Heineken als flessenpost vanaf Hr. Ms. Snellius De fles wordt gesloten door middel van een nieuwe kroonkurk. N.V. aan dit oceanografisch pro gramma, de zogenaamde flessenpost, meegewerkt. Het is niet uitgesloten dat een der gelijke expeditie op deze wetenschap pelijke basis in de toekomst herhaald zal worden. Redacteur W. J. Bruggeman, Public relations, Postbus 455, Rotterdam, telefoon 114500. De fles wordt overboord geworpen. Op welke wijze lege Heineken flesjes voor wetenschappelijke doeleinden gebruikt zijn, kunt u lezen in onderstaand artikel, dat wij ontvingen van de chef van de dienst der hydrografie van de Koninklijke Marine, ir. W. Langeraar, commandeur, die ons tevens de bijzonder aardige foto's ter beschikking stelde. Enige tijd geleden is het hydrogra fisch opnemingsvaartuig van de Ko ninklijke Marine, Hr. Ms. Snellius op zijn basis in Den Helder teruggekeerd van een oceanografische expeditie op de Atlantische Oceaan. Het schip was hiervoor uitgerust met velerlei appa ratuur. Tijdens deze expeditie, die elf maanden heeft geduurd en waarbij 40.000 mijlen werden afgelegd, zijn onder andere metingen gedaan be treffende de zwaartekracht, het aard- magnetisch veld, de samenstelling en temperatuur van het zeewater, de samenstelling en vorm van de zee bodem, enzovoort. Ook zijn oceaan stromingen „gemeten." Hiervoor werden zogenaamde handy bottles, ook wel glass cans genoemd, gebruikt. Nadat de lege flesjes ge droogd waren en daarna gevuld met een bepaalde hoeveelheid zand, deed men er een brief in. Daarop stond een nummer, dat aangaf waar de fles in de oceaan was gegooid. Tevens werd de vinder van de fles verzocht deze brief op te sturen aan het Ko ninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt. Daarna sloot men de fles weer en dompelde deze in oranjekleurige was. Dit laatste ge beurde om de fles beter te doen opvallen en de kroonkurk tegen roes ten te beschermen, want de flessen kunnen jarenlang in zee blijven drij ven. Het met zand vullen was nodig om de fles alleen maar met de hals boven water te laten komen. Als de fles teveel boven het wateroppervlak uitstak, zou de wind er vat op kun nen krijgen en zou hij niet alleen met de stroomrichting meedrijven. Dagelijks zijn er vijftig tot honderd flessen in zee geworpen, zodat thans enige duizenden flessen, afkomstig van Hr. Ms. Snellius in zee drijven. Door het beschikbaar stellen van de benodigde kroonkurken alsmede een kleine handkroonkurkmachine heeft Heineken's Brouwerijen Nederland 1. drinken, 2. drogen, 3. met zand vullen, 4. papier vouwen en erin stoppen, 5. sluiten, 6. in de was dompelen, 7. controle en buiten boord zetten. 20

Het meest getapt | 1965 | | pagina 20