RIJDENDE MAGAZIJNLIFTEN nieuwe ontwikkeling bij Centra, Raalte In de cabine heeft de bedieningsman alle knoppen en hendels voor de besturing onder hand- en voetbereik (er is ook een voetscha kelaar). Met behulp van de rijdende lift kan de be dieningsman op gemakkelijke wijze de artikelen verzamelen en al doende snel en efficiënt de orders samenstellen (links onder). De vier stellingen, waartussen zich de drie rijdende magazijnliften bewegen (onder). staat uit een cabine, waarin de ap paratuur en de bedieningsman zich bevinden en een aangebouwde vork, waarop een pallet geplaatst kan wor den. Met twee motoren uitgerust (één voor de horizontale en één voor de verticale bewegingen) kan zo'n lift zich ook diagonaalsgewijs ver plaatsen en daarbij zelfs een redelijke snelheid ontwikkelen. Snel en efficiënt fn de praktijk verplaatst de maga- zijnlift zich volgens een bepaalde, uitgekiende „route", waarbij eerst de onderste vakken worden afge werkt. Aan het einde van de schacht van de artikelen heeft een bijzonder hoge omzetsnelheid, terwijl de rest uit langzaamlopende artikelen be staat. Deze overgrote meerderheid van de voorraad (80 procent) vraagt echter een hoeveelheid magazijn ruimte en mankracht, die in geen verhouding staat tot de rentabiliteit. Oplossing En zo moest voor een kleine vijf duizend artikelen naar een nieuwe oplossing worden gezocht omdat, volgens de conventionele magazijn indeling, een dergelijk assortiment zo'n slordige 1500 m2 grondopper- vlakte voor zich zou opeisen. Bij Centra heeft men deze artikelen nu in 4 stellingen ondergebracht, elk met een lengte van 40 en hoogte van 7 meter. De daardoor ingenomen oppervlakte bedraagt slechts een 300 m2. In de drie „schachten" tus sen deze stellingen bewegen zich de rijdende magazijnliften. Zo'n lift be- Overzicht van een gedeelte van het reusachtige magazijn van Centra, Raalte. Achterin bevinden zich de stellingen voor de langzaamlopende artikelen. Rijdende magazijnliften is wellicht de beste benaming voor de mecha nische orderverzamelaars, die enige tijd geleden bij Centra, Raalte, in ge bruik zijn genomen. Deze appara tuur, die nog enig is in Nederland, werd door Centra zelf ontwikkeld in samenwerking met de N.V. Handels- en Ingenieursbureau W. B. van den Berg (DEMAG) in Den Haag. De 20-80 regel Wanneer een groothandelsbedrijf groeit naar een weekomzet van een miljoen gulden, wordt het nog meer gedwongen de beschikbare ruimte zo efficiënt mogelijk in te delen. Bij Centra heeft men deze noodzaak tijdig onderkend. Gedurende lange tijd werd van elk artikel de omzet snelheid bijgehouden, waarna men tot de conclusie kwam, dat 20 pro cent van de magazijnvoorraad 80 procent van de omzet uitmaakte. Of anders gezegd, een vijfde deel

Het meest getapt | 1969 | | pagina 8