RESTAURANT IN HISTORISCHE MOLEN OP DE VOORPAGINA Niet ver ten westen van Rotterdam ligt, in het dorpje Geervliet, een exclusief restaurant, „De Bernisse Molen". De molen zowel als het dorpje hebben een rijke historie, die voor een deel zelfs teruggaat tot de tijd van Karei de Grote. In de zestiende eeuw werd elders een houten molen gekocht. Nadat deze enige malen door brand was verwoest, werd in 1851 de huidige stenen mo len gebouwd. Als korenmolen heeft deze dienst gedaan tot 1959, waarna een grondige restauratie plaatsvond en de molen zijn huidige bestemming kreeg. Uniek is de bar binnen de metersdikke muren van de vroegere kruittoren (zie foto links). Tallozen, ook buiten Nederland, heb ben reeds kennisgemaakt met dit sfeerrijke restaurant, waarvan de ex ploitatie eigendom is van en wordt uitgevoerd door de heer H.A. Klu- ver. De molen als historisch monu ment is het eigendom van Heineken. Op de foto hieronder ziet u een gedeelte van het restaurant op de begane grond. Deze verleende het dorp in het mid den van de negende eeuw stadsrech ten als dank voor de hulp tegen de invallende Noormannen. Geervliet, gelegen aan de rivier de Bernisse (waaraan de molen later zijn naam ontleende), kwam tot grote bloei. Rondom de stad werden zware mu ren en een krans van burchten opge trokken. Waar twee muren samen kwamen, bevond zich een bastion met een muurdikte van 1,60 meter en een hoogte van 7,50 meter. Op een van deze bastions is later de molen ge bouwd. Toen de rivier in het midden van de dertiende eeuw begon te ver zanden, verviel Geervliet tot een agrarische gemeente. In 1453 werd de stad ingelijfd bij het graafschap Holland. Het bastion, waarop nu de molen rust, werd sindsdien ge bruikt als kruitmagazijn voor het gar nizoen. 2

Het meest getapt | 1968 | | pagina 2