HWLi HNS 'De verhalen van Albert en Jos maken duidelijk dat je met wat goede wil toch kunt bijdragen aan je team' 'Ik vond het geen prettig idee om zes weken alleen thuis te zitten' 'Zes weken ben ik met de taxi opgehaald en weer thuisgebracht, ik was de enige operator met een eigen chauffeur!' NIEUWS BRAM SMITS: ZIEKMELDEN JOS BOUWMEESTER: ALBERT VERHOEF: TOCH AAN HET WERK VERANTWOORDELIJKHEID NEMEN Medewerkers en hun leidinggevende zijn binnen HEINEKEN samen verantwoordelijk voor verzuim. Bram Smits: "Verzuim gaat het hele team aan. Als een van de operators ziek is, pakt het team de hele dag mis op de ervaring en kennis van die zieke collega. Er ontstaan mogelijk irritaties 'nou net vandaag'of 'altijddezelfde'. Als een uitzendkracht moet worden inge werkt, geeft dat ook nog extra druk. Ieder team herkent dit. Mijn ervaring is dat de teams hier ook graag samen verandering in brengen." Veranderingen zitten vooral ook in de manier waarop met ziekte wordt omgegaan. Manager Arbodienst Marianne Muris: "Vroeger was ziek zijn een kwestie van alles of niets. Je zag nogal eens het patroon 'ik voel me niet goed, ik meld me ziek, mijn team vindt wel een oplossing'. Dat voelde voor niemand goed, niet voor het team, maar uiteindelijk ook niet voor degene die zich ziek meldde. Diegene weet immers dat hij zijn collega's met een probleem opzadelt. Nu kijken we er in Nederland anders tegen aan. De overtuiging is meer: 'werken is gezond'. Mensen die niet werken hebben meer klachten, gebruiken meer medicijnen en gaan vaker naar de dokter." Bram: "Ziek zijn betekent niet per definitie dat je arbeids ongeschikt bent. Bij veel ongemakken kun je jezelf de vraag stellen 'wat kan ik nog wel doen om mijn collega's te helpen?'." Die benadering leidde bij CS&L in Zoeterwoude ook tot oplossingen. Bram: "Medewerkers kaarten hun problemen steeds vaker zelf bij hun leidinggevende aan. Ze bespreken wat er aan de hand is. Is ziekmelden de enige optie, of zijn er werkzaamheden die de medewerker wel kan uitvoeren? Enkele jaren geleden meldde een medewerker zich ziek omdat hij een gescheurde teennagel had. Hij kon niet in zijn veiligheidsschoenen en dus kon hij niet werken. We hebben dat met zijn allen laten gebeuren. Nu zouden we voor hem werk zoeken waarbij hij geen veiligheidsschoenen aan hoeft." vraag of ik niet wat licht administratief werk wilde doen. Mijn antwoord was 'heel graag'. Mijn vrouw is vier jaar geleden overleden, ik vond het geen prettig idee om zes weken alleen thuis te zitten. Bovendien hielp ik op deze manier ook mijn collega's. Al met al heb ik bijna drie weken geholpen om verstorin gen in het systeem te registeren. Of ik mijn roeping als administratief medewerker heb gemist? Nee, ik ben heel blij dat ik inmiddels weer gewoon op de heftruck zit. Dat is toch meer mijn ding." Een operator die ondanks een stevig onge mak toch aan het werk bleef, is Albert Ver hoef. Hij brak in december zijn pols. Albert: "Mijn pols moest in totaal zo'n zes weken in het gips. Al die tijd mocht ik uiteraard geen auto rijden. Ook kon ik een deel van mijn werk niet doen. Al na een week ben ik toch weer 'gewoon' aan het werk gegaan. Het mooie was dat mijn zorgverzekering ook een taxivergoeding bood. Zes weken lang ben ik iedere dag met de taxi opgehaald en weer thuisgebracht, ik was de enige operator met een eigen chauffeur!" Heftruckchauffeur Jos Bouwmeester werd eind 2013 geopereerd aan een vergroeiing van de pees van zijn ringvinger. Jos: "De kwaal heet de ziekte van Dupuytren. Door afzetting van bindweefsel werden mijn vingers steeds dikker. Bovendien ging de ringvinger ook krom staan. Om erger te voorkomen, moest ik snel geopereerd worden. Na die operatie kon ik langere tijd niet mijn normale werk uitoefenen. Mijn teamleider belde met de Bram: "De verhalen van Albert en Jos maken duidelijk dat je met wat goede wil toch kunt bijdragen aan je team. Met elkaar verant woordelijkheid nemen voor ons werk is de belangrijkste pijler onder onze ambitie om het verzuim terug te dringen. Heel belangrijk zijn ook de aandacht voor gezond en fit leven én een aantal aanpassingen op de werkplek. De mensen bij CS&L hebben behoorlijk fysiek werk. Ze zijn de hele dag in beweging. Het is logisch dat we de afgelopen tijd veel hebben gedaan om het werk minder belastend te maken. Zo hebben we de heftrucks voorzien van nieuwe stoelen, met een betere vering. We hebben vloeren op diverse plekken gelijk gemaakt, zodat onze heftruckchauffeurs met minder hobbels te maken hebben. We weten nu waar we het voor doen. Een lager verzuim leidt tot betere prestaties maar ook tot een betere sfeer binnen je team."

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 24