ft VOORRAADBEHEER Temperatuursvoorspellingen in Nederland zijn grillig. Als het kwik stijgt stromen de terrassen vol en worden de barbecues aangestoken. Mét een lekker biertje erbij. Met als gevolg piekverkopen, waardoor producten 'uit voorraad' kunnen raken. Zonde voor horeca, winkelier én consument, maar zeker ook voor HEINEKEN. Voor dit probleem is nu, met het 'Warm Weer'-project, een oplossing gevonden. WIE VERANTWOORDELIJK? HOUDBAARHEID (0cesse/} WARM WEER VOORRAADBEHEER SAMENWERKEN Het project is eigenlijk niets minder dan een verregaande en intensieve samenwer king tussen verschillende afdelingen binnen HEINEKEN Nederland en HNS: van planning en productie tot marketing en sales. Die unieke samenwerking moet uiteindelijk zorgen voor een perfecte kortetermijnplanning. Lijkt simpel, maar dat is het zeker niet. Martin Berghout zit als Market Demand Manager heel dicht op het project. "Het idee is dat we precies kunnen zien hoe de voorraad zich op warme dagen zal houden. We kunnen zelfs per dag reageren op temperatuursveranderingen. Zodat we ervoor kun nen zorgen dat we altijd kunnen leveren." Allereerst werd er gekeken naar alle gegevens van de afgelo pen jaren: van temperaturen per week, in combina tie met de verkoopcijfers en ook de cijfers van wan neer er producten niet konden worden geleverd. Met een speciale methodiek werden alle gegevens nauwkeurig geanalyseerd, net zolang tot men bij de kern van het probleem - de beginoorzaak - kwam. Martin: "De conclusie was dat we nog, sneller dan we al deden, moesten anticiperen op alle zaken die gebeuren in het proces, van productafwijkingen tot hogere verkopen dan verwacht." Binnen het Warm weer-project, dat als werktitel Tropical Room meekreeg, moeten globaal gezien vierdingen samenkomen: een scherpere dagelijkse controle, voldoende voorraad van grondstoffen en verpakkingsmaterialen, voldoende voorraad van uiteindelijke producten en de zogenaamde warm weer-knop: een berekening van hoeveel meer er moet worden gebrouwen wanneer de temperatuur stijgt boven de 20 graden én boven de 25 graden. Martin: "Ik krijg iedere morgen de weersvoor spellingen door voor de korte én langere termijn. Wordt het warmer dan 20 graden, dan starten we met een dagelijkse meeting met de verschil lende afdelingen. Ik zit dan om de tafel met de productieplanner, materiaalplanner, logistiek, commercie en de forecastcoördinator." Alle kennis en knowhow van de afdelingen komt tijdens die meetings samen. Hierdoor kan een 'kort-op-de-markt-forecast' (prognose voor lagere of hogere verkopen dan verwacht, red.) worden gedaan, aldus Martin. "En dat leidt tot een aanzienlijke verbetering. Zo zien we welk product daadwerkelijk meer verkoopt in deze dagen, om welke hoeveelheden het gaat en wan neer we een bepaald zomers product meer op voorraad zouden moeten hebben. Het belang rijkste van het project is misschien nog wel dat we door de samenwerking veel beter in kaart krijgen wie voor wat verantwoordelijk is en we gezamenlijke afspraken kunnen maken." Hij is dan ook trots op de manier waarop de afdelin gen samenwerken. Maar dan zijn we er nog niet, want je hebt daar naast ook nog eens te maken met de THT-kriti- sche producten, ofwel producten met een korte houdbaarheidsdatum van soms maar zes maan den. Martin: "We hebben de afspraak dat een product bij de klant nog minstens vier maanden houdbaar moet zijn. Dit luistert dus heel nauw in combinatie met de veiligheidsvoorraad van grondstoffen én van het eindproduct. Wanneer je er te weinig van verkoopt, komt de houdbaarheid in gevaar. Maar is de vraag groter dan het aanbod, dan moet je 'nee' verkopen en dat is wat we willen voorkomen. Een ingewikkelde puzzel, maar we hebben een zogenaamde 'portfoliotool' bedacht, die rekening houdt met die houdbaarheidsdatum van bepaalde producten." Een andere moeilijkheid vormen de NPI's, ofwel de nieuw ontwikkelde producten. Hiervan zijn natuurlijk nog geen gegevens bekend. "We hou den die verkoopcijfers extra goed in de gaten en overleggen minstens elke twee weken met marke ting- en productieplanning over de verwachting en voorraadbeheer. De voorraden worden strak 12 HEINEKEN NL magazine download nu de app-versie van hnl magazine

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 12