E.A.O., een nieuwe vorm van Sociale Verzekering? belang •irteke» De nieuwe behuizing van Onderling Belang te Schiedam. ALS we op de klank E.A.O. afgaan, is de veronderstelling in de titel een voor de hand liggende. Dat is echter niet zo. Deze letters staan voor een originele vorm van commerciële samenwerking. Want toen op 28 februari 1902 acht entwintig zelfstandige Rotterdamse „water-en-vuurstokers" zich aaneen sloten tot een waterstokersvereniging, beoogden zij daarmee, zich door een voordelige inkoop een beter inkomen te verschaffen om zo weer te kunnen investeren in de modernisering van hun ondernemingen. Tot wapenspreuk kozen zij zich: „Eenvoud-Arbeid-Organisatie" en de kleine Gideonsbende, zoals zij zich toen noemden (met een werkkapitaal van 425 gulden), redde het, al kon den zij toen niet vermoeden dat „de Bond" ruim zestig jaar later één van de meest moderne bedrijfspanden in gebruik zou nemen omdat men, in middels voor de tiende keer, uit de behuizing gegroeid was. In het begin waren het „confectie- pandjes", omdat de middelen voor een eigen pand te beperkt waren. Maar het advies van de leiding luidde: „Probeer datgene te verko pen, waar men om vraagt". En met succes! Van een zand-, zeep- en soda- pakhuisje in de Warmoezierstraat kwam men, na een vijftal verhuizin gen, terecht in de beroemde bogen onder het spoorwegemplacement aan de le Weenastraat. Vandaar begon de victorie. Werd er met een boog begonnen, al ras kwam Onderling Belang in nieuw pand er een tweede, daarna een derde en zelfs na enige tijd een gedeelde vierde bij. Zo brachten de bogen, als een soort grafiek, de groei in beeld van een vereniging, die inmiddels een nieuwe naam had gekozen: In- en Van een zand-, van Nederland. zeep- en soda-assortiment gegroeid naar een van de grootste inkoopverenigingen Er zijn twee fietsen, waarmee het personeel zich snel door het uitgestrekte magazijn kan verplaatsen.

Het meest getapt | 1969 | | pagina 10