HNS NIEUWS In totaal 500.000 ton mout is door motorschip Panda de afgelopen 16 jaar van Mouterij Albert in het Belgische Ruijsbroek naar de Bossche brouwerij vervoerd. Op donderdag 5 juni was het de 1.000e keer dat schipper Guillaume Willemse en zijn vrouw Augustine afmeerden aan de loskade. SCHIPPERSFAMILIE GRAAG OP DE BROUWERIJ 'Zonder graan geen bier van der Linden en GuilLaume Willemse proeven traditioneel iedere,lading mout. Schipper-ötTillcaïme Willemse. Op die kade treffen ze normaal alleen de operators van de moutlosinstallatie, Hans van Ham en Paulus van der Linden, aan. Dit keer was er een bijzonder feestelijke ontvangst met slingers, bloemen en hartelijke woorden van Brouwerijmanager Pieter van der Meulen. Pieter: "Mout, ontkiemd en daarna gedroogd graan, is een van onze belangrijkste grondstoffen. Zonder graan gaat er geen bier door de kraan. Als je hier dan 1.000 keer mout van goede kwaliteit aflevert, is het niet meer dan logisch dat we jullie in het zonnetje zetten." Operator Hans van Ham is het daar 100% mee eens: "We letten als brouwerij heel kritisch op de kwaliteit. Een andere leverancier hebben we wel eens terug moeten sturen, maar de lading van de Panda was altijd zoals die moet zijn: schoon, droog en reukloos. Bovendien is het met Guillaume goed samenwerken. Hij helpt altijd met lossen, dat leverde ons beiden tijdswinst en minder fysieke belasting op." Voor Operator Paulus van der Linden was het werken met het Belgische schippersechtpaar ook vanuit een ander perspectief zeer bijzonder. Paulus: "Ik stam zelf uit een schippersfamilie, heb zelfs nog 14 jaar gewerkt in de beroepsvaart. Als het even kon, ging ik heel graag even op het schip een kopje koffie drinken. We voelen elkaar goed aan, weten hoe het leven aan boord in elkaar steekt. Het lijkt vanaf de kant een rustig leven op zo'n boot, maar het is iedere week heel veel uren maken en weinig verlof." Guillaume: "Soms kom je om 04.00 uur 's nachts thuis en vertrek je om 06.00 uur alweer met de volgende lading. Toch heb ik, vanaf mijn 21e, altijd met plezier gevaren. Eind 1998 ging het vervoer van mout over naar de 'vrije markt'. Vanaf die tijd heb ik een contract met HEINEKEN. Zeventig keer per jaar haal ik 500 ton mout op bij Mouterij Albert. Met volle lading is het ongeveer 16 uur varen. Met een leeg ruim terug gaat een paar uur sneller." In al die jaren heeft de Panda alleen mout vervoerd. Het schip is er speciaal voor gemaakt. De Panda kent een stalen vloer zonder naden. Ook wordt de lading afgedekt met een stalen kap. Guillaume: "We zijn altijd graag op de brouwerij gekomen, er werken heel fijne mensen. Met name over hun flexibiliteit ben ik zeer te spreken. Als ik iets wilde schuiven met lossen zochten de operators altijd wel mee naar een oplossing. Voor mij is een dag wachten een dag niets verdienen. Als ik een dag eerder kan lossen, ben ik ook weer eerder in Ruijsbroek om te laden." In december wordt Guillaume 65 jaar. Hij gaat dan met Augustine genieten van hun pensioen in hun huis in Merksem. Voor de Panda zoeken ze nog een koper.

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 28