90.000 BLIKJES PER UUR Achter een immens blauw afdekzeil herbergt de afdeling Verpakken van de Bossche brouwerij een lege hal van meer dan 800 vierkante meter. Hoe leeg de ruimte ook is, Productiecoördinator Mark Verschuren, Rayonmanager Eef Stiekema, Installatiebeheerder Erik van Amerongen en Specialist Operator Nico Verdouw (op de foto van vlnr) weten precies hoe de ruimte er op 1 april 2015 uit zal zien. DEELS GEBRUIKT, DEELS NIEUW GEZOND ÉN VEILIG WERKEN Een projectteam is al maanden bezig om deze operatie voor te bereiden. Eef Stiekema: "Het gaat om een belangrijk en daardoor zeker ook spannend project. Onze brouwerij loopt met de huidige blikkenlijn tegen haar capaciteitsgrenzen aan. De huidige lijn 11 vult 64.000 blikjes per uur af. Dat aantal gaan we verhogen naar 90.000. Nog belangrijker is de flexibiliteit. De huidige lijn is geschikt voor de bekende blikjes met een inhoud van 33cl, 35,5 cl en 50cl. De nieuwe trend voor alcoholarm of alcoholvrij bier is een wat hoger en smaller blikje, de zogeheten 'slim can', dat kun nen we op dit moment niet draaien." Aangezien de brouwerij de capaciteit van de huidige lijn volop nodig heeft, is gekozen voor een scenario waarbij die huidige lijn blijft draaien tot de nieuwe lijn het helemaal kan overnemen. De nieuwe lijn zal de komende maanden opgebouwd worden. Mark Verschuren en Erik van Ameron gen zijn daar op dit moment al bijna twee dagen per week mee bezig. Mark: "De nieuwe lijn, die we Colonne 24 noemen, bouwen we voor een groot deel op met machines en transportbanen van een bestaande afvullijn in het Engelse Ledbury. Die lijn is vijfjaar oud." Erik: "Belangrijke onderdelen van deze lijn zijn de vuiler, felsmachine en de pasteur, daarnaast ook nog een groot deel van de transportbanen. Deze machines en banen worden momenteel in Ledbury gedemonteerd, schoongemaakt, waar nodig nagekeken, en uiteindelijk getransporteerd naar Nederland. Een aantal machines zullen we nieuw aanschaffen." Een nieuwe lijn opbouwen biedt ook kansen om de hele routing opnieuw op te zetten. Nico Verdouw is daar nauw bij betrokken. Nico: "De huidige lijn dateert van 1989, inmiddels is het werk zo geoptimaliseerd dat we nu meer werk doen met veel minder mensen. Er is ook veel meer aandacht voor veilig en gezond werken. Met al die aspecten kunnen we rekening houden als we kijken naar de routing en de onderlinge afstand tussen machines. Vuiler en inpakmachines wilden we graag dicht bij elkaar hebben. Voor de Operators scheelt dat heel veel lopen. Bovendien maakt het de onderlinge communicatie een stuk gemakkelijker. Je hebt meer overzicht en meer contact, het is veiliger. Verhogingen, zoals bordessen, proberen we zoveel mogelijk te beperken." Voorlopig is het ontwikkelen van de nieuwe lijn vooral een kwestie van nadenken en plannen. Echt spannend wordt het in juni 2015. Eef: "In april starten we met de eerste productieruns op de nieuwe lijn. Langzaam voeren we die capaciteit dan op, terwijl ondertussen Colonne 11 nog volop in bedrijf blijft. Rond 1 juli gaat de stekker van Colonne 11 eruit en gaan we volledig over op de nieuwe lijn. Dan is er geen weg meer terug. Of het nu om Heineken, Amstel, Radier of Desperados gaat, om de traditionele of de nieuwe blikjes, die 90.000 blikjes per uur gaan we halen." download nu de APP-VERSIE van hnl magazine heineken NL magazine 9

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 9