Geen interessante kluis voor overvallers VOOR U GEZIEN EN GENOTEERD ProRiaarmeht van het fraaie pan Enkabé in Hoofddorp, daf enkele den geleden in gebruik genomen gekomen, laat de bedieningsman de lift stijgen en neemt vervolgens op de terugweg de artikelen uit de bovenste vakken mee. De codering is vanzelf sprekend aan deze route aangepast. Op deze wijze is het mogelijk uit deze hoogbouw op snelle en efficiënte wijze de orders samen te stellen. Een aantal veiligheidsvoorzieningen dragen er verder toe bij, dat deze liften en hun bemanning de opge dragen taak probleemloos kunnen verrichten. Hoe probleemloos dat gaat kunt u, na het bestuderen van de foto's, zelf constateren. En voor het geval uw interesse verder gaat dan de hier in vogelvlucht gegeven beschrijving, adviseren wij u eens een afspraak te maken met de directie van Centra, in Raalte. Men is bij deze organisatie (terecht!) zo trots op het bereikte resultaat, dat wij ervan overtuigd zijn, dat ze anderen best deelgenoot van hun ervaringen willen maken. Onlangs zagen wij bij een van onze relaties een kluis, waarop geen en kele (roofovervaller zijn blik zal laten vallen of zijn krachten zal be proeven. Het gaat hier namelijk niet over een nieuw type opbergruimte voor geld en/of waardepapieren. En ook niet over een gevaarte, dat onopvallend weggewerkt is. Integen deel! Wat wij hier bedoelen is een luci- ferskluis, een brandvrije ruimte voor de opslag van lucifers, spiritus, ben zine en dergelijke in geval van oververhitting ontplofbare artike len. En zo'n ruimte werk je niet zo maar weg. Het bezit van een luciferskluis is beslist geen noviteit, maar toen wij op bezoek gingen bij de Enkabé in Hoofddorp, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe pand van v/h D.E.S. uit Aalsmeer, werden wij met een aantal zaken geconfronteerd, waarmee u wellicht uw voordeel kunt doen. Nadat enkele jaren geleden in ver schillende grote bedrijven branden met vrij ernstige gevolgen hebben ge woed, zijn in een aantal gemeenten op last van de brandweer nieuwe (brandbeperkende) voorschriften in de gemeentelijke bouwverordeningen opgenomen. Voorschriften die uw nieuwbouwbegroting danig kunnen opschroeven. Zo ook verging het de heer J. Com- bee, directeur van Enkabé, Hoofd dorp, die tijdens de bouw van de nieuwe vestiging aldaar met twee van die bepalingen werd geconfron teerd. Voorgeschreven werd: de bouw van een luciferskluis, in of tegen een buitenmuur; alle staalconstructies binnen de muren te doen bespuiten met een soort asbest-coating om in geval van brand het kromtrekken van deze constructie te beperken en dus het instorten van het gebouw te voorkomen. Het resultaat daarvan ziet u op een van de foto's, waarop tevens de kwetsbaarheid van die coating (door stoten en/ of trillingen) zichtbaar is. Toch vergde om u een indruk van de kosten te geven deze laatste voorziening een extra investering van 42.000 gulden. Een bedrag dat zeker de moeite waard is om reke ning mee te houden bij eventuele nieuwbouwplannen, omdat steeds meer gemeenten deze voorzieningen verplicht gaan stellen. „Eis en brandweer" dienende wen sen wij niettemin de heer Combee en zijn Enkabé-afdeling uitstekende za ken en „een welvoorziene kluis" toe. De kluis bestaat uit een eenvoudige, gemet selde ruimte, waarin de lucifers opgeslagen worden (geheel boven). Een gedeelte van een der staalconstructies, bedekt met een asbestcoating. Onderaan (midden): De beschermende laag is kwetsbaar en laat tamelijk gemakkelijk los.

Het meest getapt | 1969 | | pagina 9