GESTAAG UIT BOSSCHE BROUWERIJ BREIDT Bij de bouw van legkelder en dienstgebouw zal in totaal ongeveer 1500 ton aan staalconstructie nodig zijn. Op het ogenbik zijn bij de werkzaamheden onder meer twee reusachtige kranen in gebruik. De bouw- kraan (pag. 5, rechtsonder) is 51 meter hoog en heeft een maximaal hijsvermogen van 10 ton. Voor de montage van het dienstgebouw is een mobiele kraan in bedrijf met een eigen gewicht van 165 ton en een hijsvermogen van maximaal (eveneens) 165 ton. De hoogte van de hijsarm, die nu op 87 meter staat, kan eventueel op 122 meter gebracht worden. Rechts ziet u het exterieur van het brouwhuis met geheel rechts het nieuwe gedeelte. In een van onze vorige edities (april 1968) hebben wij u reeds iets verteld over de steeds verdergaande uitbrei dingen op het terrein van onze brouwerij in Den Bosch. Zoals u op twee van de foto's op pagina 5 reeds heeft kunnen zien, is de derde uitbreiding van het brouwhuis voltooid. Verder wordt volop gewerkt aan de bouw van een nieuw keldergebouw, waarin te zijner tijd 28 legtanks een plaats zullen vinden. De vergroting van het brouwhuis is de derde in ruim tien jaar. Aan de tien reeds aanwezige ketels werd nog eens een zestal toegevoegd, zodat nu in totaal zestien koperen ketels in goudbruine kleur staan te glanzen in het brouwhuis, een steeds weer imposant gezicht. De nu gereedgekomen eenheid van zes ketels is volledig geautomatiseerd, dat wil zeggen, het proces kan met een druk op de knop in beweging gezet worden en behoeft dan verder slechts bewaking en controle. Met enige trots mogen we stellen, dat de brouwzaal nu is geworden tot (wellicht) de modernste van het Europese vasteland. Na de jongste capaciteitsvergroting is Heineken Den Bosch als brouwerij gaan behoren tot de allergrootste van ons werelddeel. Medio februari van het vorige jaar werd de eerste paal geslagen voor een gebouw, waarin te zijner tijd de nieuwe legkelder en het zogeheten dienstgebouw zullen worden ondergebracht. Het gebouw wordt 40 meter breed, 35 meter diep en in eerste instantie eveneens 35 meter hoog. Van de totale ruimte zal iets meer dan de helft (40 x 20 meter oppervlakte) door de legkelder worden ingenomen. Hierin zullen 28 tanks een plaats vinden. Met een lengte van 35 meter, een doorsnee van 4 meter en een inhoud van 4300 hl vormen zij straks de grootste legtanks, die bij Heineken in gebruik zijn. De tanks zullen met vier naast elkaar in zeven lagen in de kelder worden ondergebracht. Met deze zesde uitbreiding van de legkelders zal de totale legtankruimte met 120.000 hl toenemen. Wanneer het gehele complex voltooid is, zal op het dak een gistkelder worden gebouwd. Dit betekent de vijfde uitbreiding van de gistkeldercapaciteit, die daardoor met ongeveer 40.000 hl zal worden vergroot. De totale hoogte van het gebouw zal dan ongeveer 45 meter bedragen. Waarheen men in het nieuwe brouwhuis de blik ook wendt, het is steeds weer een imposant gezicht. De eerste van de 28 reusachtige tanks, die straks een plaats in de nieuwe legkelder zullen vinden. 7

Het meest getapt | 1969 | | pagina 7