DRACHTEN VIERDE FEEST.... HEINEKEN WAS ERBIJ! VAN VLEK TOT STOUTMOEDIGE HOOFDPLAATS Gezicht op het centrum van Drachten. Het sociaal-cultureel centrum ,,De Lawei" Drachten 325 jaar; op 1, 2 en 3 juni jl. werd dit feit met tal van feestelijkheden herdacht. Zoals u op enkele van de foto's ziet, was Heineken ook van de partij. Negenduizend Drachtsters waren er, toen de Tweede Wereldoorlog voorbij was. Vijfentwintigduizend zijn het er nu zo zoetjesaan. Bij wijze van spreken dan altijd, want het is bepaald niet zoetjes gegaan, maar met sprongen. Drachten is in wezen een plaats als alle andere in ons land, maar gelukkig toont het een eigen gezicht. Een gezicht met markante trekken. Het gezicht van een steeds belangrijker wordend centrum waar gewerkt wordt, maar ook gespeeld. Gewerkt in de industrie die hier, onbelast door het verleden, een forse ontplooiings kans vindt. Er is ruimte geschapen voor de komst van nog meer industrieën. Er wordt hard en permanent ge werkt aan de bouw van nog meer woningen, scholen, kerken, wijkgebouwen. In dat hele complex van stimu lerende activiteiten schenkt het gemeentebestuur van Smallingerland uiteraard niet alleen aandacht aan de hoofdplaats, Drachten, maar ook aan de buitendorpen, die zowel agrarisch als recreatief met deze ontwikkeling in de pas moeten blijven. Insiders en buitenstaanders hebben zich vaak verbaasd dat zoveel van die plannen in zo korte tijd realiseerbaar bleken. Drachten blijft dus inspannend werken aan het stramien van morgen. Er ligt een structuurplan dat, met forse uitbreidingen naar het noorden en westen, een toe komstige groei tot een inwonertal van zestigduizend mensen moet kunnen opvangen. Toekomstmuziek? Er zit muziek in, moet de Japanse beeldhouwer Tajiri gedacht hebben toen hij, in opdracht van het rijk, de zinvolle gevelversiering schiep voor het sociaal cultureel centrum „De Lawei", een centrum waarvan niet alleen de Drachtsters profiteren bij het bedrijven van hun eigen actieve cultuurpolitiek, maar waar ook de beste gezelschappen uit den lande graag optreden. In acht jaar tijds is Drachtens inwonertal verdubbeld. Drachten heeft geweten wat dat zeggen wou. Het is niet voor niets hoofdplaats van een gemeente, die al jarenlang prijkt op de lijst van de snelstgroeiende ge meenten van Nederland en in 1963 in deze edele wed loop op dit punt zelfs alle „concurrenten" (van Amstel veen tot Rijswijk) achter zich liet. Dit geldt niet alleen voor de na-oorlogse woningbouw, óók voor allerlei maatregelen en voorzieningen die nodig waren om de mensen buitenshuis en buiten de fabriek nee, niet bezig te houden, maar in hun doodgewone menselijke drang naar eigen activiteiten te stimuleren. Zo bouwde Drachten een van de grootste en modernste zwembaden van het noorden des lands. Wat misschien wel de grootste trots van het gemeente bestuur uitmaakt zijn de twintig sportvelden voor alle mogelijke sporten; een grote ruime sporthal is zo goed als voltooid. Bij het waarderen van Drachten als „speelplaats" is ook de factor van de omgeving van grote betekenis. Drach ten ligt uitgekiend precies op de grens van water en wouden. Aan de westkant ligt het uitgestrekte Friese merengebied binnen handbereik. Drachten bouwde, in de onmiddellijke omgeving, een nieuwe jachthaven, die dit dorado nog beter zal ontsluiten en niet voor de Drachtsters alleen. Eernewoude, het Princehof, de Grouwster „weagen" al die verlokkende verten liggen bij Drachten voor het grijpen. Aan de oostkant en aan de zuidkant wuiven de bossen van Bakkeveen, Duurswoude, Beetsterzwaag en Olterterp je kunt ze ruiken, bij wijze van spreken. En om de heide te zien bloeien of al naar verkiezing op de reeënjacht te gaan, hoef je zelfs geen dagtrip te maken. In de optocht van 3 juni jl. gaf Heineken acte de présence met de eigen reclamewagen. Een van onze bars in ,,De Lawei", klaar voor de feestelijkheden.

Het meest getapt | 1967 | | pagina 17