GIST: DE ZIEL VAN ONS BIER BROUWEN Meer dan 50 jaar maakte de Bossche brouwerij gebruik van natte gist, ook wel reincultuur-gist genoemd. Op dit moment schakelt de organisatie over op droge gist. De smaak blijft exact hetzelfde, het grote voordeel is dat er minder handelingen nodig zijn. PRG168 KWEKEN EN OOGSTEN OVER OP DROGE KORRELS Willem Pomper waakt in zijn functie als Junior TechnoloGIST al ruim 12 jaar over de gist in Den Bosch. Willem: "Naast water, hopen mout, is gist een 100% natuurlijke grondstof voor ons bier. Gist is onder meer nodig om suikers om te zetten in alcohol, smaak- en geurstoffen. Meer dan de andere ingrediënten bepaalt gist de smaak, de geur en daarmee ook de ziel van ons bier." In Den Bosch worden Heineken en Amstel al vanaf het startjaar van de brouwerij, 1958, gebrouwen met dezelfde gistsoort. Willem: "Onze gist noemen we Heineken A-gist. We gebruiken ook wel de meer abstractere term PRG168. Het moedermateriaal van deze gist bewaren we bij een temperatuur van -80°C in Zoeterwoude. Zodra je een stukje van dat materiaal uit de koeling haalt, het ontdooit en er zuurstof bij laat komen, begint de gist te leven. Den Bosch is decennialang de plek geweest waar we op die manier deze gist hebben gekweekt. Onze gist ging naar alle HEINEKEN brouwerijen over de hele wereld." Het werk van Willem is in grote lijnen terug te brengen tot twee fasen, het kweken en het oogsten. Willem: "Gist kweken is een vak apart, het duurt jaren voordat je het echt onder de knie hebt. Gist is een eencellig plantje en we laten deze als reincultuur 'groeien'. Een reincultuur bevat enkel cellen van één giststam. Toch zijn er kleine verschillen tussen de cellen. We duiden dit aan met zogenoemde karyotypes. Elke karyotype bezit zijn eigen specifieke eigenschappen. De kunst is dat je al die verschillende karyotypes altijd in exact de goede verhouding houdt. Alleen met de juiste verhouding krijgt het bier zijn unieke smaak en geur. Het kweken is dan ook een samenspel van de juiste temperatuur (8,5 tot 11°C), de juiste hoeveelheid vergistbare suikers, vitamines en mineralen én lucht. Alleen als de omstandigheden altijd hetzelfde zijn, kweekje de gist die 100% bruikbaar is om er ons bier van te maken. Er hoeft maar even sprake te zijn van teveel zuurstof of te weinig suikers en de groei van de cellen glipt je zo uit de handen. Gistspecialisten als ik houden dan ook niet van verrassingen. Iedere verandering in de samenstelling van de gist betekent immers ook dat de smaak en de geur van het bier veranderen. Dat willen we dus niet." Van kweek naar oogst duurt ongeveer een maand. Willem: "In die maand groeit de gist door celdeling uit tot een oogst van ongeveer 3500 kg. Daarmee kunnen we 3 vergistingstanks starten. Als de vergisting klaar is, pompen we het zogenoemde 'jongbier' naar een soort omgekeerde ruimtecapsules. Onderin die tanks wordt de gist opgevangen en via metalen leidingen in gistbewaartanks gepompt. Deze gist gebruiken we vervolgens weer voor de volgende vergistingen. Het is een proces van vergisten en oogsten." Op dit moment gaat de Bossche brouwerij over op droge gist. Willem: "Voortaan krijgen we dezelfde gist in droge korrels aangeleverd. Helemaal droog zijn die korrels overigens niet. Gist heeft immers water nodig om te blijven leven. We zorgen daarom dat zich rond die hele kleine korrel een vliesje vormt dat het vocht vasthoudt. Ons kweekproces begint er nu mee dat we het vliesje verwijderen en de korrels in de juiste hoeveelheid wort zetten. Ook nu creëren we weer de juiste omstandigheden waaronder de gistcellen zich delen. Het grote voordeel is dat je altijd vanuit exact dezelfde samen stelling werkt. Dat scheelt in het hele proces de nodige handelingen." De Bossche brouwerij wil per 1 januari 2015 volledig werken op basis van droge gist. Willem: "Het is een project dat we met een multidisciplinair team vanuit verschillende afdelingen voor elkaar boksen. Zonder de technische kennis en kunde van Wil Thewessen, Pascal Ossenblok en Dennis van Tetering was dit nooit gelukt. Vanuit Brouwen hebben Lenard Robben en Marc van Velthoven hele belangrijke input geleverd." download nu de APP-VERSIE van hnl magazine heineken NL magazine 23

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 23