van het kantoor, de expeditie of de fabriek. Het is zo gemakkelijk om een klant voor de gek te houden. Tenminste voor de eerste keer! Praat met de verkeerde man Die „verkeerde" man is altijd ont vankelijk. Hij vindt het geweldig belangrijk dat u met hem spreekt, hij luistert aandachtig naar u en vindt alles even mooi en lekker. Er zit echter een klein addertje on der het. gras. Hij mag niet inkopen. Doe het als volgt. Kom bungelend binnen Dat wil zeggen een sigaret bungelend aan uw lip en de handen losjes langs het lichaam bungelend. Praat als het maar even kan uit uw linker mondhoek. Knijp uw linker oog dicht voor de sigarettenrook. Dan schuift u de bestelbon onder de neus van de klant, u stopt hem de ball point tussen zijn vingers en zegt dan (nog steeds uit uw linker mondhoek): „Prima, kerel! Laten we al die formaliteiten maar ver geten. Als je hier eventjes tekent, dan heb je van mij geen last meer, want ik heb nog meer te doen van daag." Goede techniek. Op voorwaarde echter dat u groter en veel sterker bent dan de klant. Dit zijn nu een aantal verkoop-val kuilen, waarin de onervaren maar ook de meer ervaren vertegenwoor diger vallen kan. Het zijn vuurvaste manieren om tot het prima verkoop gemiddelde van nul komma nul te komen. Nu is het niet zo dat één enkele vertegenwoordiger zich schuldig maakt aan al die fouten. Maar doet een aantal van die fou ten u niet denken aan iemand die u goed kent? Nee, nee. niet. NooitI Afgesproken? 17

Het meest getapt | 1969 | | pagina 17