"Mijn ambitie is om het huidige beleid te versterken, niet alles te veranderen" INTERVIEW BASIS GELEGD VOOR VERDERE GROEI WINNAARSMENTALITEIT ÉÉN DOEL INNOVATIE SAMENWERKEN GROEIEN Zijn eigen rol in de behaalde groeicijfers is nog bescheiden, zegt hij. Bovendien deden de mooie zomer en het voor Nederland succesvolle WK voetbal ook een duit in het zakje. Al benadrukt Pascal dat hier geen sprake is van louter toeval. "Op voorhand hadden we ons al goed voorbereid op een mooie zomer." Hij wil er maar mee zeggen dat aan de gunstige cijfers een doordacht beleid ten grondslag ligt met een belangrijke rol voor innovatie. Onze collega's bij HNS hebben keihard gewerkt om aan de grote vraag in de markt te kunnen voldoen. En ook in de buitendienst is er veel energie gestoken in het bezoeken van klanten. Succes komt niet vanzelf, want ook al is HEINEKEN marktleider: "We moeten altijd als een challenger blijven denken. De wil hebben om te winnen. Alleen zo blijf je de concurrentie voor." Met Radier werd vorig jaar een succesvol nieuw segment gecreëerd dat het ook dit jaar erg goed doet. Tot en met augustus werd al 170.000 hl verkocht. Brand kreeg een nieuwe jas, er kwamen alcoholvrije varianten van Radier bij en ook Jillz, Desperados en Affligem krijgen meer en gerichtere aandacht. Onder andere via het nieuwe project Topcities dat inmiddels wordt uitge rold (zie ook HNL Magazine 4). Bovendien is de ontvlechting van horeca en groothandel volledig afgerond en wordt groei gerealiseerd. In retail werd marktaandeel teruggepakt en ook in de horeca ging het beter. Ondanks lagere bestedin gen van de consument kwamen er tot en met juli 297 horecaklanten bij. En niet de minsten, veelal zaken met een jaaromzet boven de 75 hectoliter. "Allemaal positieve ontwikkelingen maar we zijn er natuurlijk nog lang niet. Groei in horeca én retail, innovatie, kostenfocus en intern de zaken zo organiseren dat we kunnen blijven winnen in de markt zijn absolute speerpunten", zegt Pascal. Om dit te realiseren ging Pascal vrijwel direct na zijn officiële aantreden werken met een Management Team van negen personen, en niet langer met enerzijds het Directie Team van vier en daarnaast andere sub Management Teams. Om het teamgevoel te versterken trok hij er dit voorjaar met zijn nieuwe team op uit om samen met de Account Managers in de markt een dag te helpen het Oranjegevoel te versterken. In cafés en supermarkten werd door de teams versiering op gehangen en werden displays geplaatst. "Zo leer je van elkaar en werkje gezamenlijk aan één doel." Wat hem daarbij ook opviel is dat het niveau van de ondernemers in zowel retail als horeca is ge stegen. "Dat is echt een groot verschil met de ons omringende landen. Ze weten hoe de business loopt, en spelen daar heel goed op in." Het recente succes van Amstel Radier smaakt naar meer en toont bovendien aan dat innovatie van levensbelang is om te kunnen concurreren in de fel bevochten biermarkt. Ook op dit gebied wordt niet stilgezeten. "We moeten erkennen dat de markt continu verandert," zegt Pascal. "Bier is niet alleen maar pils. De Nederlandse consument heeft meer aandacht voor vers en koken. En wat je daarbij drinkt. Het betekent voor ons een sterkere focus op speciaalbier. Van volumeconsumptie verschuift de markt naar waardeconsumptie." Volgens Pascal zijn recent nog meer belangrijke stappen gezet op dit gebied. "Met Brand kunnen we natuurlijk uitstekend daarop inspelen. Brand Zwaar Blond is succesvol, en daar komt begin volgend jaar ook nog een India Pale Ale (IPA) bij. Daar kunnen we het niet bij laten. Intern zijn we inmiddels bezig om onze visie en strategie tot 2018 te bepalen en hoe we onze verschillende merken gaan positioneren. Dat zijn onze bouw stenen voor de toekomst." Ontwikkeling van nieuwe categorieën, zoals 0.0% en Radier, is van levensbelang. Toch zal ook de komende jaren het merendeel van het volume uit pils bestaan. Een markt onder druk. Door overheidsmaatregelen om het alcoholge bruik onder jongeren terug te dringen en bijna ieder jaar hogere belastingen. De gezamenlijke actie hiertegen vanuit de Nederlandse Brouwers mocht niet baten. "Het was voor ons als brouwers inderdaad een tegenslag dat de accijnsverhoging op bier er in 2014 toch kwam. Die slag hebben we helaas niet gepakt, al viel de verhoging lager uit dan het kabinet van plan was. Als gezamen lijke Nederlandse Brouwers zouden we beter de agenda moeten bepalen." Hoewel er sprake is van concurrentie wordt er binnen het kader van de Nederlandse Brouwers in Den Haag ook gesproken over gezamenlijke belangen en ontwikkelingen. De opkomst van kleine brouwerijen bijvoorbeeld. Pascal: "Die kun je beschouwen als concurrent, maar voor de totale categorie is het alleen maar goed. Die willen we dus veel meer in ons beleid gaan inbrengen. En vanaf het einde van dit jaar gaan we als Neder landse Brouwers ook gezamenlijk het imago van bier verbeteren. Onze ambitie is dat de consument weer van bier gaat houden. Het is een prachtpro- duct waar we met zijn allen trots op mogen zijn." Kijkend naar de ontwikkelingen in de eigen HEI NEKEN Nederland-organisatie in de afgelopen maanden, ziet Pascal dat de nieuwe aanpak werkt. "We kunnen als MT nu veel beter communiceren en sneller beslissen als het om belangrijke zaken gaat. Bovendien is de samenwerking van de ver schillende disciplines van groot belang om zo van elkaar te leren en elkaar scherp te houden. HetMT bestaat uit sterke mensen die je zo ook beter voorbereidt op de toekomst om door te groeien naar andere functies. Een belangrijke succesfac tor voor een bedrijf is ervaring. Ook dat is een doel voor mij: 'Het laten groeien van je mensen'." WIE ZITTEN ER IN HET MT? Het nieuwe MT komt tweewekelijks bijeen. Naast Pascal Gilet bestaat het uit de volgende personen: Hans de Ruiter (HR Directeur), Willem de Jonge (Senior Director Supply Chain Belgium, Vrumona and HNS), Solveig Menard (Financieel Directeur), Gerrit van Loo (Algemeen Directeur Vrumona), Evelien Sanders- de Boer (Directeur Retail), Jeroen Corver (Directeur HEINEKEN Groothandel), Bram Westenbrink (Marketing Directeur) en Geert Minnart (Directeur HEINEKEN Horeca). 8 HEINEKEN NL magazine download nu de app-versie van hnl magazine

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 8